Lubisz mieć porządek w domu, ale dbanie o niego kosztuje Cię dużo pracy i czasu? Poznaj nasze sprytne wskazówki, dzięki którym uporasz się z zabrudzeniami nie tylko szybciej, ale też skuteczniej niż dotąd. Sprawdź, czym myć kuchnię i łazienkę, aby oszczędzić sobie wysiłku i cieszyć się higienicznie czystym wnętrzem na co dzień.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym myć kuchnię,

  • jak posprzątać łazienkę,

  • jak uporać się z zabrudzeniami po remoncie.

Jak sprawnie i skutecznie posprzątać kuchnię? 

Sprzątanie kuchni można uznać za walkę z wiatrakami – ledwie skończysz i zabierzesz się za przygotowywanie jedzenia, a już coś wymaga ponownego wyczyszczenia. Jeśli jednak będziesz działać systematycznie i na bieżąco usuwać wszystkie plamy czy zabrudzenia, uporasz się tym łatwiej niż wtedy, gdy już zaschną i trwale odbarwią powierzchnię mebli czy sprzętów. W tym kontekście zastosowanie znajduje stara maksyma: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek i detergentów, które ułatwią Ci uporanie się ze sprzątaniem w kluczowych obszarach. Z nami umyjesz kuchnię na błysk, a do tego w krótszym czasie niż zwykle.

Czym myć płytki w kuchni?

Położenie płytek albo szklanych paneli na ścianę między blatem a górną linią zabudowy to sprytny sposób na ułatwienie sobie sprzątania kuchni. Z ich gładkiej powierzchni zetrzesz plamy znacznie łatwiej niż z porowatej ściany – a szansa na pozostanie trwałych odbarwień jest znikoma.

Czym myć glazurę w kuchni, aby zachwycała czystością? Jeśli znajdują się na niej tłuste ślady, które tylko rozmazują się przy przecieraniu wodą z płynem do mycia naczyń, wybierz uniwersalny odtłuszczacz. Środki o takim działaniu doskonale rozpuszczają takie zabrudzenia i pomagają je błyskawicznie usunąć – nawet w przypadku starego tłuszczu, który zdążył już zaschnąć. W takim przypadku najlepiej zaaplikować preparat, pozostawić na kilka minut i dopiero przystąpić do pracy. Dzięki temu zabrudzenia zmiękną i staną się łatwiejsze do starcia.

Detergenty kuchenne mogą pozostawiać po sobie matową powierzchnię, która nie zawsze jest pożądana. Aby przywrócić piękny połysk kafelkom czy płytom szklanym, sprzątanie kuchni warto zakończyć przetarciem ich miękką ściereczką nasączoną płynem do powierzchni błyszczących. Podobny efekt osiągniesz też domowym sposobem, sięgając po ocet.

Myjąc płytki w kuchni, nie zapomnij również o fugach. Aby ułatwić sobie wyciągnięcie zabrudzeń z tego trudno dostępnego miejsca, zaopatrz się w specjalną szczotkę szczelinówkę, przy użyciu której bez problemu dotrzesz do każdego zakamarka. 

Czym myć meble w kuchni?

Szafki kuchenne są narażone na wiele zabrudzeń – ślady palców, lotne cząsteczki tłuszczu ulatniające się z przygotowywanych potraw czy wreszcie „wypadki” podczas gotowania. Jeśli wyrobisz sobie nawyk szybkiego przecierania frontów każdego wieczoru, w długiej perspektywie oszczędzisz sobie uporczywego szorowania zabrudzeń, które są zaschnięte i trudne do usunięcia.

Czym myć szafki w kuchni? Na co dzień wystarczy miękka ściereczka i ciepła woda z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń, aby rozprawić się z normalnymi śladami użytkowania kuchni. Gdy w grę wchodzą trudniejsze plamy, warto zdać się na profesjonalne środki, np. uniwersalny preparat do mycia kuchni albo mleczko bez drobinek ściernych. Na koniec starannie wytrzyj powierzchnię mebli, aż do kompletnego wysuszenia – jest to istotne w przypadku szafek tak z drewna, jak z laminatu. 

W myciu zabudowy kuchennej pomoże Ci także używanie okapu lub pochłaniacza za każdym razem, gdy coś gotujesz. Urządzenia te skutecznie wychwytują lotne cząsteczki tłuszczu, zanim te osiądą na szafkach – w rezultacie czeka Cię mniej sprzątania.

Czym myć blaty w kuchni?

O ile w przypadku szafek sięgnięcie po silną chemię może okazać się czasem dobrym pomysłem, o tyle w przypadku blatu należy zachować szczególną ostrożność. Ma on stały kontakt z produktami spożywczymi, więc pozostałości detergentów mogłyby znaleźć się w jedzeniu i zaszkodzić Ci. 

