Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Rozpalony kominek w salonie z przyciemnionymi światłami, gdy za oknem panuje chłód to marzenie niejednego właściciela domu. Aby jednak to było możliwe, wspomniany kominek powinien być przygotowany do bezpiecznej oraz efektywnej pracy. Z tego tekstu dowiesz się jaki wkład kominkowy kupić. Opowiemy też o montażu tego elementu konstrukcyjnego.
Na samym wstępie wyjaśnijmy sobie, czym właściwie jest wkład kominkowy. Otóż chodzi o zamknięte palenisko, które jest bezpośrednio połączone do kanału odprowadzającego spaliny będące efektem spalania. Na rynku znajdziesz wiele możliwości, jeśli chodzi o wkłady kominkowe, ale bez względu na to, na jaki się zdecydujesz, zawsze jego rola w działaniu całego kominka będzie taka sama.
Ze względu na różnice w efekcie, na jaki możesz liczyć w kontekście różnych wkładów warto, żebyś przez stworzeniem paleniska zastanowił się, na czym najbardziej Ci zależy i do czego właściwie zamierzasz używać kominka.
Wielu inwestorów zadaje sobie takie pytanie. Zakładając, że kominek ma służyć Ci przede wszystkim do ogrzewania domu, wkład kominkowy jest elementem obowiązkowym. Zupełnie inaczej sytuacja ma się w przypadku, gdy zależy Ci tylko na stworzeniu urokliwego dodatku, który wzbogaci aranżację wnętrza.
Skoro wiesz już, czym jest wkład kominkowy, czas przejść do najważniejszego zagadnienia, czyli tego, jaki wybrać. Wiele zależy w tej kwestii od specyfiki Twojego budynku oraz zastosowania kominka. Zupełnie inne rozwiązania sprawdzają się bowiem przy elemencie dekoracji, a inne, jeśli chodzi o ogrzewanie.
Funkcja dekoracyjna jest o wiele prostsza, ponieważ daje swobodę działania i sprawia, że możesz wybrać wkład kominkowy, który będzie dopasowany do aranżacji paleniska oraz stylu, w jakim jest wykonane. Schody zaczynają się, gdy kominek ma stanowić ważne źródło ciepła. W takiej sytuacji kluczowymi parametrami, na które powinieneś zwrócić uwagę, są:
To, jaki wkład kominkowy sprawdzi się u Ciebie, powinno być sumą tych wszystkich czynników.
Na rynku dostępne są trzy typy wkładów, które różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia kominka.
Przejdźmy więc do odpowiedzi na pytanie, jaki wkład kominkowy wybrać. Załóżmy, że dysponujesz przestrzenią o powierzchni 100 m2 i wysokości pomieszczeń do 2,7 m. Twoje zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi 7,02 kW. Oznacza to, że przy takiej mocy będziesz w stanie ogrzać cały dom. Podczas wyboru wkładu kominkowego kieruj się więc tym parametrem. W opisie danego produktu powinieneś znaleźć informacje o jego wydajności oraz maksymalnej mocy, jaką jest w stanie wygenerować.
Tworzenie budowy powinno być poprzedzone osadzeniem oraz podłączeniem wkładu kominkowego. Tego typu zadanie nie jest zbytnio skomplikowane, a więc w większości przypadków będziesz mógł wykonać je samodzielnie. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótką instrukcję, jak krok po kroku podłączyć wkład i cieszyć się przyjemnym ciepłem w całym domu.