Zestaw narzędzi ręcznych do ogrodu – jakie powinien mieć każdy profesjonalista i amator?

Z tego wpisu dowiesz się:
-
jakie rodzaje narzędzi ręcznych są potrzebne w ogrodzie,
-
jakie narzędzia do prac ziemnych wybrać,
-
które akcesoria do cięcia warto mieć,
-
jakie dodatkowe elementy powinien zawierać komplet narzędzi ogrodowych.
Jakie narzędzia ręczne na działkę będą potrzebne?
Pielęgnacja zieleni będzie prosta i przyjemna, jeśli dysponujesz odpowiednimi narzędziami. Poszczególne strefy w ogrodzie mogą wymagać zastosowania innych akcesoriów, więc najlepiej skompletować zestaw zawierający sprzęty przystosowane do różnych zadań.
Przydatne w ogrodzie narzędzia ręczne można podzielić ogólnie na dwie kategorie. Narzędzia do prac ziemnych obejmują szeroką gamę produktów, z którymi uporasz się z przekopywaniem gleby, przygotowywaniem grządek, spulchnianiem ziemi czy wyrywaniem chwastów. Narzędzia do cięcia przeznaczone są z kolei do pielęgnacji roślin – przycinania gałęzi, skracania pędów oraz formowania krzewów.
Porada eksperta
Wybierając, jakie narzędzia ręczne do ogrodu kupić, pamiętaj, że wiele z nich ma podobne zastosowanie – nadaje się np. do usuwania chwastów czy spulchniania gleby. Najlepiej wybrać sprzęt, który jest dla Ciebie najwygodniejszy w użytku lub zdecydować się na gotowy zestaw dopasowany do Twoich potrzeb.
Jakie narzędzia ogrodnicze ręczne ułatwią prace ziemne?
Prace ziemne wymagają nierzadko sporej siły i cierpliwości, szczególnie gdy gleba jest zbita i twarda lub gęsto porośnięta chwastami. Jest jednak wiele sprzętów, z którymi poradzisz sobie ze wszelkimi zadaniami, bez względu na to, czy jesteś doświadczonym, czy początkującym ogrodnikiem.
Narzędzia na długich trzonkach
Szpadle i łopaty to podstawowe narzędzia do przekopywania oraz spulchniania gleby, które wykorzystasz również podczas nawożenia, usuwania chwastów czy rozsypywania ściółki ogrodowej. W wielu czynnościach zastąpią lub uzupełnią je widły. Obowiązkowym elementem wyposażenia działkowca są również grabie – warto mieć model uniwersalny, a w razie potrzeby również grabie do trawnika i liści. Kilof posłuży z kolei do rozdrabniania skalistego lub bardzo twardego podłoża. Możesz zaopatrzyć się również w osadzoną na długim trzonku motykę, pazurki (lub narzędzie dwufunkcyjne) czy wyrywacz do chwastów.
Narzędzia z krótkimi uchwytami
Są to mniejsze wersje narzędzi z długimi trzonkami. W tej grupie warto wymienić motyczki, łopatki, pazurki, haczki czy grabki. Wszystkie te narzędzia będą przydatne w ogrodzie i na działce, gdzie posłużą do przygotowywania gleby pod zasiew, oczyszczania jej, spulchniania, a także do pielęgnacji ziemi pomiędzy już rosnącymi roślinami. Tego typu produkty mogą mieć różny kształt części roboczej lub podwójne końcówki, co pozwala dopasować je do różnych prac, także na wąskich grządkach lub w donicach. Warto wspomnieć też o praktycznym pikowniku czy sadzarce.
Praktyczny zestaw narzędzi ogrodowych do cięcia
Narzędzia do cięcia są niezbędne przez cały ogrodowy sezon. Umożliwiają wygodne przycinanie gałęzi i pędów o różnej grubości, przydając się zarówno podczas ogrodowych porządków, jak i codziennej pielęgnacji uprawianych roślin. Jaki zestaw narzędzi do ogrodu przeznaczonych do cięcia dobrze mieć na wyposażeniu?
-
Sekator – w sklepach dostępne są modele o różnej konstrukcji i cenie, w tym jednoręczne i dwuręczne. Aby ułatwić sobie przycinanie wyżej rosnących części roślin, przydatny jest sekator na wysięgniku.
-
Nożyce do trawy – idealne do precyzyjnego przycięcia źdźbeł wzdłuż krawężników, ogrodzenia czy przy drzewach, gdzie nie sięgają ostrza kosiarki.
-
Nożyce do żywopłotu – mają wydłużoną konstrukcję, ale można zastąpić je także urządzeniami zasilanymi elektrycznie, akumulatorowo lub spalinowo.
-
Nóż ogrodniczy – przydatny zarówno podczas przycinania czy szczepienia roślin, jak i czyszczenia z mchu, chwastów i trawy spoin pomiędzy kostką brukową na chodniku lub tarasie.
-
Piła ręczna – uniwersalne narzędzie do przycinania gałęzi drzew.
-
Siekiera – niezastąpiona podczas wielu prac, jak np. rozłupywanie drewna, karczowanie zarośli czy ścinanie drzew. Może być uniwersalna, ale też specjalistyczna, przeznaczona do konkretnego rodzaju prac (np. rozłupująca czy toporek).
-
Jakie narzędzia ręczne do ogrodu warto mieć dodatkowo?
Jeśli zajmujesz się uprawą warzywnika lub krzewów owocowych, warto zainwestować w opryskiwacz, którym wygodnie rozpylisz środki ochrony roślin. Do wyboru są zarówno małe modele ręczne o niewielkiej pojemności 0,5-1,5 l, jak i opryskiwacze naramienne lub plecakowe o pojemności kilku-kilkunastu litrów. Na rynku znajdziesz też sprzęt z akumulatorem lub zasilany spalinowo, który sprawdzi się podczas oprysku na średnich i większych powierzchniach.
Tam, gdzie uprawiane są drzewa owocowe, dużym udogodnieniem okaże się zbierak do owoców na teleskopowym trzonku – łatwo zbierzesz nim plony nawet z wyższych partii drzew. W wielu ogrodach przydatna okaże się również szczotka do zamiatania, którą łatwo wyczyścisz taras czy ogrodowe ścieżki z liści, piasku i innych zanieczyszczeń.
Przeznaczenie i sposób zagospodarowania ogrodu w dużym stopniu determinują to, jakie narzędzia ręczne na działkę okażą się przydatne. W sklepach znajdziesz bogaty asortyment tego typu produktów, dostosowany do potrzeb oraz wymagań amatorów, ale także profesjonalnych ogrodników.
Validate your login