Silikon jest środkiem uszczelniającym powszechnie stosowanym w kuchniach oraz łazienkach. Dzięki niemu możliwe jest estetyczne zabezpieczenie kłopotliwych miejsc przed dostępem wody. Z czasem jednak wykonane nim spoiny ulegają zabrudzeniu lub defektom, a wtedy nie pozostaje nic innego, jak usunąć stary silikon i nałożyć go ponownie. Z jakich metod skorzystać, by skutecznie pozbyć się nieestetycznych uszczelnień i jak położyć silikon bez popełniania błędów? Sprawdź nasze wskazówki!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • kiedy trzeba usunąć stary silikon,

  • jak i czym usunąć silikon,

  • jak się przygotować do silikonowania,

  • jak kłaść silikon bez błędów.

Stara warstwa silikonu – kiedy wymaga wymiany?

Spoiny silikonowe stanowią ważny dla estetyki pomieszczenia detal, ale spełniają również funkcję praktyczną. Uszczelniając połączenia różnych powierzchni i elementów, chronią je przed niszczeniem na skutek działania wody. Dlatego jeśli zauważysz zmiany w wyglądzie silikonu, ubytki, pęknięcia czy nawet odchodzenie od powierzchni, zaplanuj wymianę silikonu, ponieważ są to oznaki zużycia dotychczasowego materiału. Takie spoiny nie spełniają już swojego zadania, co może wiązać się ze stopniowym zawilgoceniem wybranych elementów oraz ich uszkodzeniem. Przenikanie wilgoci pod spoiny grozi też rozwojem szkodliwej dla zdrowia pleśni.

Stan silikonu należy kontrolować regularnie, a jego wymianę zwykle wykonuje się co 5-8 lat, przy czym okres ten może być dłuższy lub krótszy i zależy od wielu czynników, np. jakości materiału czy sposobu jego czyszczenia.

Jak usunąć stary silikon?

Gdy uszczelnienie nosi ślady zużycia, pora zastanowić się, jak nakładać silikon w takiej sytuacji. Czy można kłaść silikon na silikon, czy lepiej pozbyć się starych wypełnień? Pierwsze rozwiązanie jest niezalecane, ponieważ dotychczasowe uszczelnienie nie zapewni nowej warstwie odpowiedniej przyczepności. Możesz ewentualnie rozważyć taki zabieg, by tymczasowo uzupełnić drobne ubytki wypełnienia, zanim przystąpisz do poważnych prac remontowych.

Aby zapewnić silikonowym elementom i powierzchniom odpowiednią ochronę przed wodą, nie ma lepszego sposobu, jak usunąć silikon i położyć go na nowo. Jest to zadanie, które można wykonać samodzielnie, choć wymaga to cierpliwości. Do wyskrobania wypełnień przyda się nożyk i skrobak do silikonu. Jeśli są one twarde i trudne w zerwaniu, sięgnij po specjalny środek do usuwania silikonu, który go zmiękczy. To sprawdzone metody, jak usunąć silikon z wanny czy jak usunąć stary silikon z kabiny prysznicowej. Stosując ostre narzędzia, pamiętaj o ostrożności, by nie uszkodzić płytek ani łazienkowych sprzętów.

Porada eksperta

Warto wiedzieć, jak usunąć stary silikon domowym sposobem. Jeśli nie masz profesjonalnej chemii ułatwiającej pozbycie się resztek wypełnienia, możesz sięgnąć np. po ocet czy sodę oczyszczoną zmieszane z wodą, a także po aceton znajdujący się np. w zmywaczu do paznokci (podobnie jak alkohol niezalecany do stosowania na powierzchniach akrylowych). Substancje te zmiękczają zaschnięty silikon, ułatwiając jego późniejsze mechaniczne usunięcie bądź pozbycie się jego pozostałości z zabezpieczanych szczelin.

Nakładanie silikonu – jak się przygotować?

