Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Wełna mineralna szklana lub skalna, styropian, a może płyty izolacyjne lub pianka PUR? Podpowiadamy, czego użyć do izolacji poddasza i dachu. Sprawdź, jakie są wady i zalety ocieplenia wełną mineralną.
Jedną z najczęściej wybieranych metod termoizolacyjnych poddasza i dachu jest ocieplenie wełną mineralną. Rozwiązanie chroni pomieszczenia przed utratą ciepła zimą i przegrzewaniem latem. Wełna nie pali się, minimalizuje ryzyko wilgoci i wygłusza pomieszczenia. Współczynnik przenikania ciepła (lambda) jest równie satysfakcjonujący – to 0,031-0,045 W/mK.
Ocieplenie budynku wełną mineralną pozwala na łatwe dopasowanie tego materiału do spadu dachu, a także do przestrzeni pomiędzy krokwiami. Wszystko po to, aby uniknąć strat ciepła przez połać dachu. Można tu stosować zarówno maty z wełny, jak i płyty.
W przypadku dachów płaskich, w których występują trudnodostępne powierzchnie (np. stropodachy wentylowane), poleca się specjalny granulat, jak ten z wełny mineralnej skalnej Rockwool Granrock Super, 20 kg.
Do ocieplenia ścian na poddaszu i dachu można stosować różne inne rozwiązania. Oprócz wspominanej wełny i styropianu mogą to być:
Ocieplanie domu wełną mineralną należy przeprowadzać zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami. Praca musi być wykonywana w odpowiedniej kolejności:
Krok 1. Ocieplenie domu wełną mineralną – pomiary poddasza
Zmierz dokładnie odstęp pomiędzy krokwiami. Przykręć wieszaki grzybkowe/wieszaki typu ES, na których w późniejszym czasie osadzisz płyty gipsowo-kartonowe. Upewnij się, że dekarze ułożyli na dachu specjalną folię wysokoparoprzepuszczalną.
Krok 2. Montaż wełny mineralnej na ścianie wewnętrznej dachu – docinka materiału
Wytnij wełnę na szerokość rozstawu krokwi z dwucentymetrowym zapasem. To pozwoli materiałowi dokładnie „rozprężyć się” pomiędzy krokwiami.
Krok 3. Mocowanie wełny mineralnej do ściany dachu
Ułóż pierwszą warstwę wełny mineralnej na ściany. Materiał powinien utrzymywać się na miejscu samodzielnie. Jeśli nie, załóż podtrzymujące sznurki, które zawiążesz na wkrętach w krokwiach.
Krok 4. Jak układać wełnę mineralną na ścianach dachu? Używając profili
Załóż aluminiowe profile, które będą podtrzymywać wełnę. Sprawdź poziomicą prawidłowe ustawienie profili.
Krok 5. Wełna mineralna do ocieplenia ścian dachu – druga warstwa
Czas na drugą warstwę ocieplenia. Izolacja ścian wełną mineralną zacznij od wypełnienia stalowych profili, później przestrzeni między nimi.
Krok 6. Wełna mineralna do ocieplania ścian dachu – zabezpieczenie folią
Do metalowych profili przyklej taśmę dwustronną, na której możesz zamocować folię paroizolacyjną.
Krok 7. Jak ocieplić wełną mineralną dach? Montując na koniec płyty gipsowo-kartonowe
Na tak wykonane docieplanie budynków wełną mineralną możesz montować płyty GK. Ocieplenie jest gotowe.
Do prac na dachu i poddaszu polecamy produkty Bricoman. To m.in. Rockwool Toproll Super 20 cm skalna 0,036 W/(mK) 2,5 m², która jest typową wełną skalną przeznaczoną do ocieplania poddaszy. Cena to 131 zł za opakowanie.
Kolejny produkt to wełna mineralna Isover Super-Mata 15 cm szklana 0,033 W/(mK) 3,72 m² w cenie 178 zł. Wełna znajduje zastosowanie przy izolacjach termicznych dachów, szczególnie skośnych, a także poddaszy.
Ciekawą opcją jest także wełna mineralna Ursa Komfort DF40 15 cm szklana 4,8 m² (163 zł), której współczynnik lambda to zaledwie 0,04 W/mK.
Planujesz ocieplenie wełną mineralną poddasza i dachu? Poznaj ofertę produktową Bricoman! Wybierz materiały o odpowiednich parametrach i w dobrych cenach.
Validate your login