Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Pompa do wody to urządzenie znane już od setek lat. Obecnie tego typu urządzenie jest powszechnie wykorzystywane w wielu domach oraz ogrodach. Czym jednak dokładnie jest pompa do wody, jak wygląda jej budowa oraz w jaki sposób działa? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.
Jak już wspominaliśmy, pompa wody to urządzenie, które jest znane od starożytności. Oczywiście chodzi o zasadę działania, ponieważ rozwój technologii sprawił, że do pracy pompy nie jest już dzisiaj potrzebna siła ludzkich mięśni, a jedynie dostęp do sieci elektrycznej lub benzyny.
Jeśli chodzi o główne zadanie, jakie realizuje pompa do wody, to jest nim podnoszenie cieczy z poziomu niższego do wyższego. Tak mówi teoria, ale co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że w Twoim ogrodzie znajduje się zbiornik na wodę deszczową, z którego chcesz pobierać ciecz do podlewania roślin. W jaki jednak sposób to zrobić? Właśnie wtedy przyda Ci się pompa wodna. Dzięki jej pracy będziesz mógł przetransportować wodę na powierzchnię i wykorzystać ją do bieżących czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie. Oczywiście nie jest to jedyne zastosowanie pomp. Bardzo często tego typu urządzenia znajdują się też w studniach, basenach, oczkach wodnych, wykopach budowlanych itp.
Pompa do wody zazwyczaj jest zasilana prądem, a jej waga mieści się w zakresie od 4 do 6 kilogramów. Dzięki temu urządzenie charakteryzuje się łatwością w transporcie. Jest to bardzo ważne ze względu na komfort użytkowania. Pompa może pracować na dwa sposoby:
Co ważne, pompy ssące do wody mogą pracować nie tylko z czystą cieczą pozbawioną piachu oraz innych zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są bowiem modele, oferujące możliwość oczyszczenia wody ze studni, która przez długi czas nie była używana. Niektóre egzemplarze są również wyposażone w specjalny rozdrabniacz, który pozwala na poradzenie sobie z większymi cząsteczkami brudu.
Często spotykane w przestrzeniach publicznych są pompy tłokowe, które pracują na zasadzie przesuwania cieczy przy pomocy ruchu tłoka. Prawidłowe działanie urządzenia jest możliwe tylko wtedy, gdy jest ono całkowicie zanurzone w wodzie. Tylko w takiej sytuacji tłok może przesuwać ciecz w określonym kierunku. Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta i opiera się przede wszystkim na różnicy ciśnień. Wspomniane różnice są wytwarzane przez pompę pomiędzy stroną ssawną a tłoczną.
Jeśli chodzi o zastosowania domowe, to najczęściej klienci wybierają pompy wirowe, które wykorzystują specjalne wirniki łopatkowe. W momencie, gdy łopatki się obracają, następuje przepływ cieczy z części odpowiedzialnej za ssanie do tej, której zadaniem jest tłoczenie. Następnie woda jest transportowana przez wirnik do wylotu urządzenia, a dalej rozprowadzana zgodnie z potrzebami użytkownika.
Poniżej znajdziesz opis najpowszechniej spotykanych rodzajów pomp wodnych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni typ sprzętu.