Jak wybrać odpowiednią pacę zębatą?

Paca zębata jest nieodłącznym akcesorium glazurnika. Nie obędzie się bez niej także ten, kto samodzielnie układa płytki w kuchni lub łazience. Do czego dokładnie służy paca z zębami i jaki model wybrać? Sprawdź nasze wskazówki!

 

 

Paca zębata jest nieodłącznym akcesorium glazurnika. Nie obędzie się bez niej także ten, kto samodzielnie układa płytki w kuchni lub łazience. Do czego dokładnie służy paca z zębami i jaki model wybrać? Sprawdź nasze wskazówki!

 

Z tego wpisu dowiesz się:



  • do czego służy paca zębata,

 

  • jak jest zbudowana kielnia do kleju,

 

  • jakie parametry pac glazurniczych są istotne,

 

  • jaka paca zębata do płytek będzie dobrym wyborem.



Paca zębata – zastosowanie

 

Jedną z kluczowych kwestii podczas układania glazury lub terakoty jest właściwe rozprowadzenie zaprawy klejącej. Służy do tego paca zębata do kleju, stanowiąca jedno z podstawowych narzędzi glazurniczych. Dzięki niej możliwe jest nie tylko wygodne rozprowadzenie masy na kaflach, ale także wykonanie charakterystycznych bruzd w zaprawie, które powstają, gdy klej rozsmarowuje się zębatą częścią narzędzia. Dlaczego rowki są tak ważne? Ponieważ zapewniają lepszą przyczepność płytek do podłoża niż równomierna warstwa kleju.

 

Warto zauważyć, że zastosowanie zapraw klejowych jest niezbędne również podczas innych czynności, choćby przy ociepleniach, dlatego paca zębata sprawdzi się także w czasie prac remontowo-budowlanych. Ze względu na to, że zęby nie pokrywają wszystkich krawędzi części roboczej, narzędzia tego typu będą też przydatne podczas wykonywania gładzi gipsowych.



  • materiał wykonania – część robocza powinna być wykonana z odpornej na korozję stali nierdzewnej. Rękojeści produkuje się z tworzywa sztucznego, elastomeru lub drewna i przytwierdza się do stali np. za pośrednictwem aluminiowej stopki albo na śruby. W niektórych rękojeściach znajduje się czasem otwór do wygodnego przechowywania pacy, umożliwiający zawieszenie jej na uchwycie;

 

  • wymiary – paca zębata do płytek może mieć rozmaite rozmiary. Standardowe modele osiągają długość 27 cm, ale do wyboru są także modele o długości 36, 48, a nawet 58 cm. Szerokość narzędzi wynosi najczęściej 13 cm. Ważna jest również grubość płyty roboczej, mająca wpływ na wytrzymałość narzędzia. Im jest większa, tym mniejsze ryzyko odkształcenia zębów. Standardowo grubość pac wynosi 0,7 mm;

 

  • rozmiary zębów – 4 x 4 mm, 6 x 6 mm, 8 x 8 mm, 10 x 10 mm to popularne wymiary zębów w pacach zębatych. Modele z małymi zębami służą do montażu mozaiki, natomiast te z większymi, np. 20 x 20 mm, przydają się podczas klejenia dużych płytek i pracy na nierównym podłożu.



Wskazówka

 

Zęby w pacach zębatych do płytek różnią się nie tylko rozmiarem, ale także kształtem. Poza standardowymi zębami kwadratowymi popularnym rozwiązaniem są zęby półokrągłe U. Taka paca zębata półokrągła sprawdzi się podczas montażu dużych kafli na klej o rzadszej konsystencji.

 

Którą pacę zębatą do kleju wybrać?

 

Paca zębata do płytek ma umożliwić równomierne rozprowadzenie kleju na kafelkowanej powierzchni. Powinna więc wygodnie leżeć w dłoni, a także mieć odpowiedni rozmiar i wielkość zębów.

 

Podczas zakupu zwróć uwagę na rękojeść – dobrym wyborem jest gumowy, antypoślizgowy uchwyt, ale także przyjemna w dotyku rączka z drewna. Model z zamkniętym uchwytem cechuje się symetrią, dlatego będzie odpowiedni zarówno dla osób prawo-, jak i leworęcznych.

 

Wielkość pacy powinna odpowiadać wielkości klejonych płytek. Na kaflach wielkoformatowych lepiej sprawdzi się duża paca półokrągła, umożliwiająca szybkie rozprowadzenie kleju. Standardowe kafelki wygodniej pokryjesz zaprawą przy użyciu pacy o mniejszych rozmiarach. Dla przykładu dla mozaiki wystarczające będą zęby wielkości 4 x 4 mm, dla płytek 20 x 20 cm – 8 mm, a dla kafli 40 x 40 cm – np. zęby 10 x 10 mm.

 

 

 

Podziel się wiedzą Share on Facebook
Poprzedni artykuł Następny artykuł