Jak zrobić nawadnianie ogrodu – projekt, wykonanie, koszty

Jak zrobić nawadnianie ogrodu – projekt, wykonanie, koszty
Piękny trawnik czy bujna roślinność w ogrodzie to zasługa kilku czynników: gleby bogatej w składniki odżywcze, dostępu do słońca i odpowiedniego nawodnienia. Z nich wszystkich to ostatni okazuje się najbardziej kłopotliwy, bo wymaga regularności, a przypadku dużej powierzchni także sporo czasu. Istnieje jednak sposób na oszczędzenie sobie wysiłku związanego z podlewaniem zieleni. Zobacz, jak zrobić nawadnianie ogrodu, które wyręczy Cię w tym zadaniu.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • kiedy przyda się pomoc w podlewaniu trawnika i roślin,

  • jakie rozwiązania masz do dyspozycji,

  • jak zaprojektować nawadnianie ogrodu,

  • ile może Cię to kosztować.

Jak nawadniać ogród i kiedy warto rozważyć automatyzację?

W teorii, z utrzymaniem niewielkiego trawnika czy kilku małych rabat kwiatowych poradzisz sobie z pomocą konewki lub węża ogrodowego z pistoletem do zraszania. Gdy masz do zaopiekowania większy metraż, jest to jednak uciążliwe i stanowi duże zobowiązanie – w upalne musisz podlewać rośliny każdego dnia, niezależnie od własnego samopoczucia czy planów. Decydując się na profesjonalny system, oszczędzisz sobie sporo wysiłku, a jednocześnie zyskasz większą swobodę w kontekście czasowym.

Chociaż Polska leży w klimacie umiarkowanym, warto być świadomym zmian, jakie zachodzą w tym zakresie z roku na rok. Jeszcze kilka lat temu upały przekraczające 30°C stanowiły rzadkość, jednak teraz trwają niemal bez przerwy przez cały okres letni. Biorąc to pod uwagę, można uznać, że montaż systemu nawadniającego to przyszłościowa inwestycja. Jeśli zmiany klimatyczne będą dalej szły w tym kierunku, liczba upalnych dni może się zwiększyć, co będzie oznaczało jeszcze więcej pracy związanej z podlewaniem roślinności. Jeśli już teraz zastanowisz się nad tym, jak zrobić nawadnianie ogrodu, osiągniesz korzyść w długiej perspektywie.

Przegląd popularnych rozwiązań – jaki system nawadniania ogrodu sprawdzi się najlepiej?

Główny podział rozwiązań z tej kategorii sprowadza się do sposobu ich działania. Kierując się tym kryterium, można wyróżnić następujące opcje:

  • zraszacze – najbardziej klasyczny system, który najlepiej sprawdza się w przypadku trawników. Mogą być statyczne (nieruchome) lub obrotowe (w pełnym lub częściowym zakresie). Warto też zdecydować się na model wynurzalny, czyli taki, który chowa się w gruncie po zakończeniu procesu podlewania. Dzięki temu nie będzie Ci przeszkadzać podczas koszenia trawy czy innych zabiegów pielęgnacyjnych,

  • mikrozraszacze – mniejszy wariant klasycznych zraszaczy, który nadaje się na niewielki obszar, np. do nawadniania konkretnej rabaty lub rzędu grządek w ogrodzie,

  • linie kroplujące – składają się z węża lub liny, których powierzchnia jest pokryta otworami. To przez nie wydostaje się woda pod postacią drobnych kropli opadających na teren z góry niczym prawdziwy deszcz,

  • kroplowniki indywidualne – elementy przeznaczone do nawadniania systemu korzeniowego konkretnej rośliny lub grupy roślin rosnących blisko siebie.

Podziału systemów nawadniania można też dokonać w oparciu o sposób sterowania. Jeśli zależy Ci na pełnej kontroli, postaw na model ręczny. W takim przypadku to decydujesz o tym, o jakiej porze zostanie rozpoczęte podlewanie i jak długo będzie trwać. Dzięki temu łatwo dopasujesz czas i intensywność tego procesu do potrzeb w danym momencie. System automatyczny jest z kolei bezobsługowy, a jego działanie całkowicie niezależne od Twojej obecności w domu. To dobra opcja, gdy często wyjeżdżasz – rośliny poradzą sobie nawet w przypadku długiego urlopu.

