Przeprowadzka krok po kroku – jak zrobić to sprawnie i szybko?

Z tego wpisu dowiesz się:
-
jak zaplanować przeprowadzkę,
-
jak sprawnie się przeprowadzić, żeby uniknąć chaosu,
-
jakie akcesoria będą przydatne podczas pakowania,
-
co pomoże w transporcie.
Jak zaplanować przeprowadzkę?
Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania najczęściej nie jest podejmowana z dnia na dzień, więc do przenosin do nowego lokum można się odpowiednio przygotować. Przygotowania te obejmują nie tylko transport dobytku, ale także formalności, np. rozwiązanie umowy najmu, zameldowanie w nowym miejscu, podpisanie umów z dostawcami mediów, uaktualnienie adresu do korespondencji w banku czy urzędach.
Warto też wcześniej przemyśleć czysto logistyczne kwestie związane z opuszczeniem dotychczasowego domu. Jedną z nich jest to, czy przeprowadzkę zorganizujesz we własnym zakresie, czy skorzystasz z usług firmy przeprowadzkowej. Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością czasu, masz samochód, w którym zmieścisz meble, oraz pomocnika, który pomoże w transporcie, samodzielna przeprowadzka powinna przebiec sprawnie. Jeżeli natomiast do wywiezienia jest naprawdę dużo rzeczy lub masz mało czasu na wyprowadzkę, lepszym rozwiązaniem okaże się zlecenie części obowiązków specjalistom wyposażonym w odpowiedni sprzęt i pojazd.
Aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, przygotuj plan przeprowadzki i zapisuj w nim wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Nie tylko co i kiedy spakować lub jak posegregować rzeczy, ale także w co się wyposażyć, by zabezpieczyć dobytek, jak go oznakować lub co trzeba mieć pod ręką. Zapisuj na liście również wszystkie rzeczy, które już spakowałeś.
Jak się przeprowadzić, żeby uniknąć bałaganu?
Przeprowadzka i pakowanie to rewelacyjna okazja do tego, by zrobić porządek w swoich rzeczach. Opróżniając półki i szuflady, możesz od razu odłożyć do worków to, czego od dawna nie używałeś, co jest trwale zabrudzone, niemodne lub po prostu bezużyteczne. W ten sposób do nowego mieszkania trafią tylko potrzebne ubrania i sprzęty. Aby podczas pakowania i rozpakowywania nie doprowadzić do zbędnego chaosu, pamiętaj także o kilku innych kwestiach.
Pakuj się wg klucza
Możesz zacząć np. od sezonowych ubrań, książek czy dziecięcych zabawek. Dobrym pomysłem jest też pakowanie wyposażenia z poszczególnych pomieszczeń.
Opisuj kartony, pudła i paczki
W ten sposób będziesz mógł wnieść je od razu do odpowiednich pomieszczeń w nowym domu i ułatwisz sobie szukanie potrzebnych rzeczy.
Oznacz paczki z delikatnymi rzeczami
To bardzo ważne, bo stanowi informację, że z danym ładunkiem należy obchodzić się ostrożnie. Tak unikniesz jego uszkodzenia w transporcie.
Przygotuj bagaż podręczny
Przeznacz osobną torbę na najpotrzebniejsze ubrania, kosmetyki, telefon, dokumenty czy środki higieniczne, aby mieć do nich łatwy dostęp, gdy będą potrzebne.
Jak sprawnie się przeprowadzić? Wybierz praktyczne akcesoria
Aby ułatwić segregowanie i pakowanie wszystkich rzeczy, warto skorzystać z funkcjonalnych akcesoriów dostępnych w sklepach. Znajdziesz wśród nich również produkty, które okażą się pomocne podczas zabezpieczenia wybranych przedmiotów oraz takie, dzięki którym oszczędzisz miejsce w pudłach.
-
kartony i pudła – najlepiej w różnych rozmiarach i z uchwytami, które ułatwią ich przenoszenie.
-
folia bąbelkowa – zabezpieczy delikatne przedmioty (np. naczynia) przed uszkodzeniem,
-
papier nacinany – alternatywa dla zwykłego papieru pakowego, zapewniająca przedmiotom lepszą ochronę,
-
folia stretch – przede wszystkim do ochrony półek i szafek przed zarysowaniem,
-
taśma klejąca do pakowania – do zaklejania pudeł. Jej użycie będzie wygodniejsze, gdy zapatrzysz się też w owijarkę, tzw. dyspenser na taśmę pakową,
-
pokrowce na ubrania,
-
tuby kartonowe – przydadzą się podczas transportu delikatnych przedmiotów lub papieru (np. grafik, plakatów), można też nawijać na nie materiał,
-
kątowniki kartonowe – do zabezpieczenia narożników mebli lub innych sprzętów,
-
sznurek, gumki recepturki,
-
nożyk i wodoodporny marker.
Porada eksperta
Dobrym pomysłem podczas pakowania odzieży i innych tekstyliów jest zastosowanie worków próżniowych. Zamknięte w nich tkaniny zajmują znacznie mniej miejsca, a dodatkowo są ochronione przed zabrudzeniem. Co więcej, ubrań sezonowych czy zapasowej pościeli nie musisz po przeprowadzce wyjmować z worków – przechowaj je w szafie i wyjmij w razie potrzeby.
Transport – jak go sobie ułatwić?
Firmy przeprowadzkowe mają na wyposażeniu sprzęty, które czynią transport o wiele wygodniejszym i bezpieczniejszym, nawet w przypadku bardzo ciężkich przedmiotów. Niektóre takie produkty warto mieć na wyposażeniu, bo przydają się w różnych okolicznościowych.
Dużym odciążeniem z pewnością okaże się składany wózek transportowy, dzięki któremu nie będzie trzeba dźwigać ciężkich pudeł. Zastosowanie wózka przekłada się też na oszczędność czasu, bo załadujesz na niego o wiele więcej pakunków, niż można jednorazowo przenieść w rękach.
W wynoszeniu ciężkich szaf oraz urządzeń AGD pomocne są również specjalne pasy do transportu mebli, które ułatwiają dźwiganie nieporęcznych ładunków dwóm osobom, odciążając plecy oraz ramiona.
Jeśli czeka Cię zmiana miejsca zamieszkania, nie zostawiaj pakowania i spraw organizacyjnych na ostatnią chwilę. Już wcześniej dowiedz się, jak się przeprowadzić, a unikniesz zbędnego bałaganu, nerwów i starty czasu.
Validate your login