Jak urządzić warsztat samochodowy? Niezbędne wyposażenie i koszty

Z tego wpisu dowiesz się:
-
jakie warunki musi spełniać warsztat samochodowy,
-
które narzędzia do warsztatu będą potrzebne,
-
jaki budżet przeznaczyć na wyposażenia warsztatu.
Jakie warunki musi spełniać warsztat samochodowy?
Zanim przystąpisz do wyboru sprzętów niezbędnych mechanikowi, warto zastanowić się, jakie wymagania stawia się warsztatom samochodowym. Przede wszystkim pomieszczenia takie powinny spełniać wszelkie wymogi ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Niezbędne są odpowiednie oznaczenia, dostęp do potrzebnych instalacji oraz funkcjonalne oświetlenie. Wiele kwestii reguluje Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także Polskie Normy.
W ramach funkcjonowania warsztatu będą powstały również odpady, więc konieczne będzie zgłoszenie do BDO, czyli bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Wiąże się to z obowiązkiem ich odpowiedniej segregacji, składowania oraz przekazywania właściwej firmie. Jeśli Twój obiekt spełnia warunki techniczne i dopełniłeś wymaganych przepisami formalności, możesz już planować, jak urządzić warsztat samochodowy.
Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego będą potrzebne?
Na wyposażeniu warsztatu kluczową rolę odgrywają sprzęty i akcesoria umożliwiające diagnostykę, serwis i konserwację pojazdów. Dokładna lista potrzebnych produktów może być inna w zależności od konkretnej specjalizacji warsztatu i zakresu wykonywanych usług.
Standardowe narzędzia
Typowe narzędzia, takie jak różne rodzaje kluczy (m.in. nasadowych, imbusowych, płasko-oczkowych), stanowią podstawowe wyposażenie zarówno profesjonalnego, jak i przydomowego warsztatu samochodowego. Z pewnością warto mieć też klucz do filtrów oleju czy zacisków hamulcowych. Potrzebne będą ponadto wkrętaki – krzyżowe, płaskie, TORX – oraz przecinaki, kombinerki, szczypce, grzechotki. Suwmiarki, mikrometr, klucze dynamometryczne, wybijaki, młotki stanowią uzupełnienie podstawowych narzędzi dla mechanika.
Urządzenia i maszyny
Ta grupa produktów obejmuje zróżnicowane sprzęty, które znacznie usprawniają wiele prac serwisowo-naprawczych. W Twoim warsztacie może przydać się m.in.:
-
podnośnik samochodowy o udźwigu dostosowanym do wagi naprawianych pojazdów,
-
kompresor,
-
sprężarka,
-
komputer diagnostyczny z oprogramowaniem,
-
szlifierka,
-
wiertarko-wkrętarka,
-
akumulatorowy klucz udarowy,
-
zestaw do wulkanizacji (z wyważarką i montażownicą),
-
prasa do sworzni,
-
prostownik do ładowania akumulatorów,
-
multimetr, oscyloskop samochodowy,
-
odkurzacz samochodowy.
Akcesoria i chemia
W pracy mechanika niezbędne będą także drobne części, akcesoria oraz środki chemiczne. Warto mieć na stanie kobyłki, szpachlówki, preparaty czyszczące, smary, kleje, uszczelniacze, płyny eksploatacyjne czy oleje. Nie zapomnij również o odzieży roboczej, rękawicach oraz okularach ochronnych. W zachowaniu porządku pomogą z olei organizery oraz skrzynki narzędziowe.
Porada eksperta
Na wyposażeniu warsztatu nie powinno zabraknąć również praktycznych mebli. Metalowe regały z akcesoriami ułatwią zachowanie porządku i wygodne przechowywanie warsztatowej chemii czy przyborów. Mobilny wózek pomieści najpotrzebniejsze podczas pracy sprzęty, a stół zapewni sporą przestrzeń roboczą. W szafie warsztatowej przechowasz z kolei odzież na zmianę, chroniąc ją przed zabrudzeniem.
Ile kosztuje wyposażenie warsztatu samochodowego?
Koszty związane z zakupem potrzebnych sprzętów prawdopodobnie nie będą małe, szczególnie jeśli będziesz potrzebował profesjonalnego podnośnika, spawarki, kompresora itp. Jeśli doliczyć do ich cen także ceny standardowych narzędzi, osprzętu raz umeblowania, okaże się, że na zapewnienie odpowiednich warunków do pracy trzeba przeznaczyć sporą kwotę.
Przykładowo, podnośnik to wydatek od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a profesjonalny, kompletnie wyposażony wózek narzędziowy może kosztować nawet 35- 60 tys. zł. Teoretycznie koszt wyposażenia warsztatu szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak kwota ta może być znacznie wyższa.
Jak urządzić warsztat samochodowy z mniejszym budżetem? Przede wszystkim zdecyduj, w czym chcesz się specjalizować i zainwestuj tylko w to, czego będziesz używać. Innego sprzętu potrzeba do prac wulkanizacyjnych, innego do zakładu blacharskiego, a innego do standardowych napraw. Pamiętaj też, że w sklepach znajdziesz produkty różnych producentów, o odmiennych parametrach i jakości. Aby ograniczyć wydatki, możesz zdecydować się na mniej rozbudowany zestaw narzędzi lub wybrać te ze średniej półki cenowej.
Trudno jednoznacznie określić, jakie narzędzia do warsztatu samochodowego będą potrzebne. Zależy to przede wszystkim od zakresu świadczonych usług – im będzie ich więcej, tym większy budżet trzeba przeznaczyć na odpowiedni sprzęt.
Validate your login