Zastosowanie gwoździ to szybki i prosty sposób na trwałe połączenie ze sobą elementów z różnych materiałów. Kluczem do sukcesu jest ich właściwy dobór do konkretnego zastosowania. Jakie gwoździe przydadzą się w przydomowym warsztacie, a po jakie sięgnąć do profesjonalnych prac? Sprawdź.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak wygląda podstawowa klasyfikacja gwoździ,

  • jak dobrać je do konkretnych zastosowań.

Jakie gwoździe wybrać? Podstawowa klasyfikacja

Podziału gwoździ można dokonać chociażby w oparciu o materiał, z którego je wykonano. Pod tym względem wyróżnia się:

  • gwoździe ze stali – wytrzymałe i niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz korozję. Obecnie stanowią najczęściej spotykaną opcję,

  • gwoździe z miedzi – są popularnym wyborem do prac dekarskich, ciesielskich i ogrodowych,

  • gwoździe z aluminium – zazwyczaj używa się ich jako gwoździ papowych, stolarskich i boazeryjnych,

  • gwoździe z mosiądzu – są estetyczne i chętnie wybierane do projektów, w których wygląd odgrywa ważną rolę.

Dodatkowo mogą być wykonane z czystego metalu lub zostać pokryte dodatkową powłoką, np. miedzianą, cynkową lub z tworzywa sztucznego. Zadaniem tej opcjonalnej warstwy jest zapewnienie materiałowi ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Gwoździe składają się z dwóch elementów: trzpienia i główki. Pierwszy z nich może różnić się jedynie długością i ewentualnie przekrojem (okrągły lub kwadratowy). Drugi może występować w kilku wariantach, m.in. jako:

  • gwoździe z owalnym łbem,

  • gwoździe z owalnym niskim łbem,

  • gwoździe z półkolistym łbem,

  • gwoździe z płaskim łbem,

  • gwoździe ze stożkowym łbem,

  • gwoździe z podwójnym łbem,

  • gwoździe z łbem podkładkowym,

  • gwoździe z łbem chowanym.

Warto wiedzieć

Chociaż najpopularniejsze są gwoździe o okrągłym trzpieniu, warto mieć świadomość tego, że są jednocześnie najłatwiejsze do wyrwania. Jeśli zależy Ci na większej trwałości konstrukcji, lepszym wyborem okażą się elementy o przekroju kwadratowym, profilowane i rowkowane.

Gwoździe do profesjonalnych zastosowań – przegląd

Powyższe aspekty są niezwykle istotne w kontekście trwałości i estetyki gotowej konstrukcji, jednak podziału produktów z tej kategorii dokonuje się najczęściej w oparciu o ich konkretne przeznaczenie. Jakie gwoździe są dostępne, jeśli uwzględnić to kryterium? Zapoznaj się z ich charakterystyką, którą prezentujemy poniżej.

Gwoździe budowlane

Artykuły metalowe z tej kategorii stanowią najszerszą grupę. Mogą być przeznaczone do ogólnobudowlanych, jak również do konkretnych zastosowań. Te pierwsze wykorzystasz do różnych drobnych prac remontowo-budowlanych, np. do naprawienia luźnego stopnia na schodach, zawieszenia obrazka na ścianie czy ustabilizowania deski, która odpowiada za skrzypienie podłogi. 

Jeśli potrzebujesz właściwości ukierunkowanych na sprostanie szczególnym wyzwaniom, możesz wybrać produkty o węższym zakresie zastosowań, np.:

  • gwoździe sufitowe – znajdują zastosowanie przy montażu elementów podsufitowych. Mają kształt haka ze spłaszczoną końcówką,

  • gwoździe zawiasowe – umożliwiają montaż skrzydeł drzwiowych i okiennych osadzonych na starego typu zawiasach,

  • gwoździe narożnikowe – są przeznaczone do wzmacniania drewnianych narożników okiennych,

  • gwoździe paletowe – nadają się do zbijania palet służących m.in. do składowania i przewozu materiałów budowlanych,

  • gwoździe do wełny szklanej lub mineralnej – pomagają w pracach termomodernizacyjnych w domu. Jakie gwoździe do sznurkowania tych materiałów warto wybrać? Do takich czynności zaleca się gwoździe papowe lub skoblowe o charakterystycznym kształcie litery U.

