Sól drogowa – kompendium wiedzy

Z tego wpisu dowiesz się:
-
czym jest sól drogowa,
-
dlaczego cieszy się dużym powodzeniem,
-
jaki jest jej wpływ na środowisko naturalne,
-
jak kupić ją w ilości na własny użytek.
Sól drogowa – do czego służy i na czym polega jej działanie?
Pod pojęciem soli drogowej kryje się substancja, której trzon stanowi chlorek sodu. W Polsce jej skład podlega regulacjom prawnym, a w szczególności normie PN-86/C-84081/02. Zgodnie z nią musi zawierać następujące składniki w określonych proporcjach:
-
chlorek sodu: co najmniej 90%,
-
substancje nierozpuszczalne w wodzie: maksymalnie 8%,
-
woda: maksymalnie 3%,
-
żelazocyjanek potasowy: 20 mg/kg.
Dodatkowo gotowy wyrób powinien cechować się klasą ziarnową na poziomie 1÷6 mm.
Wysoka zawartość chlorku sodu przesądza o specyficznych właściwościach soli drogowej. Do czego służy taka mieszanka? Przyczynia się do szybkiego rozmrażania powierzchni i rozpuszczania lodu, więc używa się jej do zmniejszania śliskości chodników, ścieżek ogrodowych czy podjazdów, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Dzięki temu chodzenie czy jeżdżenie po nich okazuje się bezpieczniejsze niż zwykle.
Czym się różni sól drogowa od zwykłej?
Wbrew pozorom, sól drogową i kuchenną łączy nie tylko nazwa, ale też podobny skład chemiczny. W produkcie przeznaczonym do zastosowań spożywczych udział chlorku sodu jest jednak niższy, co okazuje się korzystne dla zdrowia. Jednocześnie wpływa to negatywnie na skuteczność rozmrażania. Z tego powodu w teorii możesz usunąć lód z płyt chodnikowych solą pożyczoną z kuchni, jednak osiągniesz gorszy rezultat.
Produkty z tych dwóch kategorii rozróżnisz już na pierwszy rzut oka, przyglądając się rozmiarowi ziaren. Sól drogowa jest grubsza i suchsza niż jej kuchenny odpowiednik. Przekłada się to jej łatwą aplikację i równomierne rozprowadzanie po powierzchni – pozostanie na kostce albo płycie chodnikowej, zamiast zbierać się w szczelinach między poszczególnymi elementami.
Zalety soli drogowej w walce z oblodzonymi chodnikami czy podjazdami
Jedną z największych zalet soli drogowych jest szybki czas działania. O ile temperatura nie przekracza zalecanego przedziału i zastosujesz jej odpowiednią ilość (ok. 1 kg na każde 10 m² oblodzonej powierzchni), efekty zobaczysz już w ciągu 10-15 minut. To oznacza, że nie musisz długo czekać, aż zadziała – posypujesz chodnik i już po chwili domownicy mogą wyjść z domu, nie martwiąc się ewentualnym poślizgnięciem.
Rozważając skuteczność działania tego środka, warto jednak pamiętać, że nie stanowi uniwersalnego rozwiązania na każde warunki. Kluczowe okazuje się tu to, do jakiej temperatury działa sól drogowa. W standardowym przypadku zalecana temperatura użytkowania to -4 do -7°C. Możesz jednak spotkać się ze specjalnym produktem przystosowanym do sroższych mrozów – nawet do -15°C.
Nie bez znaczenia pozostaje również to, ile kosztuje sól drogowa. Chociaż do dyspozycji są też inne środki o podobnym działaniu, ten stanowi najczęściej najekonomiczniejszą opcję. Jeśli szukasz rozwiązania nie tylko skutecznego, ale też przyjaznego dla portfela, sól drogowa zasługuje na Twoją uwagę.
Czy sól drogowa jest szkodliwa dla środowiska?
Chociaż sól drogowa cechuje się wysoką skutecznością w usuwaniu oblodzenia, warto mieć też świadomość konsekwencji wynikających z jej użytkowania. Główne wątpliwości dotyczą kwestii środowiskowych i okazują się słuszne. W dużym stężeniu może przyczynić się m.in. do zasolenia wód gruntowych czy zamierania korzeni roślin – i to w długiej perspektywie, w miarę topnienia śniegu i lodu.
Należy też pamiętać, że sól drogowa jest niewskazana, jeśli masz psa. Jej cząsteczki mogą przyczepiać się do łap, powodując bolesne podrażnienia, a nawet uciążliwe zatrucia pokarmowe, np. gdy Twój pupil zdecyduje się na polizanie łapy. Dodatkowo substancja ta może działać negatywnie na obuwie i metalowe elementy podwozia samochodu, prowadząc odpowiednio do ich odbarwienia oraz przyspieszenia procesu korozji.
Warto wiedzieć
Sól drogowa wpływa też negatywnie na gres i inne rodzaje płytek ceramicznych. Z tego powodu zaleca się ich impregnację przed sezonem zimowym. Dzięki temu unikniesz odbarwień, które mogłyby zaburzyć estetykę posadzki.
Interesuje Cię alternatywa dla soli drogowej? Gdzie kupić coś, co ją zastąpi, a jednocześnie okaże się mniej niekorzystne dla domowników i środowiska naturalnego? Za dobrą alternatywę uznaje się chociażby piasek lub popiół, choć mają one jedną zasadniczą wadę: szybko zmieniają się w błoto.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest tu chlorek magnezu, który również kupisz w markecie budowlanym. Co istotne, jego wniknięcie w glebę nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami dla środowiska, a wręcz przeciwnie – może użyźnić ziemię, stanowiąc źródło wapnia. Ponadto wykazuje wyższą skuteczność w niskich temperaturach, więc sprawdzi się lepiej w przypadku mrozów sięgających -10°C i więcej.
Potrzebna Ci sól drogowa? Gdzie kupić ją w ilości niehurtowej?
Ze względu na wysoką skuteczność działania i ekonomiczność środek ten jest najczęściej używany przez profesjonalne podmioty świadczące usługi drogowe. Nie oznacza to jednak, że nie można stosować go na mniejszą skalę – np. taką, która ogranicza się tylko do Twojej posesji.
Jeśli interesuje Cię stosowanie jej na tak niewielkim obszarze, nie potrzebujesz od razu całej tony (albo kilku) soli drogowej. Gdzie kupić ją w mniejszym opakowaniu, które sprawdzi się w przypadku użytku indywidualnego? Przyjrzyj się ofercie Bricoman, w której znajdziesz ten produkt w poręcznych opakowaniach, np. 25-litrowych. W zależności od intensywności mrozów, wielkości odśnieżanego terenu i Twoich indywidualnych potrzeb zużyjesz od jednego do kilku takich paczek w jednym sezonie zimowym.
Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musisz martwić się przechowywaniem dużego zapasu soli drogowej, co bywa kłopotliwe. Istotne jest też to, że możesz łatwo dopasować zaopatrzenie do zmiennej pogody. Biorąc pod uwagę to, że w ostatnich latach ataki zimy bywały krótkie, choć intensywne, nie zostaniesz z dużą ilością produktu, który nie przyda Ci się przez kolejny rok i będzie tylko zagracać garaż. Pamiętaj również o tym, że wymaga on przechowywania w specjalnych warunkach – w przeciwnym razie ulegnie zbryleniu, co utrudni efektywne rozsypanie go po zmarzniętym gruncie.
Validate your login