Jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu, a jaki na budowę?

Z tego wpisu dowiesz się:
-
dlaczego warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na wybór agregatu,
-
jaki model sprawdzi się w zastosowaniu domowym,
-
jakie urządzenie wybrać, jeśli jesteś w trakcie budowy domu.
Agregat prądotwórczy – jaki wybrać, żeby spełnił swoją funkcję?
W teorii każdy agregat prądotwórczy działa tak samo, czyli przekształca energię mechaniczną na elektryczną. W praktyce, urządzenia z tej grupy są bardzo zróżnicowane i mogą odpowiadać na wiele konkretnych potrzeb. W związku z tym przy wyborze nie należy ograniczać się do sprawdzenia ceny. Dzięki temu nie tylko zyskasz optymalny komfort przy czerpaniu prądu z tego źródła, ale też oszczędzisz pieniądze w długiej perspektywie – bo ani nie przepłacisz za coś, z czego nie skorzystasz w pełni, ani nie przyjdzie Ci kupować nowego agregatu, gdy ten się nie sprawdzi.
Przy wyborze agregatu warto skupić się w szczególności na zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Chociaż zależy ono od indywidualnych uwarunkowań, to jednak można je oszacować, kierując się zasadą: im więcej sprzętów zasilanych prądem, tym wyższa powinna być moc nominalna. Nie należy z tym jednak przesadzać, gdyż wraz z nią wzrastają też koszty eksploatacji oraz generowany przez sprzęt hałas.
Najważniejsze parametry agregatu
Szukając najlepszego agregatu, zwróć uwagę w szczególności na poniższe parametry urządzenia:
-
moc – powinna być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania na prąd;
-
napięcie – w domu sprawdzi się jednofazowe (230 V), a w profesjonalnych zastosowaniach trójfazowe (400 V);
-
rodzaj paliwa – najczęściej spotykane są agregaty benzynowe, choć warto też rozważyć ich ekonomiczniejszy w użytkowaniu, choć droższy w zakupie wariant, czyli silnik Diesla;
-
wielkość zbiornika na paliwo – im większa, tym dłużej będzie pracować sprzęt bez konieczności tankowania. Dobrze dobrany model powinien działać do 12 godzin bez przerwy;
-
gniazda wyjściowe – ich liczba powinna odpowiadać temu, ile odbiorników elektrycznych ma zasilać urządzenie;
-
rozruch – może być ręczny (mechaniczne pociągnięcie za linkę) lub elektroniczny (wciśnięcie przycisku);
-
waga – jest istotna, o ile zamierzasz przemieszczać urządzenie w zależności od aktualnych potrzeb. Urządzenia z tej kategorii mogą ważyć od kilkunastu do ponad stu kilogramów, a im bliżej tej górnej granicy, tym trudniejszy będzie ich ewentualny transport;
-
dodatkowe funkcje – w cenie są w szczególności stabilizacja napięcia AVR, system samoczynnego załączania rezerwy SZR i zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Wiesz już, że potrzebujesz solidnego i niezawodnego agregatu prądotwórczego. Jaki wybrać, aby służył zgodnie z zapotrzebowaniem? Poniżej znajdziesz kilka różnych scenariuszy – zapoznaj się z nimi, a podjęcie decyzji nie nastręczy Ci trudności.
Jaki agregat prądotwórczy do domu warto wybrać?
Choć w tym kontekście wiele zależy od indywidualnych czynników, w warunkach domowych (przy 3-4 domownikach) zazwyczaj sprawdzają się agregaty o mocy 2-3 kW – jednofazowe i cechujące się niewielkimi wymiarami. Należy się jednak upewnić, że moc urządzenia jest o ok. 20-30% wyższa od maksymalnej mocy wszystkich sprzętów podłączonych do sieci (z ich tabliczek znamionowych).
