Jak sprzątać mieszkanie krok po kroku – porady, o których możesz nie mieć pojęcia

Jak sprzątać mieszkanie krok po kroku – porady, o których możesz nie mieć pojęcia
Jak zmotywować się do sprzątania, kiedy wszędzie, gdzie spojrzysz, widzisz zalegający kurz, zaschnięte plamy, zacieki i śmiecie? Ogrom pracy, jaki trzeba włożyć, by doprowadzić taką przestrzeń od porządku, może przerażać, ale mamy dobrą wiadomość. Przy odpowiednim zaplanowaniu poszczególnych czynności i przy użyciu przeznaczonych do tego produktów, z pewnością szybciej i łatwiej uporasz się z nieporządkiem. Przekonaj się, jak sprzątać skutecznie – sprawdź nasze wskazówki!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak zaplanować sprzątanie krok po kroku,

  • od czego zacząć porządki,

  • czym sprzątać, czyli jaki sprzęt i akcesoria ułatwią pracę,

  • jak robić porządki, by jak najdłużej było czysto.

Jak sprzątać mieszkanie i dom? Zaplanuj poszczególne etapy

Jeśli do wysprzątania masz cały dom lub mieszkanie, które dawno nie były porządkowane, z pewnością będziesz musiał podzielić pracę na etapy. Dzięki temu unikniesz chaosu i szybko dostrzeżesz pierwsze efekty swoich starań.

  • Dobrym pomysłem jest ustalenie, od jakiego pomieszczenia zaczniesz porządki. Może to być np. kuchnia lub łazienka, czyli wnętrza, które często wymagają najwięcej pracy. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wolny zlew, umywalka czy wanna z pewnością przydadzą Ci się na późniejszym etapie sprzątania, gdy będzie trzeba wypłukać szmatkę, nalać do wiadra czystą wodę czy umyć zabrudzone przedmioty.

  • W zależności od tego, jakiego zakresu porządków wymaga Twój dom, konieczne może być także opróżnianie po kolei szafek i mycie ich wewnątrz. Aby ułatwić sobie sprzątanie otwartych półek, warto ściągnąć z nich wszystkie przedmioty – to niezawodne ułatwienie, jeśli zastanawiasz się, jak sprzątać pokój.

  • Nasuwa się też pytanie, jak sprzątać dom, by czyszcząc jedną powierzchnię, nie zabrudzić drugiej. Potrzeba tutaj przemyślanego działania i określenia, jak sprzątać w odpowiedniej kolejności. Najlepiej zaczynać więc od góry – od lampy czy żyrandola, kratki wentylacyjnej oraz najwyżej położonych szaf i półek. W ten sposób kurz i brud będą spadać na dół na powierzchnie, którymi zajmiesz się dopiero później.

  • Na koniec sprzątania należy zostawić takie czynności, jak odkurzanie oraz mycie podłogi.

  1. Od czego zacząć sprzątanie?

Bez wątpienia czynnością, od której najlepiej zacząć generalne sprzątanie, jest pozbieranie wszelkich śmieci i wrzucenie ich do kosza. Zalegając na blatach, podłodze czy wśród innych przedmiotów, potęgują wrażenie bałaganu, ale także przeszkadzają w dalszym, precyzyjnym sprzątaniu.

Przy okazji zbierania odpadków warto też zwrócić uwagę na przedmioty, które nie znajdują się na swoim miejscu i odstawić je z powrotem lub w jedno w tymczasowo wyznaczone miejsce – i tak podczas czyszczenia mebli trzeba będzie ściągnąć z nich książki, dekoracje czy bibeloty. Pozbądź się też rzeczy zniszczonych czy nieużywanych.

Jeśli jest to potrzebne, przed innymi pracami można ściągnąć firanki i zasłony, a także usunąć z pomieszczeń inne tkaniny – dywan, chodnik, serwety czy narzuty. Większość z nich będzie pewnie wymagała prania.

Zanim przystąpisz do dalszej pracy, pamiętaj, by zaopatrzyć się w sprzęt i akcesoria usprawniające sprzątanie

  1. Jak efektywnie sprzątać, czyli o przydatnych akcesoriach

Produkty, które przydadzą się podczas domowych porządków, można podzielić na kilka ogólnych kategorii. Nie musisz sięgać po wszystkie z nich, ale wiele będzie naprawdę praktycznych.

  1. Środki czystości

Detergenty będą przydatne do usuwania poważniejszych zabrudzeń, np. w kuchni, łazience czy na podłogach. Warto zaopatrzyć się m.in. w mleczko do szorowania, płyn do usuwania osadów z mydła i kamienia, żel do WC, a także płyn do mycia podłóg i specjalny środek do czyszczenia kuchni i piekarnika.

Porada eksperta

Jak sprzątać bez używania chemii? W wielu przypadkach w usunięciu łazienkowych i kuchennych zabrudzeń skuteczne okażą się domowe sposoby. Skorzystaj z octu, kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej, które są sprawdzonymi pogromcami osadów i innych zanieczyszczeń.

  1. Sprzęt

Czym sprzątać, by było wygodnie i sprawnie? Potrzebny będzie odkurzacz, mop i wiadro z wyciskaczem, miotła oraz zmiotka. Zastanów się, czy nie zainwestować w robot odkurzający lub odkurzająco-mopujący, który wyręczy Cię zarówno podczas generalnych prządków, jak i na co dzień. Jeśli nie wiesz, czym sprzątać łazienkę, pomocna będzie też gumowa ściągaczka do zbierania wody.

  1. Akcesoria

Wśród akcesoriów, które warto wykorzystać w sprzątaniu, są m.in. worki, gumowe rękawice, gąbki i rozmaite ściereczki. Zastanów się także, czym sprzątać kurz – w tym celu sprawdzi się np. miękka ścierka z mikrofibry, specjalne ściereczki do kurzu, albo miotełka. Praktycznym rozwiązaniem są też nasączane ściereczki do pielęgnacji mebli.

 

  1. Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto?

Przede wszystkim – systematycznie, nawet codziennie. Jeśli każdego dnia poświęcisz 10 minut na uprzątnięcie bałaganu czy mycie zabrudzonych powierzchni, unikniesz gromadzenia się pracy i powstawania większych zabrudzeń.

Pomocne w utrzymaniu porządku są też sprytne sposoby na przechowywanie. Zamykane pojemniki na żywność, pudła z tworzywa sztucznego na zabawki czy kosze na drobiazgi wprowadzają ład, minimalizując wrażenie bałaganu. Z tego samego powodu książki i inne ważne przedmioty przechowuj w zamkniętych szafkach – w ten sposób ochronisz je też przed zanieczyszczeniem.

Pamiętaj również, by nie gromadzić niepotrzebnych rzeczy, na bieżąco wyrzucać to, co nieprzydatne, a także unikać zbierania zbierających kurz, a niefunkcjonalnych bibelotów. 

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak sprzątać mieszkanie krok po kroku, jednak warto stosować się do kilku praktycznych wskazówek. Dzięki nim nawet mocno zaniedbane wnętrza odzyskają świeżość i urok, a Ty zyskasz satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł