Jak zrobić regał do garażu i warsztatu? DIY

Jak zrobić regał do garażu i warsztatu? DIY
Majsterkowanie w zaciszu własnego domu stanie się przyjemniejsze niż bezpieczniejsze niż dotychczas, jeśli zadbasz o właściwą organizację miejsca pracy. Jak zrobić regał do garażu, który w tym pomoże? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym bez problemu uporasz się z tym projektem DIY albo wybierzesz gotowy mebel – solidny, praktyczny i łatwy do złożenia.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • z jakich materiałów można wykonać półki do warsztatu,

  • co trzeba przygotować przed przystąpieniem do pracy,

  • jak zrobić regał krok po kroku,

  • jakie meble do warsztatu warto kupić.

Z czego zrobić regał do garażu? Pomysły na projekty DIY

Wystarczy odrobina kreatywności, aby funkcjonalnie zaaranżować garaż i stworzyć w nim komfortowy kącik dla majsterkowicza. Nie masz pomysłu na to, jak zrobić regał do warsztatu? Taki praktyczny i przystępny cenowo projekt DIY możesz wykonać m.in. z:

  • kantówek i desek o różnej długości oraz szerokości,

  • europalet,

  • drewnianych lub plastikowych skrzynek,

  • metalowych kątowników dociętych na wymiar.

Zarówno drewno i palety, jak i metal sprawdzą się w tej roli równie dobrze. To solidne, trwałe materiały, które wytrzymują duże obciążenie, a także wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, o które nietrudno w warsztacie.

Jak zrobić regał do garażu? Lista zakupów na start

Niezależnie od tego, na jaki projekt się zdecydujesz, zaopatrz się w niezbędne materiały oraz narzędzia. Aby zrealizować pomysły, które zebraliśmy poniżej, będziesz potrzebować  m.in.:

  • desek i kantówek o odpowiednich wymiarach,

  • drewnianych skrzynek, np. po owocach lub ogrodowych,

  • metalowych wsporników,

  • śrub i kołków dobranych do konkretnego materiału,

  • bejcy, farby, lakierobejcy lub jeszcze innego środka do impregnacji i malowania drewna,

  • papieru ściernego lub szlifierki,

  • piły ręcznej lub elektrycznej – chyba że zamówisz elementy docięte pod wymiar,

  • wiertarko-wkrętarki,

  • poziomicy,

  • śrubokrętu,

  • miary. 

Instrukcja krok po kroku – jak zrobić regał do warsztatu?

Wbrew pozorom, nie musisz być bardzo doświadczonym majsterkowiczem, aby poradzić sobie z takim projektem DIY. Poniżej zebraliśmy 4 pomysły na to, jak zrobić regał do warsztatu, z którymi upora się każdy, kto potrafi korzystać z wiertarko-wkrętarki. Zobacz, który z nich wpadnie Ci w oko!

Jak samemu zrobić regał do piwnicy z drewna?

Drewniany regał może Ci służyć przez długi czas, a jeśli zaprojektujesz go odpowiednio – będzie spełniać indywidualne potrzeby podczas majsterkowania. Pracę nad takim projektem warto zacząć od opracowania dobrego planu. Wymierz miejsce, w którym ma stanąć mebel, a następnie naszkicuj na kartce konstrukcję, jaką zamierzasz wykonać.

Dysponując konkretnymi wymiarami, możesz zamówić deski o potrzebnej długości albo własnoręcznie dociąć je przy użyciu piły ręcznej lub elektrycznej. Gotowe elementy dokładnie wyszlifuj, pozbywając się zadziorów i uzyskując gładką powierzchnię. Takie podłoże warto zabezpieczyć środkiem ochronnym do drewna, a jeśli zależy Ci na jakiejś konkretnej estetyce regału warsztatowego – także farbą czy lakierem.

Na dłuższych deskach, które będą stanowić boki szafki, oznacz miejsca, w których znajdą się półki. Przykręć do nich małe, metalowe kątowniki (po 4 na każdą półkę), na których następnie osadzisz poziome deski. Zacznij montaż półek od dołu – przykręcaj każdą z nich do wcześniej zamontowanych kątowników. Na koniec możesz przytwierdzić z tyłu regału dwie kantówki po skosie, aby dodać konstrukcji stabilności.

