Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Drewniana drabina to nie tylko praktyczne akcesorium pozwalające Ci wykonywać różne prace na wysokości, do której standardowo nie dosięgasz. Może posłużyć również za efektowną dekorację, zwłaszcza w przestrzeniach utrzymanych w duchu rustykalnym czy boho. Jak zrobić ją własnoręcznie? Zainspiruj się naszymi pomysłami.
Z tego wpisu dowiesz się:
jakie materiały i narzędzia trzeba przygotować przed przystąpieniem do pracy,
jak wykonać projekty DIY krok po kroku.
Nie musisz być doświadczonym majsterkowiczem ani dysponować profesjonalnym warsztatem, aby wykonać taki projekt DIY na własną rękę. Choć wiele zależy tu od wybranej metody na to, jak zrobić drabinę drewnianą, to w większości przypadków będziesz potrzebować:
kleju do drewna,
gwoździ stolarskich,
wkrętów do drewna,
wiertarko-wkrętarki,
papieru ściernego o drobnej gradacji,
piły ręcznej,
pilarki tarczowej i ukosowej,
wyrzynarki z brzeszczotem do drewna,
ścisku stolarskiego,
struga stolarskiego,
metalowych okuć meblowych,
poziomicy,
miary,
ołówka,
młotka,
lakieru, farby, oleju lub bejcy do drewna, w zależności od oczekiwanego efektu.
Drabina drewniana – jak zrobić ją krok po kroku? Poznaj 3 pomysły na projekty DIY
Lubisz projekty DIY, ale nie masz pomysłu na to, jak zrobić drabinę z drewna? Poniżej prezentujemy 3 inspiracje, którymi możesz się zasugerować, tworząc taką konstrukcję od zera. Przyjrzyj się naszym instrukcjom, które przeprowadzą Cię przez cały proces krok po kroku. Z nimi każdemu uda się stworzyć coś unikalnego i spełniającego określoną funkcję – praktyczną lub czysto estetyczną.
Dysponując kilkoma kantówkami drewnianymi, możesz zbudować prostą drabinę. W zależności od grubości zastosowanych elementów i łączeń będzie można traktować ją albo jako dekorację, albo jako narzędzie wytrzymujące ciężar człowieka.
Zacznij od zakupu kantówek – 2 długich, które posłużą za szkielet drabiny (np. 150 × 5 × 5 cm), i kilku krótkich, które będą poprzeczkami (np. 40 × 5 × 5). Jeśli zależy Ci na tym, by móc swobodnie stanąć na stopniach, postaw na grubszą kantówkę. Następnie postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.
Oczyść i opracuj powierzchnię drewna. Usuń z niej zadziory i wyrównaj materiał, a następnie zabezpiecz go wybranym środkiem – lakierem lub bejcą dla naturalnego efektu albo farbą, aby nadać konstrukcji określony kolor.
Zmierz dłuższe kantówki i zaznacz na nich ołówkiem miejsca, w których powinny znaleźć się poprzeczki.
Wywierć otwory pod wkręty w zaznaczonych miejscach i zastosuj w nich klej stolarski.
Przykręć szczeble do szkieletu drabiny. Najlepiej zastosuj po co najmniej 2 wkręty na każdy z nich.
Upewnij się, że drabina je równa i stabilna. Jej nóżki możesz dodatkowo wykończyć silikonowymi nakładkami, które zadbają o to, by nie ślizgała się na podłodze.
Warto wiedzieć
Taką konstrukcję łatwo przekształcisz w model rozkładany. W tym celu zrób dwie identyczne drabiny, a ich szczytowe poprzeczki dotnij pod kątem 75°. Następnie połącz je u góry metalowym zawiasem w taki sposób, by koniec jednej drabiny był środkiem osi zawiasu. W połowie wysokości konstrukcji zamontuj metalowe łańcuchy, które będą stanowić ograniczenie zakresu jej rozkładania i zadbają o dodatkową stabilność.
