Jakie drzwi wejściowe wybrać do domu, mieszkania i biura – porady fachowców

Z tego wpisu dowiesz się:
-
jak wybrać najlepsze drzwi do mieszkania,
-
jak zabezpieczyć wejście do domu,
-
czym się kierować przy wyborze skrzydła do biura.
Jakie drzwi zewnętrzne? Mieszkania w budynkach wielorodzinnych
Mieszkając w budynku wielorodzinnym, z pewnością wiesz, jak uciążliwe okazują się hałasy dobiegające z klatki. Dźwięk poruszającej się windy, odgłosy kroków i rozmów, a niekiedy także prace remontowe przeprowadzane kilka pięter wyżej – to tylko kilka z nich. Możesz ograniczyć niedogodności wynikające z takich zdarzeń, jeśli podejmiesz dobrą decyzję dotyczącą tego, jakie drzwi zewnętrzne do mieszkania kupić.
Dobrym wyborem okaże się model dźwiękoszczelny o odpowiednich parametrach. Wbrew pozorom, kategoria ta jest bardzo szeroka, a znajdujące się w niej produkty mogą znacząco różnić się w kontekście oferowanego komfortu akustycznego. Do bloków i innych budynków wielorodzinnych poleca się drzwi zewnętrzne dźwiękoszczelne o współczynniku izolacyjności (RW) na poziomie 40-50 dB.
Warto wiedzieć
W ochronie przed dźwiękami dobiegającymi z klatki pomoże także staranne dopasowanie skrzydła do futryny. Znaczenie ma tu zarówno jakość wykonanej pracy, jak i zastosowanych uszczelek, które odgrywają ważną rolę w ochronie przed hałasem.
Rozważając, jakie drzwi zewnętrzne kupić, zwróć też uwagę na aspekty związane z bezpieczeństwem. Choć w teorii bliskość sąsiadów może odstraszać potencjalnych włamywaczy, w praktyce do włamań w mieszkaniach dochodzi równie często, co w domach jednorodzinnych. Aby uchronić się przed takim zdarzeniem, wybierz model o wysokiej klasie antywłamaniowej. W tym zakresie warto kierować się europejską normą PN-EN 1627:2012, a na Twoją uwagę zasługują w szczególności cztery klasy:
-
RC3 – ich sforsowanie wymaga co najmniej 5 minut i zastosowania łomu lub wiertarki,
-
RC4 – można je pokonać, dysponując większymi narzędziami, lecz zajmie to co najmniej 10 minut,
-
RC5 – są w stanie wytrzymać atak za pomocą piły, szlifierki czy wiertarki, który trwa ok. 15 minut,
-
RC6 – najwyższa klasa zapewniająca bezpieczeństwo przy trwającej ok. 20 minut próbie włamania z wykorzystaniem elektronarzędzi o wysokiej mocy.
Przy wyborze drzwi warto też kierować się odgórnymi zaleceniami, jeśli takie istnieją. Zarządca budynku może np. zobowiązać właścicieli poszczególnych lokali do zakupu skrzydła w określonym kolorze czy o odpowiedniej klasie antywłamaniowej/dźwiękoszczelnej, ze względu na kwestie ubezpieczeniowe lub komfort pozostałych mieszkańców. W wytycznych może też znaleźć się informacja o pożądanym sposobie montażu, np. z zawiasami od wewnątrz lub na zewnątrz.
Drzwi wejściowe do domu – jakie wybrać, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa?
Dobre drzwi wejściowe do domu powinny współgrać z resztą stolarki okienno-drzwiowej, kolorem elewacji, jak również otoczeniem budynku. Muszą też odpowiadać specyficznym potrzebom domowników.
Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu? Kluczową kwestią jest uniemożliwienie dostępu do środka niepowołanym osobom, a zatem wybór odpowiedniej klasy antywłamaniowej. W tym przypadku możesz kierować się wyżej wspomnianą skalą, ale zachowaj szczególną ostrożność w przypadku skrzydła z dekoracyjnym przeszkleniem.
