Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Rodzaje farb do malowania ścian są bardzo ważne w kontekście rezultatów, jakie możesz osiągnąć po przeprowadzeniu prac remontowych. W tym tekście omówimy dwa najpopularniejsze rodzaje farb: lateksową i akrylową. Jaką wybrać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Oba omawiane w tym tekście rodzaje farb ściennych należą do grupy wodorozcieńczalnych farb emulsyjnych. Bywa również, że tego typu produkty nazywane są dyspersyjnymi, ponieważ w swoim składzie zawierają wodę, pigmenty, wypełniacze oraz spoiwa w postaci np. żywicy.
Zarówno dzięki farbie lateksowej, jak i akrylowej możliwe jest stworzenie dekoracyjnej oraz wytrzymałej powłoki bezpośrednio na tynku gipsowym, płycie kartonowo-gipsowej, tapecie, drewnie, tynkach cementowych oraz cegłach.
Ciekawostką jest fakt, że ze względu na podobieństwa w składzie oba rodzaje farb są często mylone. Poniżej znajdziesz jednak różnice, które sprawiają, że farby lateksowe i akrylowe nie mogą być stosowane zamiennie.
Jeśli planujesz odświeżyć ściany w mieszkaniu lub domu, z pewnością zastanawiasz się, jaką farbę wybrać. Czym różnią się od siebie najpopularniejsze rodzaje? Poniżej znajdziesz informacje, które przydadzą Ci się podczas zakupów.
Bez względu na różnice w składzie każdy omawiany tutaj rodzaj farby zagwarantuje Ci odporną powłokę, która idealnie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu pomieszczenia. W przypadku, gdy jednak szukasz rozwiązania do kuchni lub łazienki, o wiele lepiej będzie, gdy wybierzesz farbę lateksową. Jej odporność na wilgoć jest nieco lepsza niż to, co oferuje farba akrylowa.
Warto wspomnieć również o łatwości aplikacji. Oba rodzaje nie kapią i bardzo dobrze rozprowadzają się po ścianie. Nie trzeba więc mieć wyjątkowych umiejętności, by odmienić wygląd mieszkania lub domu. W każdym typie farby powłoka jest trwała, a co więcej nie pyli się oraz nie pęka.
Zarówno farby lateksowe, jak i akrylowe są bezzapachowe i szybko schną. Możesz też ich używać bez obaw o środowisko naturalne. Produkty są przyjazne dla alergików i najmłodszych dzieci. Nie musisz więc martwić się o wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne itp.
Sufit jest powierzchnią, która często budzi wątpliwości, jeśli chodzi o malowanie. Co sprawdzi się lepiej – farba akrylowa czy lateksowa? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, ponieważ bez względu na to, jaki produkt wybierzesz, stworzysz skuteczną i estetycznie wyglądającą powłokę.
W przypadku, gdy cena nie gra dla Ciebie zbyt dużej roli, wybierz farbę lateksową ze względu na nieco lepsze parametry ochronne oraz kryjące. O ile przy ścianach nie ma to tak dużego znaczenia, o tyle sufity wymagają więcej uwagi oraz lepszej jakości produktów. Do malowania będziesz potrzebować wałka malarskiego, kuwety oraz kija teleskopowego, by móc swobodnie dosięgnąć do wszystkich zakamarków.
Ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich niezdecydowanych klientów jest połączenie farby akrylowej i lateksowej. Tego typu produkt zawiera lateks akrylowy w innych proporcjach niż w przypadku oddzielnych farb. Środek jest zaliczany do kategorii farb specjalistycznych, ponieważ charakteryzuje się znacznie większymi właściwościami hydrofobowymi.
Bez problemu możesz więc używać farby akrylowo-lateksowej w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci. Rozwiązanie jest również często wybierane w obiektach użyteczności publicznej takich jak: szpitale, przedszkola, żłobki, przychodnie lekarskie itp. Przepuszczalność i matowe wykończenie w połączeniu z dobrym kryciem sprawiają, że farba cieszy się dużą popularnością wśród klientów.
Jak widzisz, farby akrylowe i lateksowe mają wiele cech wspólnych, ale i różnic, które sprawiają, że każde rozwiązanie sprawdza się w innych pomieszczeniach. Jeśli szukasz produktu do salonu lub sypialni, farba akrylowa poradzi sobie bardzo dobrze, ale gdy chodzi już o łazienkę i kuchnie, lateks zapewni o wiele lepszą ochronę przed wilgocią.
Miej te informacje na uwadze, zanim zdecydujesz się na konkretny produkt. Dzięki temu Twoje pomieszczenia będą estetycznie wyglądać i charakteryzować się odporną na wilgoć oraz zarysowania powłoką adekwatną do potrzeb danego pomieszczenia.