Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Podczas odpalania piły spalinowej warto znać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pozwoli to uniknąć awarii urządzenia i zapobiegnie innym niebezpiecznym sytuacjom. Sprawdź najczęstsze błędy i usterki, które pojawiają się podczas korzystania z piły łańcuchowej spalinowej!
Pierwszym błędem przy odpalaniu piły spalinowej do drewna jest niewyłączenie dodatkowego ssania przy odpalaniu urządzenia. Powoduje to nie tyle gorsze odpalenie, co nawet zalanie piły spalinowej do cięcia drewna.
Uruchamiając zimne urządzenie, musisz:
Niezależnie, czy mamy do czynienia z tanią piłą spalinową, czy droższym egzemplarzem – wszystkie urządzenia wymagają regularnego serwisu. Bardzo ważne jest też częste sprawdzanie stanu narzędzia, co pozwoli szybko wykryć i usunąć nieprawidłowości.
Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na widoczne gołym okiem uszkodzenia sprzętu, ale także na problemy pojawiające się podczas pracy urządzenia. Najczęstsze dotyczą luzów na prowadnicach, awarii pompy oleju, zanieczyszczenia filtru paliwa i powietrza, usterek gaźnika, a nawet zniszczenia świecy zapłonowej. Piła działa wtedy nierówno, dławi się, pojawiają się problemy z odpaleniem.
Ponadto należy też obserwować stan płynów eksploatacyjnych. Są to zazwyczaj paliwo, czasem mieszanki benzyny i oleju, a także olej smarujący łańcuch.
Odpalając piłę, należy pamiętać, że pociągnięcie za cięgło rozruchowe musi być wykonywane zdecydowanymi ruchami. Warto dodać, że nieprawidłowe, czyli niezdecydowane i za lekkie pociągnięcie rozrusznika zazwyczaj uniemożliwia uruchomienie piły.
Ważną kwestią jest nie tylko odciągnięcie cięgła, ale i jego ponowne przyciągnięcie. Nie należy wypuszczać go z rąk, ponieważ uderzająca z dużą szybkością rączka może np. trwale uszkodzić obudowę piły.
Jeśli chcesz uniknąć niekontrolowanego wyślizgnięcia się urządzenia z rąk, podczas odpalania nigdy nie trzymaj piły motorowej spalinowej na wysokości tułowia. Pamiętaj, że urządzenie mechaniczne może zachować się w nieprzewidywany sposób – szczególnie, jeśli nie masz doświadczenia w pracy z tego typu ciężkim sprzętem.
Wyślizgnięcie się piły może skutkować poważnymi obrażeniami ciała, a w szczególności kończyn, dlatego zawsze, chcąc odpalić sprzęt, układaj go na stabilnym gruncie i przytrzymuj tylną część nogą.
Wiele osób zastanawia się, czy warto wybierać niedrogie modele pił spalinowych. Tańsze egzemplarze – np. do 400-500 zł – są atrakcyjne cenowo, jednak faktem jest, że bywają wykonane z mniej odpornych na zużycie materiałów. Przekłada się to oczywiście na czas użytkowania narzędzia.
Inna sprawa to moc urządzenia. Coraz częściej nawet tańsze egzemplarze mają wydajne silniki o mocy min. 2 KW, co pozwala na bezproblemową pracę wokół domu. Jeśli szukasz jednak profesjonalnej piły do cięższych prac, która poradzi sobie nawet z zaawansowanymi zadaniami – warto zainwestować więcej niż kilkaset złotych.
Droższe modele są też często wyposażone w systemy, które ułatwiają codzienną pracę, np. wspominany wcześniej OxyPower, podwójne zabezpieczenia czy dodatkowa amortyzacja drgań.
Jeśli używasz piły sporadycznie – tańsze egzemplarze na pewno spełnią swoje zadanie. Sprawdź sklep Bricoman - tutaj dobierz piłę łańcuchową spalinową o odpowiedniej mocy i w dobrej cenie!