Co to jest grys i jak go wykorzystać wokół domu? Najważniejsze informacje

Z tego wpisu dowiesz się:
-
czym jest grys,
-
do czego go zastosujesz,
-
jak wysypać kruszywo w ogrodzie.
Co to jest grys i jakie ma właściwości?
Grys jest rodzajem kruszywa budowlanego, czyli kamienia w rozdrobnionej formie, którego wielkość zwykle mieści się w przedziale 1,5-32 mm. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu granit, piaskowiec, wapień, dolomit lub bazalt, do których granulacji doszło albo w wyniku naturalnej erozji, albo na skutek mechanicznej obróbki.
Dokonując podziału grysu, za kryterium przyjmuje się jego materiał. Do najczęściej wybieranych należą:
-
grys dolomitowy – biało-kremowy z szaro-beżowymi drobinkami,
-
grys marmurowy – biały z szaro-złotymi refleksami,
-
grys granitowy – szarobrązowy z czerwonymi przebłyskami,
-
grys kwarcytowy – brunatnoczerwony z brązowymi akcentami,
-
grys bazaltowy – czarno-antracytowy z szarymi plamkami,
-
grys wapienny – biało-żółto-beżowy z brązowymi żyłkami.
Aby ustalić, jakimi właściwościami cechuje się ten materiał, warto mieć na uwadze, co to jest grys. Wszystko zależy tu od rodzaju skały, z której powstał. Wpływa to nie tylko na kolor kamienia, lecz także na to, jak będzie sprawdzać się w praktyce. Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, możesz jednak liczyć na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, duży nacisk i działanie czynników pogodowych. Z tego powodu doskonale sprawdza się na zewnątrz, gdzie jest narażony na kontakt z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Jaki grys na podjazd, a jaki do innych zastosowań? Przegląd popularnych rozwiązań
Biorąc pod uwagę właściwości fizykochemiczne grysu, nie powinno dziwić, że najczęściej znajduje zastosowanie w branżach drogowej i budowlanej. W tej pierwszej używa się go w roli warstwy nośnej pod asfaltem, a w tej drugiej – jako wypełniacz i wzmocnienie betonu.
Warto mieć na uwadze to, że grys idealnie przyda się także do wielu prac ogrodowych, które wykonasz na własną rękę, aby poprawić estetykę i funkcjonalność otoczenia domu. Jednym z najpopularniejszych sposobów na jego wykorzystanie jest wysypaniem nim ścieżek i alejek. W rezultacie nie tylko zyskasz komfort podczas chodzenia po ogrodzie, ale też ochronisz trawnik przed deptaniem – domownicy i goście będą poruszać się po wytyczonych szlakach, zamiast krążyć swobodnie po całym terenie zielonym.
Warto wiedzieć
Użycie kruszywa w takiej roli okazuje się też korzystniejsze niż wykorzystanie innego materiału. Wynika to z tego, ile kosztuje grys. W zależności od tego, jaki rodzaj wybierzesz, zakup tony kamienia będzie Cię kosztować od ok. 200 do 700 zł. Taka ilość wystarczy najczęściej na pokrycie ok. 13 m² powierzchnia 5-centymetrową warstwą.
Grys możesz też wykorzystać jako drenaż pod płyty tarasowe czy chodnikowe z dowolnego materiału, np. z betonu lub kostki. Dzięki temu woda nie będzie na nich zalegać pod postacią kałuż, lecz zostanie sprawnie odprowadzona do gruntu. Materiał ten pomoże Ci również w ustabilizowaniu i wypoziomowaniu gruntu przed ułożeniem właściwej okładziny. Na podobnej zasadzie grys zadziała jako podbudowa pod niewielkie konstrukcje ogrodowe, np. wiaty czy altany.
Drobne kruszywo doskonale odnajdzie się także jako dekoracja. Jeśli zależy Ci na takim efekcie, rozważ zastosowanie go m.in. do:
-
urozmaicenia wyglądu rabat,
-
wizualnego wydzielenia stref w ogrodzie,
-
stabilizacji naturalnych i sztucznych skarp,
-
ozdobienia obrzeży oczka wodnego,
-
wykończenia opaski wokół domu.
Grys czy kora – co sprawdzi się lepiej w praktyce?
Wybierając materiał wykończeniowy do ogrodu, warto mieć świadomość tego, że grys często okazuje się opcją korzystniejszą niż wszystkie dostępne alternatywy, w tym popularna kora sosnowa czy świerkowa. Chociaż wszystkie te propozycje są ekologiczne i dostępne w podobnej cenie, to jednak kamień jest w stu procentach neutralny dla środowiska, podczas gdy kora może zakwaszać grunt w długiej perspektywie. Oznacza to, że możesz w dowolnej chwili usunąć kruszywo i zmienić aranżację ogrodu. Natomiast zastosowanie kory sprawia, że masz ograniczone możliwości w tym zakresie – kwaśne pH nie sprzyja uprawie roślin preferujących ziemię o zasadowym odczynie.
Większy ciężar kamieni przesądza też o tym, że pozostają one na swoim miejscu nawet w wietrzne dni, podczas gdy kora zostanie szybko zdmuchnięta przez silny podmuch wiatru. To oznacza konieczność jej częstego uzupełniania, co generuje dodatkowe koszty. Trzeba pamiętać także o tym, że kora rozkłada się, a proces ten może przyspieszyć wilgotne otoczenie. Tymczasem grys zachowuje swoją estetykę przez długi czas i niestraszne mu żadne warunki pogodowe.
Jak wysypać grys w ogrodzie?
Chociaż grys ma wiele zalet, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną: łatwe i wszechstronne użytkowanie. Wykończenie nim ścieżki czy klombu nie wymaga ani dużo siły, ani specjalistycznej wiedzy. Mimo wszystko warto trzymać się określonej kolejności działania, aby uzyskać jak najlepszy rezultat. W tym celu postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.
-
Wytycz ścieżki w ogrodzie i usuń z nich warstwę trawy. Pozbądź się również wszystkich chwastów.
-
Dokładnie ubij dno ścieżki, np. przy użyciu zagęszczarki.
-
Jeśli zamierzasz wykończyć brzegi krawężnikami, zrób to w tym momencie.
-
Wyłóż powierzchnię agrowłókniną o gramaturze 50 g/m².
-
Wykończ dno ścieżki materiałem o drobnej frakcji. Co pod grys w ogrodzie? Możesz wybrać po prostu bardzo drobne kryszywo albo żwir. Utwardź tę warstwę zagęszczarką.
-
Wysyp ścieżkę właściwym materiałem, a następnie ponownie ją utwardź. Zadbaj o to, aby na powierzchni nie powstały żadne zagłębienia, w których mogłaby zbierać się woda.
Działając w taki sposób, nie tylko utwardzisz grunt, ale też go wypoziomujesz przy minimalnym wysiłku. Dodatkową korzyścią może okazać się ograniczenie wzrostu chwastów w długiej perspektywie.
Validate your login