Jeśli zastawiasz się, jak położyć silikon, pamiętaj, że w pierwszej kolejności konieczne jest dokładne usunięcie dotychczasowej warstwy spoiny. Trzeba pozbyć się wszystkich resztek, dlatego dobrze wiedzieć, czym rozpuścić silikon, a następnie jak przygotować się do aplikacji nowej fugi.

Silikonowanie nie wymaga zastosowania skomplikowanych narzędzi, ale ułatwisz sobie pracę, jeśli zawczasu zadbasz o przygotowanie następujących akcesoriów:

  • odpowiedni silikon – kwaśny lub neutralny w zależności od rodzaju podłoża,

  • nożyk – najprostszy sposób na to, jak otworzyć silikon,

  • pistolet do kartuszy – umożliwia wyciskanie silikonu z tuby,

  • taśma maskująca – posłuży do wyznaczenia linii nowej fugi i ochroni okoliczną powierzchnię przed zabrudzeniem,

  • roztwór mydła albo specjalny preparat do wygładzania silikonu. Jeśli zdecydujesz się na roztwór mydła, potrzebny będzie także spryskiwacz do jego aplikacji,

  • grunt – poprawi przyczepność silikonu do podłoża,

  • pędzelek do aplikacji gruntu,

  • szpachelka – do profilowania spoiny,

  • kostka do silikonu – jeśli obawiasz się, jak położyć silikon w narożnikach, to akcesorium ułatwi Ci pracę,

  • środek do usuwania spoiny – tym, co rozpuszcza silikon, jest np. płyn do naczyń czy benzyna lakowa. Będą potrzebne do usunięcia ewentualnych świeżych plam z uszczelniacza.

Jak położyć silikon i uniknąć błędów?

Gdy już wiesz, czym usunąć stary silikon i jak to zrobić, możesz przystąpić do oczyszczania szczelin, co stanowi pierwszy krok na drodze do nałożenia nowej fugi. Zadbaj o to, by po uśnięciu jej resztek przestrzenie były też pozbawione śladów środków chemicznych – przetrzyj je szmatką nasączoną np. alkoholem izopropylowym. Do dalszych prac przystąp, gdy szczeliny zupełnie wyschną. Oto jak w kilku krokach położyć silikon.

Krok 1. Gruntowanie – oczyszczone spoiny pokryj gruntem i pozostaw do wyschnięcia na zalecany przez producenta czas.

Krok 2. Zabezpieczenie powierzchni taśmą maskującą – taśma wyznaczy jednocześnie linię wypełnienia.

Krok 3. Przygotowanie silikonu – odetnij końcówkę kartusza, przytwierdź do niej dołączony aplikator.

Krok 4. Montaż kartusza w pistolecie – w tym celu trzeba wiedzieć, jak używać pistoletu do silikonu. Najpierw odciągnij tłok wyciskacza, potem umieść w nim kartusz. Gdy naciśniesz spust wyciskacza, silikon zacznie wydobywać się z kartusza. Po skończonej pracy znów odciągnij tłok i wyjmij tubę.

Krok 5. Aplikacja fugi – nakładaj masę równomierną warstwą, wyciskając ją płynnym, jednostajnym ruchem. Pistolet utrzymuj pod kątem 45 stopni.

Krok 6. Wygładzenie silikonu – na wyciśniętą masę natychmiast nałóż środek do wygładzania lub roztwór mydła z wodą, po czym wygładź i wyprofiluj, np. szpachelką albo palcem.

Krok 7. Usunięcie taśmy maskującej i pozostawienie silikonu do wyschnięcia.

Krok 8. Czyszczenie ewentualnych plam silikonu. Jak usunąć silikon z płytek? Najlepiej jak najszybciej, zanim zaschnie na dobre. Wykorzystaj do tego np. płyn do naczyń albo specjalny środek.

Wiesz już, czym usunąć stary silikon i jak położyć nową jego warstwę. W praktyce zadania te nie są trudne, więc przy odpowiednim przygotowaniu i dokładności z łatwością się z nimi uporasz, oszczędzając na usługach fachowca.

 

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).