Dobór kotła elektrycznego: jaki piec elektryczny do domu 100, 150 i 200 m²?

Dobór kotła elektrycznego: jaki piec elektryczny do domu 100, 150 i 200 m²?
Piec elektryczny może okazać się efektywnym i przystępnym cenowo sposobem na dogrzanie domu jednorodzinnego. Aby dobrze spełniał swoją funkcję, konieczne jest jednak dopasowanie jego parametrów do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło. Zobacz, jak dobrać kocioł elektryczny do indywidualnych potrzeb, bazując na metrażu budynku.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego moc kotła jest tak istotna,

  • jak ustalić potrzebną moc,

  • jak dobrać kocioł elektryczny do danego metrażu.

Jaki kocioł elektryczny do ogrzewania domu warto kupić? Moc to kluczowa kwestia

Kocioł elektryczny ma do spełnienia konkretną funkcję: zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu na poziomie zapewniającym domownikom komfort termiczny, a także podgrzać wodę użytkową. To, jak wydajnie radzi sobie z tym zadaniem, zależy od jego mocy. Im jest wyższa, tym więcej grzałek znajduje się wewnątrz kotła – i tym więcej ciepła jest on w stanie wyprodukować.

Co się stanie, gdy wybierzesz kocioł o zbyt małej mocy? Urządzenie nie będzie w stanie dobrze dogrzać domu, więc temperatura wody i powietrza okaże się zbyt niska, by sprostać oczekiwaniom domowników. W skrajnym przypadku może to oznaczać konieczność korzystania z dodatkowych źródeł ciepła. Zbyt wysoka moc może z kolei równać się wysokim kosztom eksploatacyjnym.

Jak ustalić, jakiej mocy piec elektryczny jest Ci potrzebny?

Chcąc obliczyć potrzebną moc kotła elektrycznego, warto oszacować zapotrzebowanie budynku na ciepło, a dokładnie straty ciepła w chłodne dni zgodnie z polską normą PN-B-02403:1982. Jeśli kupujesz urządzenie do nowego budynku, możesz posiłkować się w tym zakresie jego projektem, a jeśli już został oddany do budynku – świadectwem energetycznym. Wyszczególnione w tych dokumentach straty ciepła są podane w W lub kW, które ułatwią dobór kotła elektrycznego.

W przypadku starszych budynków takie źródło danych może być nieścisłe. W związku z tym należy albo przeprowadzić profesjonalny audyt energetyczny, albo samodzielnie dokonać obliczeń, używając metody szacunkowej wskaźnikowej. Służące do tego kalkulatory znajdziesz w Internecie, a większość z nich bierze pod uwagę m.in. następujące informacje:

  • powierzchnia domu – im większa, tym więcej ciepła potrzeba do jej dogrzania do pożądanej temperatury,

  • termoizolacja budynku – skutecznie przeprowadzony proces termomodernizacji może zmniejszyć straty ciepła, a tym samym zwiększyć efektywność ogrzewania. W nieocieplonym domu straty są wyższe, co przekłada się na większe zapotrzebowanie na ciepło i wyższą moc kotła,

  • klimat otoczenia – jeśli mieszkasz w chłodniejszej części kraju, liczba dni wymagających stosowania ogrzewania będzie wyższa niż w regionie znanym z łagodniejszego klimatu,

  • orientacja budynku – budynki skierowane na południe czerpią więcej ciepła ze słońca, co zmniejsza zapotrzebowanie na moc kotła,

  • współczynnik przenikania ciepła ścian, okien i drzwi – im jest niższy, tym mniejsze są straty ciepła i zapotrzebowanie na ogrzewanie dostarczane przez kocioł,

  • rodzaj ogrzewaniaogrzewanie podłogowe równomiernie rozkłada ciepło i wykorzystuje niższe temperatury, więc w tym przypadku wystarczy niższa moc kotła. Dystrybucja ciepła przez grzejniki zwiększa zapotrzebowanie na moc,

  • zastosowanie kotła – kocioł dwufunkcyjny pobiera więcej energii niż jednofunkcyjny, bo służy ona do podgrzania i pomieszczeń, i wody użytkowej.

Możesz też przyjąć bardziej orientacyjne szacunki, wybierając kocioł elektryczny. Ile kW na m² będziesz potrzebować? Przyjmuje się, że w dobrze ocieplonych, energooszczędnych domach najbardziej prawdopodobny przelicznik wynosi 60-100 W na 1 m². W domach przed modernizacją warto natomiast przyjąć zapotrzebowanie na moc kotła elektrycznego na poziomie 90-110 W/m²

Jak dobrać kocioł elektryczny, korzystając z tej uproszczonej metody? Wystarczy przemnożyć te liczby przez powierzchnię domu, np. 60 W/m² x 70 m² = 4200 W (4,2 kW).

Dobór kotła elektrycznego do konkretnego metrażu – praktyczne wskazówki 

Jeśli zależy Ci na maksymalnej efektywności systemu ogrzewania, dobór kotła elektrycznego warto skonsultować ze specjalistą, który przeprowadził audyt energetyczny domu. Jeśli zamierzasz zająć się tym samodzielnie, możesz wspomóc się poniższymi wskazówkami.

Jaki piec elektryczny do domu 100 m²?

Do ogrzania 100 m² wystarczy nawet kocioł o mocy 6 kW, o ile budynek jest energooszczędny. Jeśli rozglądasz się za modelem dwufunkcyjnym, a dystrybucja ciepła będzie odbywać się poprzez tradycyjne grzejniki, postaw raczej na przedział 9-10 kW.

Jaki piec elektryczny do domu 150 m²?

Metraż rzędu 150 m² cieszy się dużym powodzeniem wśród inwestorów indywidualnych, bo doskonale spełnia potrzeby małej rodziny, np. 2+1 lub 2+2. Jeśli masz do czynienia z niskimi stratami ciepła, w takim domu odpowiedni okaże się kocioł 9 kW lub 15 kW. Przy wyższym zapotrzebowaniu na ciepło bezpieczniejszym wyborem będzie moc równa ok. 16,5 kW.

Jaki piec elektryczny do domu 200 m²?

Już z racji samego metrażu w 200-metrowym domu będzie Ci potrzebny kocioł elektryczny o wysokiej mocy. O jest to budynek po termomodernizacji, korzystasz z ogrzewania podłogowego i zamierzasz kupić urządzenie jednofunkcyjne, najpewniej wystarczy Ci moc na poziomie 12 kW.  Jeśli potrzebujesz więcej ciepła, najlepiej celować w piec o mocy 22 kW.

Poprzedni artykuł Następny artykuł