Jak uszczelnić okno?

Jak uszczelnić okno?

Na czym polega uszczelnianie okien i jak je wykonać, aby nie zniszczyć okuć okiennych? Sprawdź, dlaczego warto dokładniej poznać ten temat. W tym tekście podpowiadamy, jak uszczelnić okna, tak aby cieszyć się ciepłem w zimie i raz na zawsze ograniczyć nieprzyjemny efekt wiania.

Jak uszczelnić okna na zimę i rozszczelnić je na lato?

Jeśli zastanawiasz się, jak wykonać uszczelnianie okien na zimę – musisz najpierw poznać budowę okuć okiennych. W wielu materiałach dostępnych w internecie pojawia się temat regulacji okien na lato i zimę. Nie jest to jednak tak proste zagadnienie, jak mogłoby się wydawać.
Wszystkie okna mają możliwość regulacji docisku na okuciach. Oznacza to, że przy montażu można jest „ustawić” w optymalny sposób, tak aby z pomieszczenia nie uciekało ciepłe powietrze. 
Okna można regulować m.in. za pomocą klucza imbusowego. Poprzez umiejętne dokręcenie lub odkręcenie zwiększasz lub zmniejszasz siłę docisku skrzydła do ościeżnicy. Warto jednak pamiętać, że samodzielna regulacja przeprowadzona w nieodpowiedni sposób może m.in. doprowadzić do szybszego zużycia poszczególnych komponentów, zniszczenia okuć i rolek ryglujących, a nawet uszczelek.
W tym zakresie warto więc skorzystać z pomocy fachowców – serwisantów okien, którzy precyzyjnie dopasują ustawienie wszystkich mechanizmów, tak aby działały najefektywniej. Ważna jest też coroczna konserwacja okuć czy uszczelek oraz ewentualna regulacja siły docisku, czyli czynności, które możemy wykonywać samodzielnie. Dzięki temu okna będą dłużej sprawne.

Jak uszczelnić okna plastikowe i drewniane? Kilka sposobów

Jak ocieplić okna plastikowe, jeśli wykonanie regulacji nie jest wystarczające? Możesz zdecydować się na samodzielne prace. Ocieplanie okien wykonasz na kilka sposobów. 
W pierwszej kolejności zastanówmy się, jak uszczelnić okna plastikowe. Na samym początku należy oczyścić ramy okienne. Mogą się na nich zbierać brud i kurz, które negatywnie wpływają na szczelność. Uszczelnienie okien plastikowych można wykonać za pomocą specjalnej taśmy uszczelniającej, którą przykleja się do ramy okiennej. Co jakiś czas warto sprawdzać jej stan, ponieważ z czasem ulega ona uszkodzeniom.
Inną kwestią jest uszczelnianie starszych modeli okien drewnianych. Warto na początku sprawdzić, co jest przyczyną problemu – być może wystarczy naprawić lub wymienić uszkodzone elementy albo wykonać regulację. W starszych modelach okien na połączenie szyby z ramą można nakładać silikonowe masy uszczelniające. Ponadto często powstają tu szpary pomiędzy ramami okien a futrynami. Te miejsca należy wyczyścić, a nawet zetrzeć papierem ściernym, a następnie podkleić uszczelkami samoprzylepnymi. Szpary pomiędzy futryną a ścianą można wypełnić pianką montażową

Co zrobić, żeby okno było bardziej szczelne i z niego nie wiało?
Zastanawiasz się, jak ocieplić okna? Na rynku dostępne są m.in. łatwe w użyciu akrylowe uszczelniacze do okien. Są to kleje, które wykazują dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych. Przykładem może być klej poliuretanowy Bostik FlexPro PU811 grafit 300ml, który służy do klejenia i uszczelniania połączeń okien i drzwi z murem. Może być z powodzeniem wykorzystywany w stolarce drewnianej, metalowej i PVC.

Jak uszczelnić okno?

Jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie?

Kolejnym wyzwaniem podczas uszczelnianie okien plastikowych czy drewnianych są okolice parapetu.
Czym uszczelnić okno przy parapecie? Metodami doraźnymi jest obłożenie okien kocami czy wprowadzenie silikonu w szczeliny. Niestety, najczęściej problemu należy upatrywać w nieprawidłowym montażu parapetu, dlatego konieczne mogą być tu mniejsze lub większe prace remontowe, łącznie z demontażem całego parapetu.
Do wykonania prac można używać m.in. pianek poliuretanowych, mas dylatacyjnych, uszczelniaczy czy innych rodzajów klejów.

Czym uszczelnić szpary w oknach? Produkty

Jak uszczelnić okna domowym sposobem? Np. poprzez przyklejanie uszczelek do okien. Do tego typu prac można wykorzystać uszczelkę samoprzylepną do okien Typ E 6MB. To produkt przeznaczony do okien, wykonany z gumy spienionej EPDM. Odznacza się trwałością i doskonałymi właściwościami uszczelniającymi. Uszczelka tego typu jest odporna na wilgoć czy działanie promieni UV. Gdzie przykleić uszczelkę w oknie? Produkt nakłada się na oczyszczoną przestrzeń pomiędzy ościeżnicą okna a ramą wewnętrzną. 
Doskonałym produktem będzie także wspominany wcześniej klej poliuretanowy Bostik FlexPro PU811 grafit 300ml. Ten uniwersalny produkt można stosować wszędzie, gdzie pojawia się połączenie okien lub drzwi z murem. Świetnie sprawdza się na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Stosuje się go do dylatacji pionowych i poziomych, fasadowych i posadzkowych.

Jak uszczelnić okno?

Ciekawą opcją jest także silikon budowlany Lakma szary 280ml. To uniwersalny produkt do uszczelniania stolarki okiennej, który cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do powierzchni gładkich i porowatych.
Szukasz uszczelniacza do okien plastikowych? Sprawdź bogatą ofertę Bricoman i dopasuj najlepszy produkt do Twoich prac! Z nami wykonasz solidne uszczelnianie okien na zimę, a także przeprowadzisz izolację okien od zewnątrz i wewnątrz.