Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Gładź to jedno z tych pojęć, które koniecznie musisz rozszyfrować, jeśli zabierasz się za remont w domu. Co się za nim kryje? Jakie są rodzaje i funkcje gładzi? Jaka jest różnica między gładzią szpachlową a tynkową? W tym wpisie rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.
Gładź to pojęcie, z którym mogłeś się spotkać wielokrotnie. Ale czy na pewno wiesz, co oznacza? Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej – w tym poradniku podpowiemy Ci, jakie są rodzaje gładzi i do czego służą. Zacznijmy od samej definicji. Gładź to po prostu cienka warstwa wykończeniowa, którą nakłada się na ścianę otynkowaną lub wykonaną z płyt gipsowo-kartonowych. Mieszankę wykonuje się z zaprawy połączonej z cementem lub wapnem.
Jej zadaniem jest nadać jej idealną gładkość i przygotować ją do kolejnych etapów – przede wszystkim do malowania. Warstwa umiejętnie wykonanej gładzi powinna mieć grubość około 2 mm.
Gładzie zazwyczaj stosuje się na ścianach pokrytych tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym – ich struktura jest szorstka i mało estetyczna, więc potrzebują ostatecznego “szlifu” właśnie w postaci gładzi. Tynki gipsowe nie wymagają pokrywania gładzi, ale niekiedy można wziąć pod uwagę takie rozwiązania – warstwa gładzi zamaskuje ewentualne niedoskonałości, wynikające z tynkowania.
Po gładzie warto sięgać nie tylko podczas wykańczania nowych budynków, ale też różnego rodzaju prac remontowych. Gładź pomoże Ci na przykład odnowić stare tynki. Warto jednak pamiętać, że produktu tego nie kładzie się na tynki popękane, zawilgocone czy odchodzące od podłoża.
Jeśli chodzi o rodzaje gładzi, na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych wariantów. Wbrew pozorom nie wszystko jedno, po jaki produkt sięgniesz – różnią się one właściwościami i zastosowaniem. Oto, jakie mamy do wyboru i do czego najlepiej je wykorzystać.
Zdarza się, że mniej wtajemniczone w profesjonalne nazewnictwo osoby mylą stosują pojęcie “gładź gipsowa” i “gładź tynkowa” jako synonimy. To błąd – w istocie produkty te mają zupełnie inne właściwości i zastosowanie. Chociaż oba stosowane są do wygładzania ścian, to warto pamiętać, że:
Wiele wątpliwości budzą też różnice między gładzią szpachlową a tynkową. O właściwościach gładzi tynkowej (czyli tynku gipsowego) miałeś okazję przeczytać wyżej. Gładź szpachlowa jest z kolei sypkim produktem wyprodukowanym na bazie gipsu naturalnego, z dodatkiem wypełniaczy mineralnych oraz specjalnych środków modyfikujących. Nie kurczy się, szybko się obrabia i jest wytrzymała. Zwykle stosuje się ją na przykład do wypełniania ubytków w ścianach, spoin itd.
Jeśli wybierasz gładź do remontu czy wykończenia mieszkania, możesz też spotkać się z pojęciem “gładź bezpyłowa”. Co to takiego? Tak zwane gładzie “na mokro” to specjalne mieszanki drobnego zmielonego gipsu, spoiw polimerowych, wypełniaczy mineralnych i dodatków modyfikujących. Zwykle wymaga rozrobienia z wodą. Gładzie bezpyłowe są proste w aplikacji i nie wymagają szlifowania, więc tym samym nie generują pylenia.
Podsumowując, istnieje wiele różnych rodzajów gładzi, które mogą Ci pomóc uzyskać wymarzony efekt we wnętrzu. Zanim wybierzesz produkt, zapoznaj się z jego właściwościami i upewnij się, że odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. W razie wątpliwości możesz skonsultować się z fachowcami, którzy mogą doradzić Ci najlepszy rodzaj gładzi.
Validate your login