Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Każdy fachowiec, który wie cokolwiek na temat remontów, powie Ci, że w tej branży niczego nie można robić na oko. Wszystkie prace wymagają precyzji oraz dostępu do specjalistycznych narzędzi. Dobrym przykładem tego, jak ogromną rolę odgrywa dokładność, jest podłoga oraz tworzenie wylewki. Z tego tekstu dowiesz się, jak robi się wylewkę samopoziomującą.
Zanim przejdziemy do omówienia procesu wykonania wylewki samopoziomującej, warto napisać kilka zdań o tym, czym właściwie jest ten specyficzny podkład. Otóż wylewka samopoziomująca ma na celu wyrównanie płaskich powierzchni, by przygotować je do dalszej obróbki i nakładania elementów dekoracyjnych, parkietów itp. Płyn jest bardzo elastyczny, co sprawi, że stanowi idealne podłoże pod podłogę. Wylewka przy ogrzewaniu podłogowym otacza przewody powłoką ochronną, która za sprawą swojej niewielkiej kurczliwości wytrzyma wysoką temperaturę generowaną przez instalację grzewczą.
Wylewka jest produktem, który obejmuje wiele innych rozwiązań takich jak, chociażby jastrychy anhydrytowe oraz bazy wyrównujące wykonane z cementu. Przyjęło się jednak, że wszystkie rozwiązania, mające na celu niwelowanie nierówności nazywa się właśnie wylewką samopoziomującą.
Skoro wiesz już, czym jest wylewka samopoziomująca, przejdźmy do tego, jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Zasadniczo wylewki dzieli się na dwa rodzaje:
Załóżmy, że wiesz już, którą wylewkę samopoziomującą wybrać i chcesz rozpocząć pracę. Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz niezbędne informacje przydatne podczas tworzenia podkładu pod podłogę.
Zainwestuj w niezbędne narzędzia takie jak poziomica, wiertarka wolnoobrotowa, paca, buty kolczaste, wałek i taśma dylatacyjna. Bez tych elementów wykonanie wylewki będzie bardzo trudne.
Zaopatrz się w preparat do gruntowania powierzchni, aby zabezpieczyć podłoże przed nakładaniem wylewki. Dzięki temu efekty Twojej pracy będą jeszcze lepsze.
Oczyść podłogę z wszelkiego rodzaju zabrudzeń, starych powłok kleju oraz wszystkiego innego, co może wpłynąć negatywnie na wykonywaną wylewką. Dobrze też będzie, jeśli wypełnisz ewentualne pęknięcia.
Zagruntuj powierzchnię pod wylewką, by zwiększyć przyczepność oraz ograniczyć chłonność podwalin.
Gdy grunt wyschnie, zabezpiecz przy pomocy taśmy dylatacyjnej łączenia ścian z podłogą, rogi, progi drzwi oraz wszystko, czego nie możesz zdemontować.
Wyznacz poziom wylewki, wykorzystując do tego poziomicę. Przydadzą Ci się też kołki rozporowe wkręcone w podłoże na wysokości, która Ci odpowiada.
Przygotuj wylewkę samopoziomującą zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że każda marka może mieć swoje standardy w tej kwestii, dlatego unikaj robienia czegokolwiek na oko.
Rozlewaj gotową mieszankę od najdalszego rogu pomieszczenia, pamiętając jednocześnie o równoległym rozprowadzaniu produktu z wykorzystaniem pacy oraz odpowietrzaniu poprzez nakłuwanie butami.
Jeśli wybrałeś wylewkę samopoziomującą szybkoschnącą, to musisz dać jej 24 godziny, by w pełni wyschła.
Następnie możesz już swobodnie układać panele, płytki, czy cokolwiek innego.
Wiesz już jak robi się wylewkę samopoziomującą. Jak widzisz, tworzenie wylewki samopoziomującej nie jest wybitnie skomplikowanym zajęciem, dlatego przy odrobinie chęci możesz wykonać ją samodzielnie. Pamiętaj jednak o przygotowaniu niezbędnych materiałów oraz zaopatrzeniu się w odpowiednią wylewkę, która będzie odpowiadać zarówno Twoim potrzebom, jak i charakterystyce pomieszczeń.