Bidet – co to jest i jak z niego korzystać?

Urządzając łazienkę, musisz zdecydować, jakie wyposażenie się w niej znajdzie. O ile zwykle są to miska ustępowa, umywalka i wanna lub prysznic, o tyle nie każdy decyduje się na bidet. Co to jest i kiedy warto wybrać taką opcję? Sprawdź.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • do czego służy bidet,

  • jak z niego korzystać,

  • jak znaleźć miejsce w łazience na takie rozwiązanie.

Bidet – co to jest i komu się przyda?

Bidet to urządzenie sanitarne, które z wyglądu przypomina toaletę. W odróżnieniu od niej nie ma jednak deski sedesowej, a zamiast tego jest wyposażony w dodatkową baterię z kranikiem. 

Podobieństwo wizualne ma duże znaczenie, bo wskazuje na obszar zastosowania bidetu. Co to oznacza? Najczęściej znajduje się on tuż przy misce ustępowej, bo służy do odświeżania okolic intymnych po załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Choć podobny efekt uzyskasz, biorąc prysznic, w ten sposób zrobisz to jednak szybciej i sprawniej – m.in. dlatego, że nie musisz rozbierać się bardziej niż tak, jak do normalnego korzystania z toalety.

Kiedy i jak korzystać z bidetu? Okazuje się on przydatny niezależnie od płci, a w szczególności w przypadku:

  • osób starszych lub zmagających się z jakimiś ograniczeniami ruchowymi,

  • kobiet w zaawansowanej ciąży,

  • osób walczących z infekcjami intymnymi, które wymagają zachowania ponadprzeciętnej higieny tych okolic,

  • niemowląt i małych dzieci przed odpieluchowaniem i podczas treningu nocnikowania, kiedy nietrudno o wypadek wymagający dokładnego umycia malucha,

  • obfitej menstruacji, która skutkuje ciągłym uczuciem nieświeżości i dyskomfortem,

  • osób z uczuleniem na papier toaletowy – bidet może stanowić alternatywę dla niego, która nie powoduje uciążliwych objawów.

W wielu krajach europejskich bidety stanowią obowiązkowe wyposażenie łazienki. W Polsce nie jest to jeszcze standardem, choć – na fali zachodnich trendów – coraz więcej osób decyduje się na taki krok podczas urządzania tego pomieszczenia.

Jak korzystać z bidetu? Praktyczne wskazówki

Chociaż bidet jest prostą konstrukcją, masz do dyspozycji dwa możliwe sposoby korzystania z niego. Oba są prawidłowe, więc wszystko sprowadza się tu do Twoich indywidualnych upodobań i konkretnych potrzeb. Co warto wiedzieć o każdej z tych metod?

  • Siadanie przodem do baterii bidetowej – zapewnia wygodę podczas obsługi kranika, zwłaszcza takiego, który należy trzymać przez cały czas mycia. Możesz wygodnie kontrolować moc strumienia wody czy jej temperaturę, a jednocześnie zachowujesz pełną swobodę ruchów, 

  • Siadanie tyłem do baterii bidetowej – jest zalecane wtedy, gdy zależy Ci na podmyciu tylnej części okolic intymnych. Warto zdecydować się na taką opcję także podczas podmywania dziecka w bidecie.

Standardowe bidety to proste urządzenia, które nie zapewniają dostępu do dodatkowych funkcji. Jeśli jednak celujesz w coś z nieco wyższej półki, rozejrzyj się za modelem z funkcją automatycznego suszenia. Dzięki temu unikniesz konieczności wycierania się po podmyciu – strumień ciepłego powietrza zrobi to za Ciebie, zapewniając przy tym większe poczucie higieny niż zwykle.

Jakie odległości zachować w łazience, by korzystanie z bidetu było wygodne?

Wbrew pozorom, nawet w małej łazience można wygospodarować przestrzeń na bidet. Jak używać go, aby wiązało się to z komfortem? Zadbaj o właściwe usytuowanie tego elementu na mapie pomieszczenia. Z myślą o komforcie na co dzień warto zachować tutaj minimalne odstępy funkcjonalne na poziomie:

  • wolna przestrzeń przed bidetem: 100 cm × 70 cm,

  • odstęp między bidetem a umywalką: 30 cm,

  • odstęp między bidetem a miską ustępową: 30 cm,

  • odstęp między bidetem a wanną: 30 cm,

  • odstęp między bidetem a brodzikiem: 30 cm,

  • odstęp między bidetem a ścianą: 30 cm.

Zalecana wysokość montażu bidetu to ok. 40 cm – tak, by znajdował się mniej więcej na równi z toaletą. Jeśli urządzasz łazienkę dla osób niepełnosprawnych ruchowo, możesz rozważyć umieszczenie go nieco wyżej (45-50 cm od posadzki), a po bokach zastosować uchwyty, które ułatwią siadanie na nim. Dzięki temu nie będą musiały zmagać się z tym, jak korzystać z bidetu.

Jeśli nie dysponujesz wystarczającą przestrzenią, możesz pomyśleć o instalacji alternatywnego rozwiązania, czyli bidetki. Jest to specjalna słuchawka natryskowa, którą umieszcza się tuż przy misce ustępowej. Pozwala na odświeżenie się na toalecie, a jednak znajduje znacznie mniej miejsca niż bidet – tyle, co uchwyt na papier toaletowy czy szczotka WC. W związku z tym zmieścisz ją nawet w miniłazience, zapewniając sobie komfort porównywalny z korzystaniem z bidetu. 

Bidetka sprawdzi się zresztą nie tylko jako element ułatwiający utrzymanie higieny osobistej. Korzystając z niej, wygodnie umyjesz też toaletę, a także napełnisz wodą duży zbiornik, np. wiadro do mycia podłóg, które nie mieści się w zlewie i którego napełnianie w wannie jest mało wygodne.

Jeszcze inną alternatywą dla bidetu jest tzw. toaleta myjąca, która spełnia kilka funkcji jednocześnie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że jest to już wydatek z całkiem innej kategorii cenowej.

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).