Jeśli masz trochę większe doświadczenie w majsterkowaniu, możesz pokusić się o wykonanie drewnianej drabiny, która przypomina minischodki. Do jej zrobienia będą Ci potrzebne deski o przykładowych wymiarach:
28 × 5 cm – górny stopień,
23 × 5 cm – 2 deski na dolne stopnie,
15 × 5 cm – posłużą za boki drabinki. Każdy bok będzie złożony z 3 desek, które utworzą trójkątny stelaż, więc potrzebujesz ich łącznie 6.
Gdy już zbierzesz potrzebne materiały i je wygładzisz, możesz przystąpić do działania zgodnie z poniższą instrukcją.
Przytnij 3 najwęższe deski pod kątem w taki sposób, by zbudować z nich trójkąt prostokątny równoramienny, w którym kąty wynoszą odpowiednio 1 × 90° i 2 × 45°.
Posprawdzaj dokładnie kąty, a jeśli się zgadzają i deski idealnie do siebie przylegają – sklej je mocnym klejem stolarskim i zastosuj ścisk. Drugi trójkąt wykonaj tak samo i pozostaw oba do pełnego związania kleju.
Ułóż kształt drabinki „na sucho”. Kąt prosty trójkątów powinien być ustawiony na ziemi i znajdować się w tylnej części drabinki, a kąty ostre z przodu i u góry.
Odmierz miejsca, w których powinny znajdować się dolne stopnie, a następnie przyklej je i użyj ścisku. Jeśli zależy Ci na większej trwałości, możesz zastosować dodatkowo wkręty.
Odetnij fragmenty górnego rantu obu trójkątów tak, by tworzyły płaską powierzchnię. Na niej przyklej lub przytwierdź wkrętami ostatni stopień – będzie dodatkowo stabilizować całą konstrukcję.
Jeśli zależy Ci tylko na efektownej dekoracji, a nie na konstrukcji mogącej utrzymać ciężar człowieka, możesz wykorzystać znalezione na spacerze gałęzie do tego, by skonstruować minidrabinę drewnianą. Jak zrobić ją krok po kroku?
Zaopatrz się w 3 gałęzie (najlepiej brzozowe lub dębowe) o długości, jaką ma mieć gotowa drabina, np. 120 lub 160 cm. Chociaż możesz je znaleźć na łące czy w parku podczas spaceru, lepszym pomysłem może okazać się ich zakup – wtedy będą już wysezonowane, a tym samym odporne na pękanie i uszkodzenia mechaniczne.
Delikatnie oczyść powierzchnię gałęzi i usuń z niej luźne fragmenty kory, które mogłyby się kruszyć podczas użytkowania. Możesz wykorzystać do tego papier ścierny o drobnej gradacji lub szczotkę z twardym włosiem.
Zabezpiecz drewno bezbarwnym lakierem. Dzięki temu okaże się odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych, a jednak nie straci swojego naturalnego, rustykalnego wyglądu.
Zmierz jedną z gałęzi i potnij ją na 3-4 kawałki, które posłużą za poprzeczki. Mogą być równej wielkości albo nie – wtedy góra drabiny będzie węższa, a jej spód szerszy.
Zmierz pozostałe dwie gałęzie i wyznacz miejsca, w których mają znaleźć się poprzeczki. Wywierć w nich płytkie otwory.
Połącz szczebelki ze szkieletem za pomocą wkrętów lub gwoździ. Wbijaj je delikatnie, aby gałęzie nie popękały.
W miejscach łączenia możesz przewiązać kilkukrotnie jutowe sznurki. Chociaż nie jest to konieczne, by zapewnić konstrukcji stabilność, to jednak zakryją metalowe łączenia, a przy tym nadadzą drabinie rustykalny charakter. Na takiej drabince możesz np. powiesić ręczniki w łazience albo zamontować kwietniki na haczykach i włożyć do nich lekkie doniczki.