Niezbędne znaki informacyjne BHP w zakładzie pracy – to trzeba wiedzieć

Każdy pracodawca ma obowiązek wdrożenia określonych zasad BHP w miejscu pracy, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa sobie, pracownikom oraz osobom trzecim znajdującym się na danym terenie. Jednym z takich obowiązków jest konieczność stosowania odpowiednich znaków informacyjnych w zakładzie pracy. Przyjrzyj się naszemu podsumowaniu najważniejszych informacji o znakach informacyjnych BHP.

Niezbędne znaki informacyjne BHP w zakładzie pracy – to trzeba wiedzieć

Każdy pracodawca ma obowiązek wdrożenia określonych zasad BHP w miejscu pracy, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa sobie, pracownikom oraz osobom trzecim znajdującym się na danym terenie. Jednym z takich obowiązków jest konieczność stosowania odpowiednich znaków informacyjnych w zakładzie pracy. Przyjrzyj się naszemu podsumowaniu najważniejszych informacji o znakach informacyjnych BHP.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co to są znaki informacyjne,
  • dlaczego w zakładach pracy trzeba stosować znaki informacyjne BHP z opisem,
  • jakie są najczęściej stosowane znaki informacyjne i ewakuacyjne.

Co to są znaki informacyjne?

Pod pojęciem znaków informacyjnych kryją się specyficzne oznaczenia, które są przeznaczone do stosowania wewnątrz budynków użytkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a także na zewnątrz zakładów pracy. Mają za zadanie szybko i jednoznacznie przekazać konkretny komunikat, który zostanie odebrany przez człowieka i doprowadzi do konkretnego działania, np. założenia odzieży ochronnej czy zachowania szczególnej ostrożności.

Produkty z tej kategorii zwykle przyjmują postać graficznych znaków informacyjnych, które są szybciej przetwarzane przez mózg niż długi komunikat tekstowy. To właśnie na tym polega ich skuteczność w zakresie ochrony przed różnymi zagrożeniami czyhającymi w danym miejscu na nieostrożnych przechodniów.

Dlaczego w zakładach pracy trzeba stosować znaki informacyjne BHP z opisem?

Stosowanie znaków informacyjnych BHP nie zależy jedynie od dobrej woli pracodawcy. Obowiązek ten nakłada polskie prawo, a dokładnie Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy* i Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy**.

Stosowanie znaków informacyjnych ma na celu zapewnić pracownikom bezpieczne warunki do pełnienia obowiązków zawodowych. W długiej perspektywie ich zadaniem jest zatem zapobieganie wypadkom przy pracy, o które nie jest trudno. Potwierdzają to chociażby statystyki GUS-u*** – zgodnie z nimi w 2023 roku aż 68 663 osoby zostały poszkodowane w wypadkach, do których doszło w miejscu pracy. W stosunku rok do roku liczba ta wzrosła o 3,1%. 

Statystyki jasno wskazują również na to, z jakiej przyczyny najczęściej dochodziło do wypadków przy pracy. Było nią nieprawidłowe zachowanie się pracownika. Dość często wypadki przy pracy były skutkiem:

  • niewłaściwej organizacji pracy,
  • niewłaściwej organizacji stanowiska pracy,
  • niewłaściwego posługiwania się czynnikiem materialnym przez pracownika,
  • nieużywanie lub używania w nieprawidłowy sposób sprzętu ochronnego przez pracownika,
  • niestosowanie się do przepisów oraz poleceń i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Większość z wyżej wymienionych przyczyn można wykluczyć, albo chociaż zminimalizować, za sprawą odpowiednio dobranych znaków informacyjnych. Obie strony muszą jednak wypełnić swoje obowiązki – pracodawca powiesić znaki w zakładzie, a pracownik stosować się do nich.

Znaki ewakuacyjne i informacyjne stosowane w zakładach pracy – przegląd

Znaki ewakuacyjne i informacyjne stosowane w zakładach pracy – przegląd

Nie sposób jednoznacznie wskazać, ile jest znaków informacyjnych, gdyż wiele z nich odnosi się do bardzo specyficznych ryzyk typowych dla konkretnych, niszowych branż. Poniżej prezentujemy skrót najczęściej stosowanych znaków informacyjnych. Co oznaczają i w jakich sytuacjach należy je stosować? Sprawdź.

Podstawowe znaki informacyjne BHP

Podstawowa grupa znaków BHP, która ma na celu ułatwić pracownikom orientację w terenie, wskazać drogę do najważniejszych miejsc w zakładzie, ale też pomóc w przeprowadzeniu sprawnej ewakuacji budynku, jeśli zajdzie taka potrzeba. Znaki o charakterze informacyjnym zwykle są zielone z białymi detalami, tak jak na poniższych przykładach:

Jak wygląda znak informacyjny zakazu?

Znaki zakazu mają białe tło i czarny piktogram przekreślony na czerwono. Mogą mieć również czerwoną kamizelkę. Taka kolorystyka niesie za sobą skojarzenia ze znakiem drogowym STOP i ma dokładnie takie samo znaczenie – ma powstrzymać pracownika przed zrobienie czegoś, co mogłoby stanowić zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Oto przykłady:

Nakazujące znaki informacyjne w zakładzie pracy

Najczęściej przybierają okrągły lub prostokątny kształt i niebieski kolor, na którym zostają zastosowane białe piktogramy. Mają za zadanie skłonić pracownika do wykonania jakiejś czynności, która jest konieczne ze względów bezpieczeństwa. Dobrymi przykładami są tutaj:

Jakie są znaki informacyjne o funkcji ostrzegawczej?

Jaki kolor mają znaki informacyjne, które ostrzegają przed jakimś niebezpieczeństwem? Składają się z żółtego tła i czarnych piktogramów, więc trudno je przegapić – i właśnie o to chodzi w tym doborze barw. Oznaczenia tego typu należy umieszczać tam, gdzie pracownicy są narażeni na szczególne niebezpieczeństwo, które zagraża zdrowiu lub życiu. Ujrzenie znaku powinno wzbudzić szczególną czujność i zmotywować do podjęcia szczególnych środków ostrożności.

Za przykłady znaków ostrzegawczych mogą posłużyć m.in.:

Pamiętaj, że znaczenie ma nie tylko sam fakt zastosowania znaku, ale też umieszczenie go we właściwym miejscu. Powinien być zarówno doskonale widoczny, jak i umieszczony na tyle wcześnie, by zapewnić możliwość właściwego zareagowania przed natrafieniem na dane zagrożenie czy inne miejsce, na które wskazuje dany znak.

 

Źródła:

* https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19740240141 

** https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19971290844

*** https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2023-r-dane-wstepne,3,54.html

Podziel się wiedzą Share on Facebook
Poprzedni artykuł Następny artykuł