Jak zrobić regały w garażu ze skrzynek?

Konstrukcja z drewnianych skrzynek to jeden z najprostszych sposobów na zagospodarowanie garażu w sposób korzystny dla majsterkowicza. Co istotne, taka konstrukcja cechuje się modułową konstrukcją, więc można ją swobodnie powiększać lub pomniejszać w ciągu kolejnych lat, w zależności od aktualnych potrzeb.

Kluczowym elementem jest tutaj drewniana skrzynka o standardowych wymiarach, np. 50 × 40 × 30 cm. Wymierz, jaką część garażu chcesz pokryć regałem, i kup odpowiednią liczbę skrzynek. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wyszlifuj ich powierzchnię, pokryj je środkiem zabezpieczającym drewno i ewentualnie pomaluj całość na jakiś kolor.

Jak zrobić regał do piwnicy, gdy skrzynki będą już gotowe i wyschną? Należy je ze sobą trwale połączyć. W tym celu sięgnij po metalowe kątowniki z pasującymi do nich śrubami i nakrętkami. Poskręcaj ze sobą poszczególne elementy w taki sposób, by powstała konstrukcja o pożądanym kształcie i odpowiedniej wielkości.

Regał ze skrzynek jest dość lekki, a co za tym idzie – może okazać się mało stabilny jako wolnostojący mebel. Z tego powodu warto go dodatkowo przykręcić do ściany.

Jak zrobić półki w garażu na drobne rzeczy? 

Jeśli potrzebujesz niewielkiej konstrukcji, dzięki której posegregujesz drobne akcesoria, nie musisz budować pełnego regału. Wystarczą Ci półki z drewnianych desek, które możesz osadzić na metalowych wspornikach przykręconych do ściany. Być może nie utrzymają one całej kolekcji elektronarzędzi, ale z powodzeniem poukładasz na nich niewielkie narzędzia ręczne czy inne rzeczy, które łatwo się gubią w bałaganie towarzyszącym pracy w warsztacie.

Deski możesz kupić w stanie surowym lub wcześniej zaimpregnowanym, a następnie wykończyć zgodnie z własnym gustem. Możesz je też dociąć na konkretny wymiar, aby gotowy regał idealnie wypełnił daną przestrzeń, np. krótszą ścianę garażu lub wnękę.

Warto wiedzieć

Od spodu półek możesz przykręcić wieczka od słoików, aby stworzyć funkcjonalną aranżację służącą do przechowywania śrub, wkrętów, kołków i innych drobnych elementów.

Gotowe regały warsztatowe – łatwo dostępne i proste w montażu

Wiesz już, jak zrobić regał do garażu, i masz w głowie konkretne pomysły oraz listy zakupowe. Chociaż taki projekt zapewnia świetną zabawę i dużo satysfakcji, nie musisz się na to decydować, jeśli nie masz czasu na wykonanie czegoś od zera lub nie czujesz się pewnie w takich projektach. 

W marketach budowlanych znajdziesz szeroki wybór praktycznych regałów warsztatowych, które doskonale odnajdą się w przestrzeni dla majsterkowicza, a jednocześnie okażą się znacznie mniej czasochłonne w realizacji – najczęściej wystarczy je tylko złożyć i ewentualnie przykręcić do ściany dla dodatkowej stabilności.

Jeśli zdecydujesz się na taki krok, Twojej uwadze polecamy w szczególności regały metalowe, które reprezentują doskonały stosunek ceny do jakości wykonania. Materiał ten cechuje się ponadprzeciętną trwałością, więc nie straci na funkcjonalności, jeśli przejedziesz po nim ostrym narzędziem czy odłożysz na półkę coś ciężkiego. Co więcej, z gładkiej, metalowej powierzchni łatwo zetrzesz też pył powstający przy różnych pracach w przydomowym warsztacie. Utrzymanie stanowiska pracy w czystości nie przysporzy Ci zatem trudności.

Kompromis między gotowym produktem a projektem DIY stanowią także regały modułowe. W tym przypadku zyskujesz dostęp do pojedynczych elementów, z których możesz stworzyć mebel zgodnie z własnym projektem – a dzięki temu perfekcyjnie dopasowany do konkretnej przestrzeni.

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł