Co lepsze, pompa ciśnieniowa czy zanurzeniowa?

Co lepsze, pompa ciśnieniowa czy zanurzeniowa?

Jaka pompa do ogrodu? To pytanie, które pojawia się w głowach osób organizujących przestrzeń wokół swoich domów. Wybór tego urządzenia jest bardzo ważny w kontekście odprowadzania zalegającej deszczówki oraz ponownego jej wykorzystania. Z tego tekstu dowiesz się, co lepiej wybrać – pompę zanurzeniową czy głębinową.


Czym jest pompa wodna?

Zanim przejdziemy do zestawienia obu rodzajów pomp, warto doprecyzować, do czego tak naprawdę służy tego typu urządzenie. Otóż działanie pompy wodnej można najkrócej opisać jako transport wody z punktu A do punktu B. W niektórych przypadkach może to być woda pochodząca ze zbiornika na deszczówkę, a w innych zalegająca w piwnicy po miejscowych podtopieniach. Główną zasadą jest jednak przeniesienie cieczy z powierzchni znajdującej się niżej, do powierzchni, która znajduje się wyżej.


Pompa ciśnieniowa ogrodowa

W pierwszej kolejności zajmijmy się pompami ciśnieniowymi. Dzięki ich pracy możliwe jest pobieranie wody z przeróżnych źródeł takich jak: oczka wodne, zbiorniki retencyjne, beczki lub studnie. Pobrana ciecz może być wykorzystana do zasilenia określonych punktów odbioru.
Pompy ciśnieniowe ze względu na swoją różnorodną budowę oraz funkcjonalności można podzielić na:

  • ogrodowe – jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj urządzenia najlepiej odnajduje się w przestrzeniach ogrodowych. W większości przypadków pompa tego typu służy do zasilania zraszaczy w celu nawodnienia roślin bez użycia wody pochodzącej z wodociągów. Pompy ciśnieniowe są ustawiane bezpośrednio na gruncie i podłączane wężami wejściowymi oraz wejściowymi;

Czy wiesz, że?
Podczas zakupu pompy głębinowej do ogrodu powinieneś wziąć pod uwagę wydajność urządzenia. Najlepiej będzie, gdy ten parametr będzie większy niż sumaryczne zapotrzebowanie wszystkich urządzeń, które pompa ma zasilać.
  • pompy głębinowe – wykorzystuje się je do pobierania wody ze zbiorników głębszych niż 8 metrów. Ze względu na pracę na znacznych głębokościach pompa tego typu powinna być wybierana zgodnie z zapotrzebowaniem danego zbiornika, w którym znajduje się ciecz;
  • hydrofory – ich zadaniem jest pompowanie czystej wody. Uruchamiają się automatycznie, gdy poziom ciśnienia w danym zbiorniku maleje, a wyłączają, gdy zostanie osiągnięte zadane ciśnienie. Jeśli masz niewielkie zapotrzebowanie na wodę, to hydrofor jest dobrym rozwiązaniem ze względu na oszczędność energii oraz pracę tylko wtedy, gdy jest ona realnie potrzebna.
Co lepsze, pompa ciśnieniowa czy zanurzeniowa?

Pompa zanurzeniowa

Pompa zanurzeniowa to urządzenie, które jest powszechnie stosowane do wypompowywania wody czystej lub brudnej. Ze względu na swoją konstrukcję oraz sposób działania ten rodzaj sprzętu dzieli się na dwa typy:

  • pompy do wody czystej – mogą wypompowywać ciecz, która jest czysta i zalega w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń takich jak podtopienia lub zalania. Pompy do czystej wody często też stosuje się w momencie, gdy potrzebna jest wymiana cieczy w oczkach wodnych oraz niewielkich basenach. Niektóre pompy tego typu pozwalają na pracę płaszczyznową, a więc wybieranie wody nawet do 1 mm;
  • pompy do wody brudnej – sama zasada działania jest niemal taka sama, jak w przypadku pomp do wody czystej, ale różnicą jest możliwość filtracji, a nawet rozdrabniania większych cząsteczek zanieczyszczeń. Dzięki urządzeniu możliwe jest usunięcie brudnej wody z wykopów, placów budowy i innych tego typu miejsc.

Zasilanie obu rozwiązań

Zarówno pompy ciśnieniowe, jak i zanurzeniowe występują w formie elektrycznej oraz spalinowej. Co prawda, najwięcej rozwiązań charakteryzuje się jednak silnikiem elektrycznym, ale w razie potrzeby nie brakuje też pomp zasilanych innym paliwem. Przed zakupem pompy wody musisz mieć świadomość, że w większości przypadków są to urządzenia bardzo głośne, dlatego należy ich używać wewnątrz pomieszczeń tylko w wyjątkowych okolicznościach.


Pompa ciśnieniowa, czy pompa zanurzeniowa – co lepiej wybrać?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie zadane w taki sposób. Pompy wodne są bowiem tak zróżnicowanymi urządzeniami, że polecenie komuś wyłącznie typu głębinowego lub ciśnieniowego byłoby nadużyciem. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli szukasz niewielkiej pompy do zasilania nawadniania ogrodu, to najlepiej sprawdzi się pompa ciśnieniowa. Z kolei w przypadku, gdy zmagasz się z zalegającą i zabrudzoną cieczą na terenie budowy, lepiej sprawdzi się pompa zanurzeniowa.
Przed zakupem sprzętu weź pod uwagę wydajność danego rozwiązania oraz zapoznaj się z maksymalną głębokością, na jakiej może pracować. Unikniesz w ten sposób zaopatrzenia się w urządzenie, które okaże się niewystarczające lub będzie znacznie przekraczać Twoje potrzeby.
Pamiętaj też o tym, by decydować się na pompy renomowanych marek, które są cenione przez klientów i mają doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. Musisz mieć świadomość, że pompa to produkt, którego praca jest związana z wieloma obciążeniami, dlatego wysoka jakość podzespołów oraz dodatkowe funkcje ułatwiające pracę są niezwykle istotne.

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).