Gwoździe stolarskie

Gwoździe stolarskie są przeznaczone do pracy z drewnem, co można rozpoznać już po samej końcówce, która jest znacznie mniej ostra niż w przypadku tych do innych materiałów. Wynika to ze specyfiki drewna, które łatwo pęka, gdy jego powierzchnia zostaje naruszona zbyt agresywnie. W tym kontekście znacznie lepiej sprawdzają się nieco tępe elementy, które miażdżą tkanki, a dopiero potem je przecinają.

I w tej kategorii można rozróżnić kilka rodzajów, jeśli zależy Ci na trwałym połączeniu. Jakie gwoździe do boazerii sprawdzą się najlepiej? W tym przypadku Twoim celem jest nie tylko trwałość, ale również estetyka. W osiągnięciu tych założeń pomogą m.in. gwoździe klamrowe przeznaczone do wbijania w spoiny między poszczególnymi deskami, klasyczne gwoździe wykończeniowe, a także gwoździe cienkotrzonowe, które pozostają niemal niewidoczne na gotowej ścianie.

W tej grupie na uwagę zasługują także gwoździe tapicerskie. Charakteryzują się nietuzinkowym kształtem – ich trzpień jest krótki, a łeb szeroki. Ułatwia to połączenie ramy z drewna lub płyty meblowej z tkaniną.

Gwoździe ciesielskie

Praca cieśli wymaga precyzji, a tę zapewnią tylko narzędzia i akcesoria dobrane do specyfiki danego projektu. Jakie gwoździe do konstrukcji szkieletowej warto kupić? W tym przypadku pożądana jest ponadprzeciętna wytrzymałość, od której zależy stabilność stałego domu szkieletowego. Dodatkowo ukończenie projektu wymaga wbicia dużej liczby gwoździ ciesielskich. Trafnym wyborem okażą się zatem gwoździe koletowane, czyli przeznaczone do użytku z profesjonalnymi gwoździarkami. Wśród nich warto postawić natomiast na wariant walcowany pierścieniowo z główką płaską lub stożkową.

Istotne jest także to, jakie gwoździe do łat i kontrłat wybrać, aby uzyskać pożądany rezultat. Niezależnie od tego, czy postawisz na gwoździe skrętne, czy pierścieniowe, konstrukcja powinna spełnić swoją funkcję. Upewnij się tylko, że są ocynkowane i o długości 90-100 mm, która okazuje się optymalna dla zachowania właściwego stosunku łaty do kontrłaty i krokwi.

Warto również poświęcić szczególną uwagę temu, jakie gwoździe do deskowania będą najlepsze. W takim obszarze zastosowań zaleca się gwoździe pierścieniowe lub skrętne o podwójnym łbie i długości pozwalającej na zagłębienie się w konstrukcji na co najmniej 5 cm.

Gwoździe dekarskie

Wśród gwoździ dekarskich znajdziesz takie przeznaczone do różnych rodzajów pokryć dachowych. Często spotykaną opcję stanowią chociażby gwoździe papowe (tzw. papiaki), które posłużą do pokrycia powierzchni dachu papą. Cechuje je płaski łeb, którego średnica powinna wynosić dwu- a nawet trzykrotność średnicy trzpienia. Przysłuży się to stabilnemu podtrzymaniu papy, która należy do stosunkowo ciężkich materiałów.

Jakie gwoździe do gontu bitumicznego i blachodachówki okażą się najlepszym wyborem? I tu najlepiej sprawdzą się klasyczne papiaki, choć warto postawić na ich wariant ze skręcanym, kwadratowym trzpieniem, w przypadku którego nie zachodzi ryzyko samoczynnego wysuwania się z deskowania.

Gwoździe murarskie

Wbrew pozorom, nawet w pracach murarskich gwoździe spełniają ważną funkcję. Służą one do łączenia podstawowych materiałów konstrukcyjnych (np. cegły, betonu czy kamienia) z innymi surowcami. Do tej drugiej grupy najczęściej należą drewno i metal.

Wybierając produkty do takich zastosowań, warto mieć na uwadze dwie kwestie. Po pierwsze, masz do czynienia z podłożami o różnych właściwościach, a po drugie – są wśród nich takie o ponadprzeciętnej twardości. Jakie gwoździe do betonu spiszą się najlepiej w takich okolicznościach? 

Profesjonaliści wybierają do takich prac gwoździe z hartowanej wzdłużnie stali o podwyższonych właściwościach wytrzymałościowych. Polecane są w szczególności modele walcowane z płaską lub stożkową główką.

 

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).