Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Obsługa kosy spalinowej może wydawać się skomplikowana, ale dzięki dobrej technice będziesz cieszyć się idealnie skoszonym trawnikiem. Podpowiadamy, jak korzystać z kosy spalinowej ręcznej. Sprawdź wskazówki, a praca z kosą spalinową do trawy będzie szybka i przyjemna!
Koszenie należy rozpocząć od przygotowania kosy spalinowej. Sprzęt warto dokładnie sprawdzić – szczególnie jeśli był już używany w poprzednim sezonie.
Szybki przegląd kosy spalinowej/podkaszarki:
Przed przystąpieniem do prac przygotuj też teren do koszenia. Usuń kamienie, gałęzie czy przedmioty, które mogą być niebezpieczne podczas pracy. Załóż też odzież ochronną – długie spodnie, bluza z długim rękawem i zakryte obuwie to minimum. Nauszniki i okulary oraz czapka również będą pomocne.
Równie ważna, jak przygotowanie kosy, jest technika jej użycia.
Po pierwsze, jeśli Twoja kosa wyposażona jest w dodatkowe szelki, jak np. kosa spalinowa 3KM VKS 52 Vertex, odpal sprzęt i przewieś go na ramionach.
W tym momencie należy wyważyć kosę, np. poprzez przesunięcie zaczepu na szelki w górę lub w dół. Puszczony sprzęt powinien swobodnie unosić się w powietrzu – nie przechylając ani do góry, ani do dołu. Regulować można też długość szelek lub paska, ustawienie kierownicy i rękojeści.
Samo koszenie na żyłce musi odbywać się na najwyższych obrotach. To zapobiegnie zatkaniu kanału wydechowego i tłumika. Nie warto więc „oszczędzać” sprzętu, ponieważ może to przynieść więcej szkód niż pożytku. W przypadku koszenia nożem tnącym, praca powinna przebiegać na 70% obrotów. Większość kos ma specjalną blokadę, która po włączeniu ogranicza obroty.
Samo koszenie powinno przypominać ruchy, które wykonuje się, korzystając z kosy ręcznej. Kosę spalinową przesuwamy od prawej do lewej strony. Głowica musi być ustawiona równolegle do podłoża. To pozwoli na równomierne koszenie. Gdy trawa jest duża – pokos należy zgarniać kosą na lewą stronę.
Jeśli w trakcie pracy żyłka ulegnie skróceniu, co pogarsza efektywność koszenia – wystarczy uderzyć głowicą pracującego urządzenia o trawę. Sprzęt samodzielnie wysunie żyłkę, a wspominany wcześniej nożyk na osłonie dotnie ją do odpowiedniej długości.
Do niższej trawy zaleca się użycie żyłki, zaś w przypadku większych zarośli – lepiej sprawdzi się kosa spalinowa tarczowa.
Koszenie zakończone? W takim razie czas wyczyścić sprzęt, aby przygotować go do następnego użycia. Jeśli sezon koszenia dopiero się zaczął, wystarczy oczyścić kosę ze świeżej trawy. Jeśli sprzęt trafia do garażu po sezonie – koniecznie odlej z niego benzynę i przepal pozostałości z baku. Wyczyść też świecę.
Szukasz kosy spalinowej? Promocje, wyprzedaże i oferty specjalne Bricoman pomogą Ci wybrać sprzęt na lata!