Czym myć kuchnię, aby nie wpłynęło to negatywnie na zdrowie Twoje i domowników? Warto sięgać po środki na bazie naturalnych składników, które zadbają i o Twoje samopoczucie, i o sam materiał. W cenie są również domowe sposoby na czysty blat, m.in. ocet czy pasta z sody oczyszczonej z odrobiną wody.

Warto wiedzieć

Niezależnie od tego, z czego jest wykonany blat, postaraj się unikać krojenia bezpośrednio na nim oraz mycia go ostrymi druciakami. Może to skutkować powstaniem rys, które nie tylko prezentują się nieestetycznie, lecz również mogą stanowić przestrzeń idealną do namnażania się bakterii i innych mikroorganizmów.

Przy myciu blatu warto też uwzględnić to, z jakiego materiału jest wykonany. Laminat i konglomerat okazują się najłatwiejsze do utrzymania w czystości, bo są odporne na działanie niemal wszystkich środków chemicznych. W przypadku blatów z kamienia i drewna niezbędne jest nie tylko regularne czyszczenie, lecz również stosowanie odpowiedniego impregnatu. Preparat ten być może nie służy do mycia, jednak znacząco je ułatwia – przeciwdziała wchłanianiu zabrudzeń przez powierzchnię. 

Dodatkowo drewno należy chronić przez długim kontaktem z wilgocią, która mogłaby doprowadzić do puchnięcia i butwienia materiału. Kamień (w szczególności granit i marmur) nie powinien być z kolei czyszczony produktami z wybielaczem, kwasami i olejami silikonowymi – te ostatnie znajdziesz chociażby w popularnym w takim zastosowaniu płynie do szyb. 

Czym myć łazienkę? Wskazówki, dzięki którym zaoszczędzisz na czasie

 Wbrew pozorom, utrzymanie optymalnej czystości i higienicznych warunków w łazience może okazać się proste i mało czasochłonne. Podobnie jak w przypadku kuchni, tu także w cenie są regularność oraz wybór odpowiednich środków. Zobacz, co może Ci się przydać, aby wysprzątać to pomieszczenie na błysk.

Gruntowne porządki – czym myć kafelki w łazience?

Niezależnie od tego, czy w Twojej łazience płytkami są wykończone wszystkie powierzchnie, czy tylko strefa mokra, z umyciem płytek uporasz się w krótkim czasie, jeśli wybierzesz odpowiednie narzędzie. Przy standardowym sprzątaniu, gdy nie masz do czynienia z uporczywym brudem, przyda Ci się mop płaski z teleskopowym kijem. Jego długość dopasujesz do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu unikniesz tak schylania, jak wchodzenia na drabinę. Tam, gdzie nie obejdzie się bez dokładnego szorowania, wybierz klasyczną, miękką ściereczkę lub gąbkę. Unikaj ostrych powierzchni, które mogłyby porysować kafelki.

Czym myć płytki w łazience? W tym pomieszczeniu warto skupić się na następujących typach zabrudzeń:

  • osad z mydła i kosmetyków – warto potraktować go podobnie, co tłuste plamy w kuchni, czyli odtłuszczaczem. Przy mniejszych zabrudzeniach wystarczy klasyczna pianka lub mleczko,

  • kamień i osad wapienny – nie da się ich uniknąć przy twardej wodzie. Z białym osadem na płytkach wokół wanny lub w kabinie walk-in upora się odkamieniacz,

  • pleśń i grzyby – mogą pojawić się przy niedostatecznej wentylacji i niskiej temperaturze w pomieszczeniu. Aby je usunąć, należy zastosować profesjonalny środek na pleśń i grzyb zgodnie z zaleceniami producenta. Nie warto z tym zwlekać, gdyż szaro-zielony osad na kafelkach nie tylko obniża ich estetykę, ale też może wpływać negatywnie na zdrowie domowników.

Uporczywe zabrudzenia – czym myć łazienkę po remoncie?

Chociaż przeprowadzenie wymarzonego od dawna remontu niesie za sobą szereg korzyści, warto też pamiętać o jednej niedogodności: konieczności posprzątania po nim. Czym myć łazienkę, gdy mierzysz się z takim wyzwaniem? Najlepiej zdać się tu od razu na profesjonalną chemię, która jest ukierunkowana na takie uporczywe zabrudzenia. Jeśli czekają na Ciebie plamy z cementu czy silikonu, sięgnij po środki przeznaczone do rozpuszczania tych konkretnych materiałów – dzięki temu usuniesz je bez pozostawienia śladów.

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).