Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Miernik elektryczny to urządzenie, które sprawdza się podczas diagnostyki problemów z autem, oraz sprawdzania wszelkich innych obwodów elektrycznych również w warunkach domowych. Z tego tekstu dowiesz się, jak działa miernik elektryczny i w jaki sposób z niego korzystać.
Co to jest miernik elektryczny
Multimetr sprawdza się zarówno w warunkach domowych, jak i profesjonalnych. Urządzenie jest ważnym elementem wyposażenia warsztatu majsterkowicza oraz profesjonalnej stacji diagnostycznej. Większość mierników elektrycznych pozwala na zmierzenie:
Multimetr – jak z niego korzystać?
Jeśli pierwszy raz masz w rękach miernik elektryczny, na pewno w Twojej głowie pojawiły się wątpliwości związane z symbolami obecnymi na wyświetlaczu urządzenia. W większości przypadków są to standardowe oznaczenia elektryczne, których zadaniem jest zapewnienie użytkownikowi bezpieczeństwa oraz dostarczenie wyczerpujących informacji o sprawdzanym obwodzie elektrycznym.
Poznaj znaczenie symboli wyświetlanych na ekranie multimetra:
V= (napięcie prądu stałego)
V~ (napięcie prądu zmiennego)
A= (natężenie prądu stałego)
A~ (natężenie prądu zmiennego)
Ω (rezystancja)
F, Cx (pojemność)
kHz, MHz (częstotliwość)
°C (temperatura)
Mierniki elektryczne - jak oznaczane są gniazda wyjściowe?
Podczas korzystania z multimetru możesz również spotkać się z oznaczeniami gniazd wyjściowych. Poniższe symbole dla osoby bez odpowiedniej wiedzy mogą również stanowić pewnego rodzaju zagadkę. Dlatego właśnie dobrze będzie, jeśli poznasz ich znaczenie. Dzięki temu korzystanie z multimetru będzie dla Ciebie o wiele bardziej zrozumiałe.
COM - gniazdo wspólne bez względu na funkcję pomiarową, do którego wtykany jest czarny przewód przeznaczony do pomiarów.
V/Ω/f – gniazdo wejściowe przeznaczone do pomiaru wielkości elektrycznych, do którego wtykany jest czerwony przewód pomiarowy.
mA, 200mA max FUSED – gniazdo wejściowe pomiaru natężenia prądu o niewielkich wartościach do 200mA zabezpieczone przed przeciążeniem poprzez zastosowanie bezpiecznika topikowego. Do gniazda wytkany jest czerwony przewód pomiarowy.
20A max UNFUSED – gniazdo wejściowe do pomiaru natężenia prądu o znacznych wartościach w ograniczonym przedziale czasowym (15 sekund). Do tego gniazda wtykany jest czerwony przewód przeznaczony do pomiaru.
CAT I 600V CAT II 300V – dane dotyczące maksymalnych wartości mierzonych obwodów.
Miernik elektryczny – jaki wybrać?
Mierniki elektryczne ze względu na swoją dużą funkcjonalność powinny być dobierane odpowiednio do potrzeb danego użytkownika. Najważniejszym kryterium jest zakres pomiarowy, który w przypadku domowej instalacji elektrycznej powinien wynosić minimum 500 V ~ (AC). Dzięki urządzeniu charakteryzującemu się takimi parametrami będziesz mógł bez problemu dokonać sprawdzenia stanu obwodów. W przypadku, gdy zależy Ci na możliwości wykrycia zwarcia, inspekcji bezpieczników topikowych i samoczynnych wyłączników nadprądowych Twoje urządzenie musi posiadać omomierz lub funkcję testu ciągłości obwodu.
Jak sprawdzić przepływ prądu miernikiem
Pomiar prądu miernikiem jest możliwy w przypadku każdego multimetra wyposażonego w funkcję pomiaru napięć stałych i zmiennych (V AC/DC). Wykonanie takiego pomiaru jest bardzo proste i ogranicza się do zaledwie 4 kroków.
Miernik elektryczny – urządzenie do domowego warsztatu i nie tylko
Jak widzisz, miernik elektryczny to urządzenie, które jest bardzo przydatne bez względu, czy masz mały przydomowy warsztat, czy też jesteś profesjonalnym mechanikiem i na co dzień zajmujesz się diagnostyką pojazdów oraz urządzeń elektrycznych. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które różnią się od siebie możliwościami oraz sposobem obsługi. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny multimetr, odpowiedz sobie na pytanie, do czego będziesz używać tego urządzenia.