Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Jeżeli kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl kupno agregatu prądotwórczego, to teraz jest na to najlepszy okres. Szukasz agregatu, dlatego że budujesz dom, a nie masz jeszcze gotowego przyłącza elektrycznego? Chcesz mieć pewność, że nie zabraknie prądu w Twoim domu pewnego zimowego wieczoru?
Gwałtowne burze i ulewy potrafią w mgnieniu oka zalać całe ulice. Coraz częściej słyszymy o pojawiających się w Polsce trąbach powietrznych i wiatrach o sile takiej, że zrywa dachy domów. Są to oczywiście drastyczne i mimo wszystko, niezdarzające się często sytuacje. Warto jednak wiedzieć, że czasami nawet niegroźnie wyglądająca burza może uszkodzić linię energetyczną, która zasila nasze domy.
Sieci energoelektryczne na terenie Polski są regularnie modernizowane. Mimo wszystko, część wiele linii — szczególnie tych napowietrznych — nie zostało wymienione od wielu, wielu lat. Oprócz tego, że są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, to zdarzają się również uszkodzenia mechaniczne. Niestety — przerwy w dostawie prądu są nieuniknione. W zależności od tego, jak poważne jest uszkodzenie, brak prądu może trwać nawet do kilku lub kilkunastu dni. Co wtedy zrobić? Jeżeli masz w domu agregat prądotwórczy, nie musisz się przejmować — wystarczy zasilić go odpowiednim paliwem i już nie musisz się martwić brakiem prądu.
Jeżeli w okolicy, w której mieszkasz, przerwy w dostawie prądu zdarzają się często, generator prądu pozwoli Ci zaoszczędzić wielu problemów — od zmarnowanego jedzenia w lodówce aż po brak kontaktu ze światem. W sprzedaży detalicznej dostępne jest kilka rodzajów agregatów. Dla potrzeb Twojego domu wystarczy mały, cichy generator prądu.
Jeżeli w Twoim domu nie masz problemu z częstymi brakami dostaw prądu, generator zasilany akumulatorem to doskonałe rozwiązanie dla Ciebie. Te przenośne agregaty prądotwórcze korzystają z energii, którą wcześniej zgromadziły. Obrazowo rzecz ujmując, to powerbank, do którego możesz na kilka godzin podłączyć lodówkę. Ich zaletą jest, niewątpliwie to, że są relatywnie tanie, ciche i poręczne. Niestety, nie są w stanie skumulować takiej ilości energii, aby zasilić kilka urządzeń.
Kolejny agregat prądotwórczy do domu, to taki, który napędzany jest silnikiem spalinowym. W tego typu generatorach najczęściej korzysta się z silników Diesla, ale zdarzają się również silniki benzynowe. W zależności od tego, w jakiej wielkości silnik jest wyposażony agregat, zmienia się jego moc. Agregat za mniej niż 10 tys. złotych będzie mieć moc kilku kilowatów. Należy pamiętać, że spalinowy agregat prądotwórczy nie powinien pracować w zamkniętych pomieszczeniach. Są głośne i — co najważniejsze — emitują spaliny, których skumulowanie się w zamkniętej przestrzeni może być bardzo niebezpieczne. Warto je postawić pod zadaszeniem, w odległości kilku metrów od domu.
Agregat prądotwórczy do domu, który nie będzie stałym elementem instalacji elektrycznej w może wymagać drobnych przeróbek sieci energoelektrycznej. Należy dołożyć do tablicy bezpiecznikowej wyłącznik do gniazda wejściowego generatora. Takie generatory zazwyczaj wyposażone są w gniazda bądź adaptery, które umożliwiają podłączenie urządzeń domowych.
Wybierając agregat prądotwórczy do domu, należy wiedzieć, że jeżeli szukasz takiego, który możesz podłączyć do sieci domowej i w razie awarii, to on zapewni ciągłość zasilania, czekają Cię również załatwienie kilku formalności.
Polecamy zlecić podłączenia tego typu generatora specjaliście — elektrykowi, który może w naszym imieniu załatwić dokumentację i bezpieczne podłączenie urządzenia.
Jeżeli jesteś na etapie budowy domu, a Twoje przyłącze elektryczne nie jest jeszcze gotowe? Na czas budowy nie musisz kupować agregatu — możesz go wypożyczyć. Cena wynajęcia agregatu prądotwórczego zależy od jego mocy i rodzaju. Zazwyczaj mieści się w widełkach 40 do 160 zł za dobę. Koszt ten nie zawiera oleju lub benzyny, która zostanie zużyta w trakcie użytkowania. Niektóre firmy wymagają też wpłaty kaucji.
Pamiętaj!
Agregat prądotwórczy nie może długo stać nieużywany. Co pewien czas, na przykład raz na miesiąc, warto go uruchomić choć na chwilę.
Validate your login