Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Chcesz usunąć nagłe przecieki lub wypełnić szczeliny? Podpowiadamy, jak nakładać masę uszczelniającą, aby w 100% spełniła swoje zadania. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i dowiedz się, co zrobić, żeby masa wodoszczelna działała najefektywniej.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mas uszczelniających. Niektóre służą do drobnych napraw i można ich używać nawet podczas deszczu, np. masa uszczelniająca Tytan Woda Stop 1 kg. Inne sprawdzają się podczas prac z pokryciami dachowymi (np. dyspersyjna masa asfaltowa Nexler Dysperbit 5 kg). Jeszcze inne uszczelniacze, jak silikon budowlany Tytan 280 ml, stosuje się do połączeń, dylacji i szczelin.
Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji dotyczących aplikacji mas plastycznych do uszczelniania. Pamiętaj jednak, że sposób użycia zależy w dużej mierze od składu i przeznaczenia danego produktu. Inaczej pracują masy uszczelniające akrylowe, silikonowe czy poliuretanowe – o czym piszemy w dalszej części artykułu.
Zawsze przed użyciem konkretnej masy uszczelniającej zapoznaj się z zaleceniami producenta.
Chcesz użyć masy uszczelniającej? Poznaj kilka ogólnych zasad, które pomogą Ci w pracy.
Po pierwsze, masy elastyczne należy stosować na oczyszczoną powierzchnię. Odkurz więc i uporządkuj przestrzeń pracy. Dzięki temu produkty będą wykazywały najlepsze właściwości. Czas twardnienia masy uszczelniającej zależy od jej rodzaju – zazwyczaj to kilka do kilkunastu godzin.
Co więcej, nie wszystkie masy uszczelniające nadają się do każdego zastosowania (dotyczy to w szczególności gładkich powierzchni jak szkło czy płytki ceramiczne). Do niektórych prac wymagane będzie użycie warstw gruntujących, które poprawią przyczepność materiału.
Większość produktów ma neutralne kolory – biel, beż, szarości – lub są przezroczyste. Niektóre masy uszczelniające można jednak malować.
Pamiętaj też, że niektóre masy uszczelniające wodoszczelne można stosować także podczas opadów deszczu, co ma znacznie np. w przypadku nagłych przecieków.
Warto wiedzieć, że masy uszczelniające są elastyczne i zazwyczaj dość gęste, dlatego ich rozprowadzanie może być kłopotliwe na większych powierzchniach. Producenci mas zalecają więc stosowanie ich miejscowo. Aplikacja masy uszczelniającej polega na naniesieniu jej na daną przestrzeń pędzlem lub szpachelką. Chętnie wykorzystywane są także pistolety do mas uszczelniających.
Co ważne, masy świetnie nadają się do uszczelniania otworów o nieregularnych kształtach. Wykazują też właściwości wodoodporne i ognioodporne, są doskonale przyczepne do różnych rodzajów podłoża oraz tworzą trwałą, plastyczną powierzchnię. Wszystkie te właściwości przekładają się na łatwiejszą pracę z tymi materiałami.
Różne rodzaje mas do uszczelniania wymagają różnego podejścia. Oto najważniejsze typy mas i sposoby ich użycia:
Jeśli do prac renowacyjnych potrzebujesz specjalnych mas uszczelniających – konieczniej poznaj pełną gamę produktów w Bricoman. Znajdziesz tam najtrwalsze masy plastyczne do uszczelniania, dzięki którym drobne naprawy w garażu i wokół domu nie będą stanowiły dla Ciebie żadnego problemu!