Jaki kompresor do pompowania, malowania i piaskowania wybrać?

Jaki kompresor do pompowania, malowania i piaskowania wybrać?
Kompresor to narzędzie generujące strumień sprężonego powietrza, które przydaje się w wielu zastosowaniach. Aby urządzenie dobrze spełniało swoją funkcję, powinno być dopasowane do konkretnego przeznaczenia. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jaki kompresor do piaskowania, malowania i piaskowania będzie najlepszy.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak wybrać kompresor do malowania,

  • jakie narzędzie przyda się podczas piaskowania,

  • jaki sprzęt ułatwi pompowanie kół.

Jaki kompresor do malowania okaże się najlepszym wyborem?

Decydując się na malowanie natryskowe, możesz liczyć nie tylko na usprawnienie tego procesu, ale również na szereg dodatkowych korzyści, jak równomierne pokrycie, precyzyjne wykończenie trudno dostępnych miejsc czy niskie zużycie farby. Wiele zależy jednak od właściwego wyboru sprężarki do pistoletu malarskiego.

Rozważając, jaki kompresor do malowania sprawdzi się najlepiej, warto przemyśleć przede wszystkim to, na jaką skalę będziesz z niego korzystać. Jeśli rozglądasz się za czymś, czym pomalujesz płot i ściany w domu raz na kilka lat, nie potrzebujesz zbyt zaawansowanego narzędzia. 1-2 tłoki i pojemność na poziomie 50 l w zupełności wystarczą, aby sprawnie uporać się z takimi zadaniami, zapewniając Ci przy tym optymalny komfort pracy. 

Jeśli zależy Ci na wysokiej skuteczności działania, przyjrzyj się także wydajności kompresora. W przypadku drobnych prac remontowych i wykończeniowych w domu przyda Ci się urządzenie o wydajności z przedziału 160-200 l/min. Do profesjonalnych działań zaleca się modele o wydajności równej 300 l/min i wyższej. 

Warto wiedzieć

Gdy już kupisz kompresor, poszukaj do niego pistoletu do malowania o wydajności niższej ta w samej sprężarce.

Który rodzaj sprężarki sprawdzi się lepiej przy takich zastosowaniach? Modele bezolejowe z zasady są polecane do pracy w pomieszczeniach, gdyż nie emitują żadnych zanieczyszczeń. Do ich atutów zalicza się również niska waga, którą docenisz po kilku godzinach malowania ścian w kolejnych pomieszczeniach domu.

Czym się kierować przy wyborze kompresora do piaskowania?

Piaskowanie jest zabiegiem służącym starannemu oczyszczeniu danej powierzchni z zabrudzeń, a nawet ze śladów korozji. Po przeprowadzeniu tego procesu materiał nadaje się do dalszej obróbki, np. do pomalowania na jakiś kolor. Technikę tę najczęściej wykorzystuje się w przypadku metalu (np. aluminium, żeliwa, stali nierdzewnej), choć nadaje się również do drewna.

Jako że piaskowanie wymaga sprężonego powietrza, warto zastanowić się nad tym, jaki kompresor do tego wybrać. W hobbystycznym ujęciu zadaniu temu sprosta chociażby model o 200-litrowym zbiorniku, wydajności 500 l/min i ciśnieniu roboczym na poziomie 4-7 barów. Trzeba jednak pamiętać, że takim sprzętem wypiaskujesz pojedyncze przęsło płotu i metalowy parapet, ale już nie podwozie samochodu czy elewację budynku. 

Warto też mieć na uwadze to, że takie parametry mogą zapewnić rezultat piaskowania na przeciętnym poziomie. O ile liczysz tylko na wstępne oczyszczenie podłoża i jesteś w stanie dokonać drobnych poprawek inną metodą, warto się na to zdecydować. Jeśli zależy Ci na profesjonalnym efekcie i długiej pracy bez ryzyka przegrzania urządzenia, potrzebna Ci już specjalistyczna sprężarka. Postaw na model o wydajności 4000–5000 l/min i ciśnieniu roboczym 6-8 barów, który jest wyposażony w zbiornik mieszczący do 200 l. Sprzęt z tej kategorii rzadko trafia jednak do amatorów. Najczęściej używa się go w profesjonalnych warsztatach samochodowych.

Najlepszy kompresor do pompowania – wskazówki zakupowe

Pompowanie kół samochodowych to jedno z podstawowych zastosowań kompresora. Jeśli zamierzasz pozostać w takim obszarze i używać go dodatkowo tylko do pompowania materacy czy dziecięcych zabawek, w zupełności wystarczy Ci budżetowy, uniwersalny model o mocy równej ok. 1,5 KM lub 1 kW i wydajności na poziomie 80-150 l/min. Jaki kompresor do takich zadań spełni Twoje oczekiwania? Dobrym wyborem okaże się sprężarka tłokowa, której sercem jest tłok poruszający się wewnątrz cylindra. 

O nie zamierzasz zwiększać intensywności eksploatacji sprzętu z biegiem czasu, nie będzie Ci też potrzebny mechanizm smarowania. Jego brak przełoży się na wygodę użytkowania – urządzenia z tej grupy należą do cichych, są kompaktowe i lekkie, a do tego nie wymagają pamiętania o regularnej wymianie oleju.

Jaki kompresor do pompowania wybrać, jeśli wybierasz się na rodzinne wakacje albo w długą podróż? W takim przypadku warto też zwrócić uwagę na rozmiar urządzenia – aby można je schować w bagażniku bez obawy o to, że zajmie za dużo miejsca. Sprężarka samochodowa o mocy 0,12 kW co prawda nie sprawdzi się przy wielogodzinnej pracy w warsztacie samochodowym. Wykorzystasz ją jednak z powodzeniem do awaryjnego dopompowania koła w trasie czy nadmuchania kółek do pływania dla dzieci. Dodatkowo możesz ją podłączyć do gniazda zapalniczki.

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł