Podłączenie domowych urządzeń do sieci internetowej wymaga zastosowania odpowiedniego przewodu, tzw. skrętki. Aby było to możliwe, kabel musi być zakończony specjalną wtyczką. Jeśli wśród gotowych produktów nie znajdujesz modelu o potrzebnej długości, możesz samodzielnie go przygotować. Podpowiadamy, jak zarobić kabel internetowy i co jest do tego potrzebne. Przeczytaj teraz!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się kabel internetowy,

  • co jest potrzebne do przygotowania kabla internetowego,

  • jak wygląda w przypadku RJ45 schemat ułożenia przewodów we wtyku,

  • jak zarobić kabel RJ45 krok po kroku.

  1. Cechy charakterystyczne kabla internetowego

Wśród rozmaitych kabli szczególne miejsce zajmują kable ethernetowe. Ich konstrukcja umożliwia szybkie przesyłanie danych, a także łatwe podłączanie i odłączanie urządzeń od sieci. Składają się one z ośmiu pojedynczych przewodów, które połączone są w pary i skręcone ze sobą, co przekłada się na parametry techniczne kabla.

Wybierając przewód internetowy należy pamiętać, że różnią się one nie tylko długością, ale także ekranowaniem oraz kategorią. Ekranowanie folią wpływa na wytrzymałość kabla, dlatego takie modele, określane jako FTP, znajdują zastosowanie głównie w miejscach, gdzie panują trudniejsze warunki. W modelach STP folia pokrywa również każdą z par przewodów, a produkty takie stosuje się w przemyśle. Kable UTP są natomiast pozbawione ekranu i stanowią wystarczające rozwiązanie do użytku domowego.

Istotną właściwością kabli internetowych jest również ich kategoria, która decyduje o odległości oraz przepustowości połączenia. Kategorie określane są w zakresie od 5e-8, przy czym w użytku domowym sprawdza się kategoria 5e czy 6, a w przypadku światłowodu – 6a. Kable wyższej kategorii znajdują już zastosowanie profesjonalne.















  1. Zarabianie kabla internetowego – co będzie potrzebne?

Gotowy do użytku kabel internetowy składa się z samego przewodu oraz końcówek. Należy więc zaopatrzyć się w kabel o odpowiednich parametrach technicznych, a także wtyki – w tym przypadku końcówki RJ45, które montuje się po obu stronach przewodu.

Podczas zarabiania kabla nie można zapomnieć również o jego zaciskaniu. W tym celu sprawdzi się zaciskarka, która może posłużyć również do ściągania izolacji z przewodów. Zdarza się, że do zaciskania wykorzystywany jest młotek oraz śrubokręt. Nie jest to jednak zalecana metoda, ponieważ wiąże się m.in. z ryzykiem zniszczenia wtyczki.

Porada eksperta

Najlepszym sposobem na to, jak zacisnąć RJ45, jest zastosowanie zaciskarki. To proste narzędzie kosztuje niewiele, a umożliwia równomierne zaciśnięcie blaszek wtyku na każdej z żył. Minimalizuje przy tym ryzyko uszkodzenia samej końcówki lub zbyt słabego dociśnięcia poszczególnych blaszek.

  1. Zarabianie kabla RJ45 – kolory i schemat ułożenia żył we wtyku

  2. Skrętka składa się z czterech par skręconych ze sobą przewodów, z których każdy ma inny kolor. Aby poprawnie zarobić kabel, konieczne jest ich odkręcenie i odpowiednie ustawienie, a następnie włożenie we właściwe przegródki wtyku. W przewodzie internetowym znajdują się żyły w następujących kolorach:

  1.  pomarańczowo-biały,

  2. pomarańczowy,

  3. zielono-biały,

  4. niebieski,

  5. niebiesko-biały,

  6. zielony,

  7. brązowo-biały,

  8. brązowy.

Drut nr 1, a więc pomarańczowo-biały, należy włożyć do pierwszej przegródki wtyku od lewej strony. Aby ją wyznaczyć, ustaw wtyczkę w taki sposób, aby patrzeć na piny. Wyżej wymieniana kolejność jest typowa dla kabla z końcówką typu B.

Przy RJ45 schemat może wyglądać jednak inaczej. Dzieje się tak w kablach z końcówką typu A, w których ustawienie żył wygląda następująco:

  1. biało-zielony,

  2. zielony,

  3. biało-pomarańczowy,

  4. niebieski, 

  5. biało-niebieski, 

  6. pomarańczowy,

  7. biało-brązowy,

  8. brązowy. 

Warto widzieć

W przypadku RJ45 schemat podłączenia końcówek może być różny, w zależności od tego, jakie urządzenia będą łączone. Jeśli łączysz router z komputerem, kabel powinien mieć takie same końcówki po obu stronach (sprawdzi się zarówno wtyk typu A, jak i B). Jeśli jednak chcesz połączyć ze sobą dwa komputery, potrzebujesz przewodu krosowanego, który po jednej stronie będzie zakończony wtykiem A, a po drugiej wtykiem B.

  1. Jak zarobić kabel internetowy krok po kroku?

Zamontowanie wtyczek na końcach kabla o określonej długości można zrobić w prosty sposób samodzielnie. Wystarczy zachować dokładność i wykonać następujące kroki.

  • Ściągnij izolację z kabla na długości ok. 2 cm.

  • Rozdziel druty skrętki, by otrzymać 8 niezależnych przewodów. Wyprostuj je palcami, żeby nie były pogięte.

  • Przytnij przewody jednym cięciem, by ich końce były równe, a odległość od izolacji wynosiła ok. 1,3 cm.

  • Wsuń przewody w odpowiednie przegrody wtyczki i upewnij się, że dosięgają końcowej części wtyku. Przewody powinny być proste, niewygięte. Wewnątrz złączki powinien znaleźć się także fragment kabla pokryty izolacją.

  • Zaciśnij wtyk, korzystając z zaciskarki. 

Jeśli potrzebujesz kabla o nietypowej długości, zrezygnuj z gotowych produktów i zdecyduj się na samodzielne zamontowanie wtyków. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, jak zarobić kabel internetowy, by cieszyć się szybkim, pozbawionym zakłóceń łączem internetowym.

 

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).