Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Mała łazienka to nie lada wyzwanie przy urządzaniu. Dobór odpowiedniego pokrycia ścian, mebli i armatury jest kluczowy, aby w pełni wykorzystać powierzchnię pomieszczenia. W dzisiejszym artykule skupimy się na najważniejszej części łazienki, którym jest WC kompakt.
Wielkość łazienki nie musi decydować o jej funkcjonalności. Odpowiednio urządzone — nawet te najmniejsze — będą spełniać swoje zadania. Pokażemy Ci kilka sposobów, które pozwolą zmaksymalizować przestrzeń w małej łazience.
Projektowanie małej łazienki należy zacząć od rozmieszczenia urządzeń sanitarnych, które muszą zostać podłączone do sieci hydraulicznej. W przypadku pomieszczeń o regularnych — prostokątnych kształtach proponujemy zaplanowanie kabiny prysznicowej na przeciwległej ścianie do tej, na której jest toaleta. Kompakt może natomiast znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki. Takie rozwiązanie umożliwi instalację bidetki, czyli alternatywy dla zyskującego popularność bidetu.
Kompakty toaletowe dzielimy ze względu na kilka kryteriów, najczęściej jednak wyróżnia się trzy rodzaje: kompakt WC narożny, kompakt WC pionowy oraz kompakt WC poziomy.
Kompakt WC pionowy to taki, który ma odpływ pionowy. Sedes kompaktowy poziomy to — jak łatwo się domyślić — taki, w którym występuje odpływ poziomy.
Kompakt WC narożny to ciekawe rozwiązanie, które umożliwia zamontowanie toalety w narożniku pomieszczenia. Ma trójkątny zbiornik na wodę, który osadza się między dwiema ścianami.
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w małych łazienkach są WC kompakty. WC kompakt to muszla sedesowa połączona ze spłuczką. Zastosowanie tego rodzaju wc umożliwia wykorzystanie przestrzeni nad nim, podczas gdy zestawy podtynkowe często wymuszają zmniejszenie powierzchni łazienki.
Sedesy kompaktowe nie odstają zupełnie od toalet o regularnych wielkościach — z pewnością nie odczujesz różnicy w użytkowaniu.
WC kompakt wybiera się zazwyczaj na podstawie poniższych kryteriów:
Przede wszystkim, aby wybrać idealny wc kompakt, musisz wiedzieć jaką powierzchnię w łazience możesz na niego przeznaczyć i znać dopuszczalną wysokość. Boczna krawędź miski toaletowej powinna być oddalona od ściany na minimum 20 cm. Przednia krawędź z kolei, powinna znajdować się w odległości większej niż 90 cm.
Czasami warto wybrać większy kompakt, kosztem węższej o kilka centymetrów kabiny prysznicowej. Pamiętaj, że to, jaki wybierzesz kompakt WC, będzie miało wpływ na zdrowie Twoje i Twojej rodziny.
W zależności od tego, jak jest doprowadzona instalacja kanalizacyjna w łazience (wyprowadzenie z podłogi czy ze ściany), decydujemy się na kompakt odpowiednio: z odpływem dolnym (zwanym również "warszawskim", pionowym) lub z odpływem bocznym (zwanym także "poznańskim", poziomym lub uniwersalnym).
Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze kompaktu jest to, w jaki sposób będzie do niego doprowadzona instalacja kanalizacyjna.
Jeżeli chodzi o mocowanie kompaktu do podłogi, najpopularniejsze są dwa rozwiązania:
Mocowanie standardowe odbywa się przez przykręcenie dolnej części misy śrubami (dołączone do zestawu) od góry. Mocowanie schowane w obudowie jest bardziej estetyczne, ale również ułatwia utrzymanie okolic toalety w czystości — w miejscu łączenia nie zbiera się nadmiar kurzu.
Większość produkowanych toalet wykonana jest z ceramiki sanitarnej. Jest to materiał, który charakteryzuje się dużą odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania czy zadrapania. Nie reaguje również z chemicznymi środkami czystości, dzięki czemu nie ulega odbarwieniom. Zazwyczaj występuje w kolorze śnieżnobiałym. Oczywiście dostępne na rynku są kompakty w różnych kolorach, w przypadku małych łazienek warto postawić jednak na bezpieczną klasykę.
Wybierając kompakt WC, zwróć uwagę na pojemność zbiornika, a co za tym idzie i zużycie wody. Standardowa pojemność to ok. 6 litrów. Możesz zaoszczędzić wodę, wybierając spłuczkę, która wyposażona została w przycisk umożliwiający zatrzymanie wody w dowolnym momencie. Dostępne są również takie, wyposażone w przycisk dwudzielny, który pozwala na wybranie czy ma zostać zużyty cały zbiornik czy połowa.
Sprawdź już dziś naszą ofertę kompaktów toaletowych i wybierz taki, który będzie służył Ci latami. Jeżeli masz jakieś pytania, nasi specjaliści chętnie Ci pomogą. Zapraszamy na zakupy!