Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Drobne pęknięcia i szczeliny to zmora każdego domu. Są jednak zupełnie naturalne - niezależnie od tego, czy to nowe czy stare budynki, mury pracują. W wyniku tych - dla nas praktycznie niewyczuwalnych ruchów - uszkodzeniu ulegają tynki i gładzie, tworząc szczeliny, rysy i pęknięcia. Jak sobie z nimi poradzić? Rozwiązaniem może być akryl szpachlowy!
W budownictwie często korzysta się z różnego rodzaju uszczelniaczy. Jednym z nich jest właśnie akryl budowlany. Możesz go wykorzystać do wypełnienia rys i pęknięć. Świetnie sprawdzi się również jako spoina w porowatych materiałach budowlanych, które służą do konstrukcji ścian i stropów. Akryl szpachlowy powstaje na bazie żywic poliakrylowych, co czyni go uniwersalnym środkiem o szerokim spektrum zastosowań. Dzięki właściwościom chemicznym żywic poliakrylowych jest to środek, który jest trwale elastyczny. Nie kurczy się podczas wiązania, zatem nie będzie się kruszył. Jest odporny na działanie niewielkich sił wewnętrznych, które oddziałują na siebie wewnątrz ścian czy stropów.
Akrylu szpachlowego najczęściej używa się przede wszystkim do uzupełniania szczelin i pęknięć w ścianach i na sufitach. Jedną z jego podstawowych właściwości jest to, że jest on bardzo przyczepny. Dzięki temu nie można go stosować na praktycznie każdej powierzchni. Sprawdzi się w przypadku świeżych gładzi i tynków, ale bez problemu poradzi sobie również ze starymi powłokami malarskimi. Co równie ważne, nie reaguje z metalami - można go używać nawet w przypadku konstrukcji sufitów podwieszanych.
Akryl szpachlowy możesz wykorzystać również do:
Tak jak już wcześniej zostało wspomniane - akryl to materiał, który znajduje zastosowanie w wielu pracach remontowo-wykończeniowych. Ze względu na specjalne właściwości masy wyróżniamy następujące rodzaje akrylu:
odmiana odporna na działanie ognia; wytrzymałość 15 do 30 minut; używany zazwyczaj na poddaszach lub w miejscach, w których istnieje ryzyko zaprószenia ognia;
specjalne mieszanki akrylowe wysychają w około 15 minut; po tym czasie nadają się do dalszej obróbki - szlifowania i malowania;
w składzie przeważa spoiwo akrylowe, zmniejszono ilość wypełniaczy; nadaje się do stosowania na zewnątrz, jednak jego cena jest stosunkowo wysoka.
Zastanawiasz się jak naprawić uszkodzony sufit? Nie wiesz czym zakleić pęknięcia na suficie? Czym wypełnić szczelinę między sufitem a ścianą? Śpieszymy z odpowiedzią! Użyj akrylu szpachlowego! Jak naprawić te niedoskonałości? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.
1. Oczyść miejsce wypełnienia
Pierwszym krokiem powinno być dokładne wyczyszczenie szczeliny lub pęknięcia. Starannie usuń brud i kurz oraz pozostałe zanieczyszczenia, które znajdują się we wnętrzu i dookoła uszkodzenia.
2. Przygotuj akryl
Szpachlę akrylową możesz kupić w różnych formach - my jednak polecamy tę w opakowaniu z aplikatorem. Zacznij od przykręcenia aplikatora do kartusza. Następnie obetnij końcówkę aplikatora pod kątem 45 stopni. Wycięty otwór powinien mieć rozmiar jak najbardziej zbliżony do szczeliny, którą zamierzasz wypełnić. Tak przygotowany kartusz zamontuj w pistolecie do mas uszczelniających.
3. Wypełnij szczelinę
Naciśnij kilkakrotnie na spust pistoletu by doprowadzić akryl do otworu. Umieść aplikator przy szczelinie i powoli wyciskaj cienką warstwę akrylu. Wygładź nałożoną masę przy użyciu czystej szpachelki delikatnie zwilżonej wodą.
4. Pomaluj spoinę
Akryle szpachlowe mają to do siebie, że ich czas wiązania jest bardzo krótki - w przypadku niektórych to tylko 15 minut! Delikatnie przeszlifuj wyschnięty akryl. Kiedy powierzchnia jest gładka, możesz przejść do malowania.
Akryl lekki częściej wybierany przez fachowców niż silikony. Oba te uszczelniacze mają podobne zastosowanie. Jeżeli porównamy parametry, akryl lekki w tym zestawieniu wypada znacznie korzystniej niż silikon. Czas wiązania akrylu jest znacznie krótszy niż mieszanek silikonowych. Po pół godzinie można przejść do szlifowania masy. Można ją szlifować nawet siatką budowlaną czy tarką murarską. Co równie ważne akryl szpachlowy można malować zaraz po związaniu i nie grozi to powstawaniem na ścianie nieestetycznych przebarwień.
Validate your login