Modele z takimi wstawkami cieszą się dużym powodzeniem, bo doświetlają ciemny przedpokój, urozmaicają wygląd budynku i pozwalają zobaczyć, kto stoi przed drzwiami, bez konieczności ich otwierania. Aby jednak szkło nie stanowiło ułatwienia dla potencjalnego włamywacza, upewnij się, że cechuje się wysoką klasą antywłamaniową, podobnie jak samo skrzydło. W tym przypadku obowiązuje norma PN-EN 356:2000 z 8 kategoriami:
-
P1A – ochrona przed kradzieżą bez przygotowania,
-
P2A – krótka ochrona przy próbie włamania za pomocą ręcznych narzędzi,
-
P3A i P4A – średnia ochrona antywłamaniowa na poziomie kraty z drutu stalowego o średnicy 10 mm i oczkach do 150 mm,
-
P5A i P6B – wysoka ochrona antywłamaniowa na poziomie okratowania okna stalowymi prętami o średnicy do 12 mm,
-
P7B i P8B – wysoka ochrona antywłamaniowa na poziomie okratowania okna stalowymi prętami o średnicy do 16 mm.
Zanim zdecydujesz, jakie drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego kupić, upewnij się także, jak wpłynie to izolację termiczną budynku. To właśnie przez te otwory ciepło ucieka na zewnątrz, pogarszając wydajność energetyczną konstrukcji. W długiej perspektywie może się to zatem przyczynić do zwiększenia kosztów ogrzewania.
Warto wiedzieć
Klasa izolacyjności termicznej drzwi jest szczególnie istotna, gdy planujesz sfinansować ich zakup pieniędzmi pochodzącymi z programu „Czyste Powietrze”. Nie każdy model spełnia wymagania dla tego dofinansowania, więc warto upewnić się przed zakupem, jak to wygląda w przypadku tego, który zamierzasz kupić. Jakie drzwi wejściowe do domu wybrać, aby mieć pewność, że spełniają założenia programu? W sklepie Bricoman łatwo znajdziesz informację na ten temat w sekcji z parametrami technicznymi danego produktu.
Parametrem, na który należy zwrócić uwagę w tym przypadku, jest współczynnik przenikalności ciepła, który reprezentuje symbol Ud. Jego wartość podaje się w W/m²K (watach na metr kwadratowy razy Kelwin). Jakie drzwi wejściowe do domu wybrać, jeśli zależy Ci na energooszczędnym domu? Im niższy jest ten współczynnik, tym lepiej. Minimalna wartość Ud to 1,3 W/m²K, jednak warto rozejrzeć się za modelem, w przypadku którego jest to 0,8 W/m²K lub mniej.
Najlepsze drzwi wejściowe do biura – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Zastanawiając się nad tym, jakie drzwi zewnętrzne do biura kupić, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim charakterystykę danej branży. W zależności od tego, w jakim obszarze działasz, możesz potrzebować skrzydła o konkretnych parametrach.
Załóżmy, że w ramach prowadzonej działalności masz do czynienia z wrażliwymi informacjami, do których zabezpieczenia zobowiązuje Cię prawo. Jeśli jest to obszar przetwarzania wrażliwych danych osobowych, należy zastosować podwyższoną ochronę mechaniczną przed dostępem niepowołanych osób. W odniesieniu do drzwi pożądana klasa antywłamaniowa to RC5 i RC6, podczas gdy przy zamkach warto wybrać takie o klasie C lub D.
Prowadzona działalność gospodarcza może też wiązać się z konieczności wysyłania i odbierania wielkogabarytowych paczek, a to oznacza konieczność dostosowania do tego wejścia. W takim przypadku warto rozważyć zakup drzwi wyższych i/lub szerszych od standardowych. Ułatwi to przejechanie przez nie wózkiem transportowym załadowanym po brzegi.
Trzeba też mieć na uwadze komfort sąsiedztwa Twoje biura, chociażby wtedy, gdy Twój biznes generuje spory hałas. W ograniczeniu negatywnego wpływu na otoczenie pomogą drzwi dźwiękoszczelne, które są wyposażone w dodatkową warstwę tłumiącą hałas. Takie skrzydło przyda się również wtedy, gdy biuro znajduje się w głośnej okolicy, np. przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu lotniska. Pomoże Ci to w stworzeniu optymalnych warunków do pracy.
Podejmując decyzję dotyczącą tego, jakie drzwi zewnętrzne wybrać do biura, warto pamiętać, że stanowią także wizytówkę Twojego biznesu. Z tego powodu należy upewnić się, że współgrają z koncepcją wizualną firmy i odznaczają się zachęcającą estetyką.