Jak zrobić wózek transportowy? DIY

Z tego wpisu dowiesz się:
-
kiedy warto mieć wózek transportowy,
-
jak go zrobić krok po kroku,
-
jak wybrać gotowy wózek.
Do czego przyda się wózek transportowy?
Zawsze odkładasz na później prace, które wymagają wysunięcia mebli ze stałych miejsc lub przearanżowania wnętrza? Za każdym razem, gdy trzeba przenieść coś ciężkiego (np. duże zakupy z bagażnika albo worki z ziemią do ogrodu), myślisz tylko o późniejszym bólu pleców? Możesz oszczędzić sobie wysiłku i towarzyszących mu niedogodności, zaopatrując się w praktyczne wsparcie w dźwiganiu – w wózek transportowy. Skorzystasz z niego nie tylko podczas wykonywania codziennych, domowych czynności, ale również m.in.:
-
w ogrodzie, np. do transportu kostki czy innego kruszywa, którym zamierzasz wykończyć ścieżki,
-
w warsztacie, np. do transportu ciężkich materiałów, które są Ci potrzebne do realizacji jakiegoś projektu,
-
w czasie przeprowadzki, np. przy przewożeniu mebli i kartonów z rzeczami do samochodu.
Jak zrobić wózek transportowy dwukołowy lub czterokołowy?
Jeśli masz trochę zdolności manualnych i dysponujesz wolnym czasem, możesz ograniczyć konsumpcjonizm i zrezygnować z zakupu takiego akcesorium – przecież z powodzeniem zrobisz je własnoręcznie z tego, co masz w przydomowym warsztacie. Poniżej znajdziesz szereg wskazówek dotyczących tego, jak zrobić wózek transportowy. Zapoznaj się z nimi, przygotuj niezbędne materiały i do dzieła!
Lista potrzebnych materiałów
Wiele materiałów i narzędzi potrzebnych do zbudowania wózka transportowego znajdziesz z pewnością we własnym warsztacie. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z poniższą listą i ewentualnie zrób niezbędne zakupy.
-
Wózek dwukołowy:
-
2 koła techniczne o średnicy 20, 30 lub 40 cm, w zależności od indywidualnych potrzeb,
-
rury stalowe ocynkowane o średnicy ok. 25-30 mm – 2 dłuższe na uchwyty (np. 120 cm lub tyle, ile potrzebujesz) i kilka krótszych na poziome poprzeczki (np. 50 cm lub o takiej szerokości, jak metalowa półka),
-
metalowa półka, np. o wymiarach 50 × 60 cm,
-
szlifierka,
-
metalowe kątowniki, śruby i nakrętki,
-
miara,
-
poziomica,
-
wiertarko-wkrętarka z wiertłem do metalu,
-
ewentualnie: spawarka.
-
Wózek czterokołowy:
-
deski i kantówki o potrzebnych wymiarach.
-
metalowe kątowniki, śruby i nakrętki,
-
piła ręczna lub elektryczna,
-
miara,
-
poziomica,
-
wiertarko-wkrętarka.
Wózek dwukołowy – instrukcja krok po kroku
-
Dotnij rury na potrzebną długość. Wyszlifuj starannie krawędzie, by usunąć ostre zadziory.
-
Zaznacz miejsca, w których będą montowane dolna platforma i poziome poprzeczki. Wywierć w nich otwory pasujące do metalowych kątowników.
-
Skręć ze sobą wszystkie rurki w taki sposób, aby utworzyły solidny uchwyt.
-
W ten sam sposób połącz ze sobą uchwyt i metalową półkę – stanie się dolną platformą wózka.
-
Dokręć kółka od spodu metalowej półki. Ulokuj je w tylnej części, aby zapewnić sobie wygodne prowadzenie mocno obciążonego wózka.
-
Końce uchwytów możesz wykończyć miękką gąbką, aby stały się wygodne i antypoślizgowe.
Jeśli zależy Ci na większej trwałości wózka i dysponujesz spawarką, możesz pokusić się o zespawanie ze sobą wszystkich metalowych elementów. Decydując się na ten krok, nie zapomnij o osprzęcie ochronnym i zachowaniu odpowiedniej ostrożności.
Wózek czterokołowy – instrukcja krok po kroku
-
Zbuduj prostokątną skrzynkę o takich wymiarach, jakich potrzebujesz, np. 80 × 60 cm.
-
Od spodu skrzynki zamontuj 4 skrętne kółka – w rogach.
-
Jeśli wystarczy Ci najprostsza konstrukcja, wywierć 2 otwory w przedniej części wózka, przełóż przez nie sznurek i gotowe.
-
Jeśli chcesz nadać wózkowi wszechstronny charakter, wykonaj metalowy uchwyt tak, jak w powyższej instrukcji (kroki 1-3), i przykręć go do spodu skrzynek za pomocą metalowych kątowników i pasujących śrub z nakładkami.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas pracy?
Zanim przystąpisz do pracy nad projektem, poświęć chwilę na rozważenie kilku istotnych kwestii, a w szczególności tego, jakie koła do wózka najbardziej Ci się przydadzą. W zastosowaniu głównie domowym wybór powinien sprowadzać się do dwóch opcji: koła piankowe czy pompowane? Oba rodzaje są na tyle miękkie, że mogą być używane nawet na podłodze wykończonej panelami, parkietem czy płytkami bez obawy o ich zarysowanie. Na takim podłożu nie sprawdzą się natomiast koła poliamidowe i poliuretanowe, które cechują się wysokim poziomem twardości.
Przy wyborze kół należy też zwrócić uwagę na ich maksymalne obciążenie oraz rodzaj łożyska. Aby cieszyć się optymalnym komfortem podczas pracy, rozważ zakup modelu o udźwigu do 150 kg i z łożyskami kulkowymi, które wykazują trwałość nawet przy intensywnej eksploatacji i dużym tarciu.
Gotowe wózki transportowe – wybierz najlepszy
Projekty DIY dają dużą satysfakcję, a jeśli masz odrobinę zdolności w tym kierunku – są proste w realizacji i często okazują się budżetową opcją. Jeśli jednak nie masz pomysłu na to, jak zrobić wózek transportowy, albo brakuje Ci czasu, nie musisz decydować się na taki krok. W marketach budowlanych znajdziesz szereg gotowych produktów w szerokim przekroju cen na każdą kieszeń.
Na Twoją uwagę zasługują w szczególności tzw. młynkarki i schodołazy, które cechują się pionową konstrukcją. Korzystając z nich, z łatwością przetransportujesz wysoki i ciężki przedmiot, a jeśli zdecydujesz się na ten drugi wariant – wciągniesz go wygodnie po schodach, gdy nie ma do dyspozycji windy.
Na co dzień mogą Ci się z kolei przydać rolki do transportu mebli. To niewielkie akcesorium sprawdzi się nie tylko podczas przeprowadzki, lecz także na co dzień – np. podczas generalnych porządków, gdy postanowisz poodkurzać i umyć podłogę pod meblami.
Validate your login