Butla gazowa 11 kg – wszystko, co musisz wiedzieć
Butla gazowa 11 kg należy do najczęściej stosowanych w naszym kraju. Doskonale nadaje się do zasilania wielu urządzeń, znajdując szerokie zastosowanie w domu oraz poza nim. Zanim jednak zaczniesz korzystać z jej zalet, sprawdź, co należy o niej wiedzieć. Przedstawiamy najważniejsze informacje o butli na gaz 11 kg – przeczytaj teraz!
Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie jest zastosowanie butli gazowej,
- jaka jest jej waga,
- ile kosztuje butla gazowa 11 kg i gdzie ją kupić,
- jaki reduktor jest do niej potrzebny,
- jak przechowywać butlę z gazem.
Butla z propan-butanem – jakie ma zastosowanie?
Butla LPG, czyli wypełniona propanem, butanem lub ich mieszanką, znajduje się na wyposażeniu wielu gospodarstw domowych. Stanowi alternatywne źródło zasilania kuchenek gazowych, ale także grillów, grzejników czy promienników. Ze względu na mobilność sprawdza się także w turystyce, umożliwiając gotowanie czy ogrzewanie powietrza na wyjeździe.
W kontekście wydajności tego typu rozwiązania szczególnie interesujące są dwie kwestie: na ile starcza butla gazowa 11 kg do gotowania oraz na ile starcza butla gazowa 11 kg do ogrzewania? Zużycie gazu zależy przede wszystkim od mocy odbiornika, a im jest ona wyższa, tym szybciej gazu będzie ubywało. Przyjmuje się, że butla 11 kg wystarcza na około 1 miesiąc gotowania, choć wszystko zależy od częstotliwości przygotowywania posiłków. Konwektor gazowy do ogrzewania pomieszczeń będzie natomiast działał na jednej butli o wiele krócej. Przykładowo – w przypadku modelu o mocy 5 kW gazu wystarczy na około 30 godzin.
Warto jeszcze wspomnieć, jaki gwint ma butla gazowa 11 kg. Należy ona do dużych butli, a jej gwint to powszechnie stosowany w wielu krajach 21,8 lewy. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej redukcji możliwe jest przystosowanie butli tego typu do zasilania urządzeń podłączanych zwykle do mniejszych butli turystycznych lub zmiana gwintu na prawy ½".
Ile powinna ważyć butla z gazem 11 kg?
Butle gazowe mają różną wielkość oraz wagę zawartego w nich gazu. Ile waży pełna butla gazowa 11 kg? To zależy. Oznaczenie 11 kg oznacza, że tyle powinien ważyć zamknięty wewnątrz gaz. Na całkowitą wagę składa się jednak również ciężar samej butli, a ten, w zależności od materiału wykonania pojemnika, może być inny.
Do produkcji butli stosuje się metal lub stal. Obecnie przeważają w sprzedaży modele ze stali – należą do lżejszych, a ich waga jest mniejsza od metalowych odpowiedników nawet o 25%. Przykładowo – stalowa butla na 11 kg propan-butanu waży wraz z kołnierzem ok. 10,2 kg. Można także zaopatrzyć się w nowoczesne, o wiele lżejsze produkty, ważące np. 7,8 kg.
Warto wiedzieć
Ilość gazu mieszczącego się w zbiorniku bywa też podawana w przeliczeniu na litry. A zatem ile litrów gazu zmieści butla gazowa 11 kg? Przyjmuje się w tym przypadku stałą wartość 27,2 l.
Ile kosztuje wymiana butli gazowej i gdzie ją kupić?
Cena butli gazowej może być różna, a decydujący wpływ na koszt zakupu ma fakt, czy butla ma być wymieniona na pełną, czy jest pusta.
Wymiana butli gazowej kosztuje nieco ponad 60 zł. Butla bez gazu jest droższa, ale pojawia się pytanie, po co kupować pustą butlę? Odpowiedź jest prosta – jedynie pustą butlę można wymienić na pełną. Ile kosztuje pusta butla gazowa 11 kg? Trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 220-250 zł. Co bardzo ważne, zbiornik taki musi być zgodny z wymaganymi normami, ponieważ inaczej nie zostanie przyjęty w punkcie wymiany butli.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić butlę gazową 11 kg, do wyboru masz kilka opcji. Możesz złożyć zamówienie w sklepie internetowym, a także dokonać zakupu stacjonarnie, np. w sklepie Bricoman. Jeżeli natomiast gaz w dotychczasowej butli się skończył, łatwo wymienisz ją na nową, pełną, w odpowiednim punkcie. Wybierz jednak w tym celu autoryzowany punkt, a nie stację benzynową, gdzie (poza wyjątkami) ze względów bezpieczeństwa przepisy zabraniają napełniania butli gazem.
Jaki reduktor do butli gazowej 11 kg?
Istotnym elementem niezbędnym podczas użytkowania butli LPG jest reduktor butlowy. Dzięki niemu możliwe jest regulowanie ciśnienia gazu wydobywającego się z butli, tak aby było ono dostosowane do parametrów zasilanego urządzenia. Ciśnienie gazu na wyjściu musi być takie samo jak wymagane przez dany odbiornik (np. palnik, kuchenkę, grill). Reduktor zapewnia więc bezpieczeństwo korzystania z gazu, ale tylko pod warunkiem, że jest odpowiednio dopasowany.
Dla butli mieszczącej 11 kg gazu najczęściej stosuje się reduktor 1. stopnia – umożliwia on uzyskanie ciśnienia średniego w granicach 0,5-2 bar, które jest odpowiednie dla większości urządzeń zasilanych LPG.
Warto wiedzieć, że do wyboru są nie tylko proste, tradycyjne reduktory, ale także modele wyposażone w manometr. Umożliwia on stałą kontrolę ciśnienia gazu, co z kolei daje możliwość przybliżonego oszacowania poziomu napełnienia butli. Jeśli butla użytkowana jest na co dzień, a nie jedynie okazyjnie, reduktor z manometrem jest lepszym wyborem.
Porada eksperta
Reduktor do butli należy wymieniać. Jeśli ulegnie uszkodzeniu, niezbędne jest natychmiastowe zamontowanie nowego elementu. Jeśli jednak dotychczasowy reduktor pozostaje nienaruszony, wystarczy wymienić go w terminie wskazanym na samym reduktorze lub jego opakowaniu. Zaleca się, by montować nowy element przynajmniej raz na 10 lat.
Bezpieczne przechowywanie butli gazowej
Zalety łatwych w transporcie butli LPG powodują, że wiele osób wykorzystuje je zarówno na co dzień, jak i przy okazji wakacji czy wypadów w plener. Aby ich użytkowanie było jednak bezpieczne, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- butla na gaz musi mieć odpowiednie oznaczenia i spełniać normy,
- musi być przechowywana oraz montowana w pionie,
- trzeba zabezpieczyć ją przed przewróceniem i uderzeniami,
- powinna znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od sprzętów elektrycznych, a także wszelkich źródeł ciepła i ognia,
- w pomieszczeniach z butlą niezbędna jest dobra wentylacja.
Wybór butli gazowej 11 kg to dobra decyzja zarówno, jeśli potrzebujesz gazu LPG na co dzień, jak i na specjalne okazje, np. by podgrzać wodę podczas wyjazdu turystycznego, zasilić grill czy nagrzewnice i promienniki. Zgodna z wymogami prawidłowo stosowana butla jest bezpieczna w użytkowaniu i stanowi dobrą alternatywę dla innych paliw.
Validate your login