Warto wiedzieć

Niektóre automatyczne systemy nawadniania można sparować z centralą smart home. W takiej sytuacji urządzenie samoczynnie pobierze informacje o wilgotności gleby i pogodzie, a następnie podejmie decyzję o uruchomieniu podlewania, jeśli jest ono wymagane.

Jak zrobić nawadnianie ogrodu od A do Z?

Jeśli planujesz zamontować system nawadniający w jeszcze niezaaranżowanym ogrodzie, jesteś w korzystnej sytuacji. Nie musisz bowiem rujnować pięknego trawnika i innych roślin, aby odpowiednio poprowadzić wszystkie elementy techniczne kluczowe dla działania instalacji. Jeśli ogród jest już pokryty rozrośniętymi nasadzeniami, musisz liczyć się z pewnymi stratami. Mimo to z pewnością uda się zaprojektować ułożenie rur w taki sposób, aby optymalnie pokryć zapotrzebowanie terenu na wodę.

Jak rozprowadzić nawadnianie ogrodu i zamontować je we właściwy sposób? Poniższa instrukcja przedstawia prawidłową kolejność działań. Zapoznaj się z nią, zanim przystąpisz do pracy.

  1. Przygotuj projekt nawadniania w taki sposób, aby obejmował wszystkie kluczowe obszary ogrodu.

Możesz zdać się na specjalistę lub zrobić to samodzielnie. Jeśli w najbliższym czasie planujesz nowe nasadzenia lub założenie ogrodu warzywnego, uwzględnij to od razu w projekcie. 

  1. Zastanów się nad tym, skąd chcesz czerpać wodę do podlewania ogrodu. 

Chociaż podpięcie systemu do sieci hydraulicznej jest najprostszą opcją, przy dużym obszarze zielonym może generować wysokie rachunki. W lepszej sytuacji są osoby, które mają własną studnię i zdecydują się na czerpanie wody do podlewania z tego źródła.

  1. Kup niezbędne elementy systemu.

Aby system nawadniania działał sprawnie, będziesz potrzebować następujących elementów:

  • rur z polietylenu, którymi woda będzie rozprowadzana po całym terenie,

  • złączek i trójników,

  • pompy wody,

  • przewodów sterujących, jeśli wybierzesz automatyczny system,

  • przyłącza na kran,

  • urządzeń nawadniających, np. zraszaczy.

  1. Przygotuj teren na montaż systemu.

W miejscach, w których będą umieszczone rury, należy wykopać 50-centymetrowe rowki i wysypać w nich ok. 20-centymetrową warstwę drenującą ze żwiru lub grysu. Nie wyrzucaj ziemi – przyda Ci się do zasypania elementów technicznych systemu, które mają pozostać ukryte w gruncie.

  1. Połącz ze sobą wszystkie elementy techniczne systemu, czyli rury, złączki i pompę.

Dla optymalnego bezpieczeństwa warto zabezpieczyć gwinty taśmą teflonową, która zadba o dodatkową szczelność. Jeśli nie wiesz, jak zamontować nawadnianie w ogrodzie, na tym etapie warto skorzystać ze wsparcia profesjonalisty. Błędy przy instalacji mogą prowadzić do marnowania wody lub niedostatecznego podlewania roślin.

  1. Zamontuj zraszacze lub taśmy kroplujące.

Gdy znajdą się już na miejscu, możesz opcjonalnie zainstalować sterowniki i ustawić pożądany cykl nawadniania ogrodu.

  1. Przetestuj system w praktyce.

Po kilku cyklach nawadniania oceń pracę systemu i sprawdź szczelność wszystkich połączeń, a jeśli okaże się to konieczne – wprowadź poprawki.

Ile kosztuje system nawadniania ogrodu? Podsumowanie głównych kosztów

To, ile kosztuje nawadnianie ogrodu, zależy w dużej mierze od wielkości zielonego obszaru wymagającego podlewania. Jeśli teren jest mały (do 200 m²), a do tego zajmiesz się montażem samodzielnie, możesz zamknąć się w kwocie 3-4 tys. zł, o ile nie zdecydujesz się na automatykę – rozwiązania z tego zakresu znacząco podnoszą koszty.

Na wyższy wydatek należy się przygotować, gdy musisz nawodnić 1000 m² lub więcej. W takim przypadku potrzebujesz już co najmniej 10-15 tys. zł, o ile przeprowadzisz wszystkie prace na własną rękę.

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł