Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Nadproże to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych w budynku. Chociaż w architekturze pełni kluczową rolę, nie wszyscy wiedzą, jak w ogóle go rozpoznać. Chcesz wiedzieć więcej na temat rodzajów nadproża i jego cen? W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje.
“Nadproże” to termin, który odnosi się do jednego z najważniejszych elementów konstrukcyjnych w budynkach. Dla wielu osób jednak pozostaje tajemniczym pojęciem, które trudno przyporządkować do konkretnego komponentu architektonicznego. Co to są nadproża? To specjalne belki, które montuje się u góry otworów drzwiowych lub okiennych. W zależności od ich umiejscowienia, wymienić możemy nadproża okienne oraz nadproża drzwiowe.
Belki nadprożowe, czyli po prostu nadproża, dobiera się wielkością i kształtem indywidualnie do projektu budynku. Niekiedy traktuje się je jak element dekoracyjny ściany, istotny dla estetyki projektu. Najczęściej jednak pozostają na drugim planie, a najważniejsza pozostaje ich funkcja. No właśnie – za to tak naprawdę odpowiadają nadproża i co jest ich rolą?
Funkcja nadproży jest jedna: ich zadanie to przenoszenie ciężaru ściany, jaka znajduje się tuż nad otworem ściennym, na sąsiednie ściany. Ma to przeciwdziałać ryzyku zawalenia się muru nad wykonaną w nim dziurą. Jednym słowem – belki nadprożowe, które przykrywają od góry otwory drzwiowe i okienne, chronią budynek przed zawaleniem.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nadproży, które – jak już wspomnieliśmy – należy indywidualnie dobierać do konkretnego projektu budynku. Do najważniejszych rodzajów należą:
A skoro już mówimy o cenie, warto się zastanowić nad tym, co być może interesuje Cię tak samo, jak sama definicja belek. Ile kosztują gotowe nadproża? To zależy od tego, na jakie rozwiązanie się decydujesz i jakiej szerokości wzmocnienie otworów jest Ci potrzebne (a więc – jakiej rozpiętości nadproża szukasz). Na cenę wpływa także oczywiście materiał, z jakiego wykonane są belki – ceramiczno-żelbetowe elementy konstrukcyjne zazwyczaj są dużo tańsze niż belki z betonu sprężonego. Te zbrojone są w takiej technologii, która sprawia, że w trakcie “pracy” belki nad otworem okiennym powstają siły naprężenia rozciągającego – za takim rozwiązaniem idą oczywiście wyższe koszty wykonania każdego pojedynczego elementu.
Jeśli chodzi o wspomniane markety budowlane, w których możesz bez trudu kupić nadproża, cena za metr wynosi w przeliczeniu nawet 20 zł (w przypadku najtańszych wariantów). Nie warto ryzykować bezpieczeństwem budowanej konstrukcji, stawiając na przykład na dostępne na forach internetowych nadproża używane.
Dzięki temu wpisowi mogłeś zdobyć najważniejsze informacje na temat rodzajów nadproża, jego funkcji w architekturze i kwot, jakie należy za ten element zapłacić. Teraz wiesz już, czy lepiej poszukać w internecie cen takiego rozwiązania, jak “gotowe nadproże”, poszukać belek w tańszym markecie, czy wykonać je samodzielnie na budowie.