Wybierając model do domu, warto też rozważyć inną niezwykle istotną kwestię: agregat inwertorowy czy AVR? Wtedy, gdy w grę wchodzi zasilanie wrażliwych na przepięcia sprzętów, druga z tych opcji jest zdecydowanie korzystniejsza. Technologia AVR służy bowiem do regulacji napięcia wyjściowego i eliminowania jego niespodziewanych skoków, które mogłyby doprowadzić do spalenia elektroniki.
Nieco inne kryteria należy przyjąć, jeśli zastanawiasz się, jaki agregat do pompy ciepła zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa na wypadek przerwy w dostawie energii. O ile nie chcesz, by zaskoczył Cię brak prądu i tym samym brak ogrzewania w chłodny dzień, postaw na model trójfazowy o mocy znamionowej 10 kW, który doskonale sprawdzi się w tej roli. Warto też zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na paliwo nie mniejszą niż 25-30 l, a jeśli możesz sobie pozwolić na nieco większy wydatek – na silnik Diesla, który okaże się ekonomiczny przy długiej pracy. Przydatna okaże się także funkcja autostartu SZR, dzięki której agregat włączy się automatycznie, gdy zabraknie prądu z sieci. Dzięki temu nie zmarzniesz, jeśli do przerwy w dostawie energii dojdzie w środku nocy.
Warto też zastanowić się nad tym, jaki agregat prądotwórczy do pieca CO będzie najlepszym wyborem. W tym przypadku warto rozważyć model jednofazowy o mocy równej kilkanaście kilowatów. Istotne jest jednak to, aby dysponował systemem AVR – aby zapewnić stabilność napięcia.
Jaki agregat na budowę będzie najlepszym wyborem?
Wybierając agregat na budowę, musisz liczyć się ze znacznie wyższym zapotrzebowaniem na energię niż w przypadku domu. W grę wchodzi bowiem zasilanie wielu ciężkich sprzętów, np. betoniarki, młota udarowego i innych elektronarzędzi. Co prawda najpewniej nie będziesz korzystać ze wszystkich w jednym momencie, ale nawet podłączenie jednego z nich do zasilania wiąże się z dużym poborem energii.
Jaka moc agregatu okaże wystarczająca w takim obszarze zastosowania? Bezpiecznym wyborem okażą się modele o mocy 6-10 kW, które z powodzeniem udźwigną nawet spore obciążenie sieci kilkoma urządzeniami jednocześnie. Docenisz to, jeśli nie wykonujesz wszystkich prac w pojedynkę, tylko z pomocą profesjonalnej ekipy – dzięki temu nie trzeba będzie czekać np. na koniec pracy betoniarki, aby podłączyć agregat tynkarski. Warto też postawić na model trójfazowy, który generuje prąd o wyższym napięciu niż zwykle, czyli 400 V zamiast 230 V. Właśnie takie źródło energii jest wymagane w przypadku większości profesjonalnych sprzętów budowlanych i elektronarzędzi o przemysłowym zastosowaniu.
Może zdarzyć się jednak tak, że potrzebujesz agregatu na budowę, ale masz do wykonania tylko lekkie prace, które na dodatek wykonujesz własnoręcznie. W takim przypadku pobór prądu może okazać się porównywalny do tego w domu jednorodzinnym – i z powodzeniem możesz sięgnąć po sprzęt o takim przeznaczeniu.
Warto wiedzieć
Na placu budowy najlepiej sprawdzi się model z elektrycznym startem. Jest gotowy do pracy od razu po uruchomieniu i nie wymaga szarpania za linkę za każdym razem, gdy potrzebujesz prądu.
Warto też mieć na uwadze to, że plac budowy to miejsce, w którym nietrudno o uszkodzenia mechaniczne, nawet przy zachowaniu należytej ostrożności. Przy zakupie sprzętu należy zatem upewnić się, że obudowa ma solidną obudowę, która cechuje się ponadprzeciętną trwałością i odpornością na pył. Dzięki temu urządzenie nie straci na funkcjonalności podczas pracy w tak trudnym otoczeniu.
Validate your login