Jak wyrównać ściany? Samodzielne wyrównanie ścian
Nierówne ściany, które nie trzymają nawet kątów prostych, nie są zbyt często spotykanym problemem w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, ale na rynku wtórnym niestety tego problemu nie brakuje.
Krzywe ściany
Oczywiście krzywe ściany nie stanowią na tyle poważnego problemu, aby zniechęcić się do zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Widząc takie mankamenty przed zakupem warto po prostu trochę zbić cenę zakupu, na poczet późniejszych napraw. Krzywe ściany to jedno, ale ściany mogą nie być równe także z racji różnego rodzaju dziur, kruszących się tynków, pozostałości po starych wkrętach, płytkach ceramicznych i wielu innych rzeczach. Dzisiaj postaramy się podpowiedzieć, w jaki sposób można skutecznie wyrównać takie ściany i przygotować je do malowania, tapetowania czy chociażby przyklejania płytek ceramicznych.
Samodzielne wyrównywanie ściany
Zasadniczo wyrównanie ścian wykonuje się dzisiaj na dwa sposoby, a pierwszy z nich jest zdecydowanie tradycyjny, a więc robimy tynkowanie. Ten proces kojarzy nam się zazwyczaj z ogromem prac, ale dzięki współczesnym materiałom budowlanym naprawdę nie jest to już tak bardzo pracochłonne, choć niestety nadal musimy liczyć się z dużą ilością pyłu podczas tynkowania. Nierówne ściany szpachluje się kilkoma warstwami tynku, gdzie każda kolejna ma coraz większy stopień gładkości. Ostatecznie na samym końcu kładziemy gładź gipsową, która będzie stanowiła już idealnie równą powierzchnię, pozwalająca później malować czy chociażby tapetować. Nakładanie tego typu tynków naprawdę nie jest skomplikowane i każdy z nas, przy odrobinie dobrych chęci, może to zrobić samodzielnie. Producenci tynków i gładzi gipsowych zazwyczaj bardzo dobrze opisują swoje produkty, dokładnie pokazując, w jaki sposób należy je nakładać. Najmniej przyjemną rzeczą na pewno jest przygotowanie ściany do szpachlowania.
Czynności poprzedzające wyrównywanie
Zanim się za to zabierzemy po pierwsze, musimy zeskrobać wszystkie resztki tapet, pozostałości kleju po tapetach czy płytkach, same kawałki płytek, ale także dokładnie usunąć odpadające fragmenty starego tynku, a później je wypełnić. Przed szpachlowaniem ścianę należy także dokładnie umyć i odtłuścić. Możemy do tego celu wykorzystać standardowe detergenty, pamiętając o ich dokładnym spłukaniu. Oczywiście do pracy możemy zabrać się dopiero po całkowitym wyschnięciu umytych przez nas ścian. Szpachlowanie ścian jest bardzo popularne, ale coraz częściej zamiast tego stosuje się po prostu płyty gipsowo-kartonowe do wyrównania ścian w naszych mieszkaniach. Rozwiązanie to niechętnie wybierają tylko osoby mające naprawdę małe mieszkania, gdyż nie da się ukryć, że zastosowanie płyt na wszystkich ścianach spowoduje lekkie zmniejszenie się powierzchni użytkowej. Płyty idealnie jednak wyrównują nawet najgorsze nierówności ścian, a do tego ich powierzchnia jest idealnym podłożem do wszystkich późniejszych prac wykończeniowych, nawet do przyklejania glazury. Co więcej, płyty te są stosunkowo tanie, a w razie uszkodzenia się jednej z nich można dość sprawnie wymienić ją na nową. Płyty można po prostu doklejać do ścian w taki sposób, aby je wyrównać, ale stosuje się także lekkie stelaże metalowe, do których płyta jest dokręcana. To bardzo ciekawa opcja szczególnie wtedy, gdy chcemy ukryć różne przewody czy rury. Nie będzie trzeba kuć ścian, gdyż wszystkie te rzeczy schowamy po prostu w stelażu pod płytą. Pamiętajmy jednak, że nie wszędzie jest to rozwiązanie idealne. Płyty gipsowo-kartonowe nie są odporne na długotrwałe działanie wilgoci powyżej 85 procent. Nierówne ściany w łazience czy w kuchni lepiej jest więc jednak szpachlować, gdyż płyta po prostu może się tam nie sprawdzić, szybko tracąc swój atrakcyjny wygląd oraz wytrzymałość.
Validate your login