Jak wybrać najlepszą pompę ciepła?

Jak wybrać najlepszą pompę ciepła?

 

Szukasz najlepszej pompy ciepła? Opinie na temat konkretnych rozwiązań są różne. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze pompy ciepła – dopasowane do potrzeb Twojej przestrzeni. Poznaj najważniejsze parametry!

 

Jaką pompę ciepła wybrać: gruntową czy powietrzną?


Do czego służy pompa ciepła? To urządzenie, które pomaga ogrzać dom oraz podgrzać wodę do codziennego użytku. Najlepsze pompy ciepła są w stanie znacznie ograniczyć zużycie energii i w aż 75% pobierać ją z zielonych źródeł, więc ogrzewanie tym sposobem może przynieść realne oszczędności.
Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp, które dzielą się m.in. ze względu na źródło pozyskiwanego ciepła. To, którą wybierzesz, zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujesz oraz jakie zapotrzebowanie energetyczne wykazuje Twój dom.
Główne typy najnowszych pomp ciepła centralnego ogrzewania (CO) i ciepłej wody użytkowej (CWU):

  • Gruntowa pompa ciepła CO i CWU – pompa zapewnia pobór ciepła z ziemi i jest chętnie wybieranym rozwiązaniem do nowego budownictwa. Do montażu potrzebne są głębokie odwierty, co zwiększa koszty.
  • Wodna pompa ciepła do CO i CWU – źródłem ogrzewania jest woda pobierana z akwenu lub z przygotowanej w tym celu studni. Pompa absorbuje ciepło z cieczy i oddaje je w domu.
  • Powietrzna pompa ciepła do centralnego i wody – najlepsze powietrzne pompy ciepła pobierają materiał i dają ciepło z powietrza. Do wyboru są systemu powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Całość sprawdza się szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym.

 

Jak wybrać najlepszą pompę ciepła?

Jaka pompa ciepła: split czy monoblok?

 

Kolejnym kryterium pojawiającym się w przypadku tego, jaką pompę ciepła wybrać, jest typ rozwiązania. Obecnie dostępne są zarówno podzielone na osobne moduły pompy ciepła split, jak i zintegrowane pompy ciepła monoblok.
Pompa ciepła split to popularny rodzaj urządzenia, które składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej (agregat przy budynku) i wewnętrznej (sprzęt w domu). Głównym wyróżnikiem układu jest rozdzielenie systemu na dwa podzespoły, które połączone są miedzianymi rurami z czynnikiem roboczym danej pompy.
Drugi rodzaj to pompy ciepła monoblok, które montowane są poza budynkiem. Do pomieszczeń wprowadzane są jedynie rury, poprzez które przepływa woda lub płyn krążący w układzie. Dzięki temu nie musisz martwić się o dodatkowe miejsce na pompę w domu, a montaż kompletu jest o wiele szybszy.
Która pompa ciepła jest najlepsza? Oba typy pomp wykazują podobne parametry, więc wybór pod względem budowy powinien być podyktowany m.in. tym, jakie masz możliwości montażu urządzenia w domu oraz ile chcesz wydać na instalację.

 

Jaka pompa ciepła powietrzna najlepsza?
Wiele osób zastanawia się, jaką pompę ciepła powietrzną wybrać. Popularność pomp rośnie ze względu na możliwość obniżenia rachunków, dostępność programów współfinansujących zielone rozwiązania oraz łatwość podłączenia instalacji. Ciekawą opcją jest m.in. powietrzna pompa ciepła Nibe, która przeznaczona jest do ogrzewania CO, ale także chłodzenia i podgrzewania ciepłej wody. To typowy monoblok, więc montaż przebiega tu sprawnie. Model jest sterowany przez internet, ma też wbudowany zawór 3-drogowy, a także grzałkę elektryczną. Cena to 22 900 zł.

 

Jaka są najlepsze pompy ciepła do domu? Ważne parametry

 


Decydując się na konkretny rodzaj pompy ciepła, warto brać pod uwagę jeszcze kilka innych czynników niż omawiane wcześniej typy urządzeń. To m.in.:

  • Wymiary urządzenia – to, jaka pompa ciepła sprawdzi się u Ciebie, zależy od dostępności miejsca na jej montaż. Przykładowo pompy typu split wymagają dodatkowej przestrzeni w domu i obok niego, a kompaktowe monobloki potrzebują tylko miejsca wokół domu.
  • Przeznaczenie – jak wybrać pompę ciepła? Kierując się jej przeznaczeniem. Niektóre typy oferują ogrzewanie zimą i chłodzenie latem lub są przystosowane tylko do ogrzewania instalacji wody użytkowej, nie zaś całego CO.
  • Moc – aby dobrać odpowiednią moc urządzenia do potrzeb domu, należy pomnożyć powierzchnię całkowitą przez zapotrzebowanie na moc (w przypadku nowego budownictwa to 50 W/m²). Stumetrowy dom potrzebuje 100 m² * 50 W/m² = 5000 W, co daje 5 kW.
  • Podleganie Ustawie F-gazowej – warto sprawdzić, czy wybrany przez nas sprzęt zawiera gazy fluorowane (f-gazy) i tym samy podlega specjalnej ustawie, co wiąże się np. z obowiązkiem rejestracji pompy ciepła, a także koniecznością montażu przez uprawnionego instalatora.
  • COP – współczynnik wydajności cieplnej to parametr, który pokazuje stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy a potrzebną do działania sprężarki mocą elektryczną. Wartość ta oscyluje zazwyczaj w przedziale 2,99-4,20.
  • Klasa efektywności energetycznej – dostępne na rynku dobre pompy ciepła osiągają klasę efektywności minimum A+. Konkretne minimalne klasy energetyczne urządzeń reguluje rozporządzenie unijne.

Jak wybrać najlepszą pompę ciepła?


Czy warto inwestować w pompę ciepła CO lub CWU? Tak, ponieważ urządzenia te są doskonałą alternatywą dla kotłów na paliwa stałe czy gaz. Możliwość obniżenia rachunków i korzystania z zielonej energii przekonuje wielu inwestorów.
Jeśli chcesz w tej sposób ogrzewać dom lub podgrzewać wodę użytkową – sprawdź najlepsze pompy ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze w ofercie Bricoman!

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).