Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Niczym niezakłócony dostęp do energii elektrycznej jest kluczowy ze względu na komfort oraz bezpieczeństwo domowników. Co jednak zrobić, aby zminimalizować negatywny wpływ ewentualnych przerw w dostawie prądu? Rozwiązaniem jest agregat, który nada się idealnie jako awaryjne źródło energii elektrycznej. Jak jednak wybrać agregat prądotwórczy, aby przyniósł jak najwięcej korzyści? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście.
Być może żyjesz w okolicy, w której przerwy w dostawie prądu są częste i co gorsza, trwają przez długi czas. W takiej sytuacji musisz zadbać o awaryjne źródło energii, które zasili urządzenia takie jak lodówka czy zamrażarka. Jeśli opisana sytuacja idealnie odwzorowuje to, z czym musisz się codziennie zmagać, to znak, że agregat jest urządzeniem dla Ciebie. Dzięki jego działaniu zapewnisz sobie energię elektryczną, nawet gdy Twój oficjalny dostawca wstrzyma z jakiegoś powodu dostarczanie prądu.
Jeśli chodzi o tę kwestię, to sytuacja jest skomplikowana, ponieważ w każdym domu lista urządzeń wyposażonych we wsparcie agregatu może wyglądać nieco inaczej. Poniżej jednak stworzyliśmy absolutny niezbędnik, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że w razie problemów, zapewnisz kluczowym elementom Twojego gospodarstwa domowego niczym niezakłócony przepływ energii elektrycznej.
1. Instalacja grzewcza
Ogrzewanie i dostęp do ciepłej wody to podstawa, jeśli chodzi o komfort mieszkańców Twojego domu. Nowoczesne kotły, piece oraz pompy ciepła w większości przypadków nie są zdolne do pracy bez prądu, a więc w momencie, gdy elektrownia zaliczy przerwę w dostawie. Oznacza to, że nie będziesz mieć ciepłych kaloryferów, a temperatura wody w kranie pozostawi wiele do życzenia. Przy zakupie generatora miej więc na uwadze, że powinien on być dostosowany do pracy z Twoją instalacją grzewczą.
2. Wentylacja mechaniczna
Wiele osób nie docenia roli, jaką wentylacja odgrywa w domu, a jest to duży błąd. W momencie, gdy zainstalowany system wentylacji mechanicznej nie będzie działać ze względu na brak prądu, wymiana powietrza w domu stanie się niemożliwa. Przy dłuższych przerwach w dostawie może to spowodować wzrost wilgotności, a w skrajnych przypadkach powstanie grzybów na ścianach.
3. Oświetlenie domu
Brak prądu może być dobrą okazją dla złodziei, którzy tylko czyhają, aby dostać się na Twoją posesję. W momencie, gdy zapadną ciemności, nie będziesz mógł szybko zareagować na próby włamania, co może okazać się opłakane w skutkach. Wskazane jest więc podłączenie agregatu do oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego.
4. Instalacja alarmowa
Skoro zadbałeś o oświetlenie, to pamiętaj też, aby dostarczyć zasilanie do instalacji alarmowej. Dzięki temu, nawet gdy zabraknie prądu, będziesz odpowiednio chroniony przed złodziejami. Jest to również bardzo ważne w kontekście ubezpieczenia. Towarzystwo może niechętnie wypłacić odszkodowanie, gdy udowodni, że instalacja alarmowa nie działała ze względu na brak prądu.
Skoro wiesz już, dlaczego warto kupić generator, przejdźmy do kwestii, jakie urządzenie wybrać. Poniżej znajdziesz najważniejsze aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę.
1. Fazy
Do wyboru masz agregaty jedno lub trójfazowe. W większości przypadków wystarczą rozwiązania jednofazowe, ale jeśli korzystasz z hydroforu trójfazowego, będziesz potrzebować też takiego generatora.
2. Napęd
Najpopularniejsze są agregaty na benzynę i olej napędowy. W sytuacji, gdy borykasz się z częstymi przerwami w dostawie prądu, lepiej sprawdzi się urządzenie z silnikiem diesla. Co ważne, generatory na olej lepiej współpracują z prądnicą. W przypadku, gdy szukasz rozwiązania mobilnego, wersja benzynowa będzie o wiele lepsza.
3. Moc
Moc prądnicy powinna być dopasowana do charakterystyki energetycznej odbiorników, z jakimi ma pracować. Ważna zasada mówi, że sumaryczna moc odbiorników nie powinna przekraczać 80% mocy agregatu. Najlepiej jest, gdy suma mocy mieści się w przedziale 60-70%.
Twój agregat prądotwórczy powinien być przede wszystkim bezpieczny. Dlatego dobrym miejscem na ustawienie urządzenia jest garaż, pomieszczenie techniczne lub jakakolwiek inna zamknięta przestrzeń w okolicy domu. Możesz również ustawić generator na zewnątrz, ale pamiętaj, żeby zbudować specjalną wiatę, ochraniającą przed działaniem warunków atmosferycznych. Jakiekolwiek miejsce wybierzesz, zwróć również uwagę na odpowiednią wentylację. Silnik urządzenia musi bowiem być na bieżąco chłodzony.
Jak widzisz, agregat prądotwórczy to urządzenie, które pomaga w zabezpieczeniu gospodarstwa domowego oraz jego najważniejszych elementów przed skutkami nagłej i długotrwałej przerwy w dostawie energii elektrycznej. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, co może się przydarzyć, dlatego wszelkiego rodzaju kroki mające na celu dodatkowe zabezpieczenie, są bardzo rozsądne. Uniezależnij się już dzisiaj od dostawców i zadbaj o własny prąd!