Jakie mieszadło do kleju wybrać?

Jakie mieszadło do kleju wybrać?

Mieszadeł dostępnych w sklepach budowlanych jest naprawdę sporo. Które z nich będzie odpowiednie do mieszania kleju? W tym poradniku podpowiemy Ci, czym charakteryzować się powinno tego typu urządzenie, ile kosztuje i gdzie je kupić. Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat mieszadeł do mieszania kleju.

Mieszadło – co to jest i do czego służy?

Mieszadło to narzędzie, które służy do mieszania różnego rodzaju materiałów o płynnej czy półpłynnej konsystencji oraz mas – od farb, przez zaprawy tynkarskie, po beton. W zależności od rodzaju, może działać w kierunku od góry do dołu, od dołu do góry oraz w poziomie. Składa się z końcówki w kształcie świdra oraz gwintu, który pozwala na zamocowanie mieszadła na wiertarce. W przypadku bardziej zaawansowanych czy profesjonalnych prac zaleca się używanie mieszarek elektrycznych. Jakie mieszadło do zapraw, a jakie do farb czy klejów będzie odpowiednie? Zacznijmy od poznania rodzajów tego narzędzia.

Jakie mieszadło kupić? Poznaj najważniejsze rodzaje

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jakie mieszadło kupić, przede wszystkim określ, jaką pracę musisz wykonać. Od niej zależeć będzie wybór jednego z trzech podstawowych typów mieszadeł. To:

  • Mieszadła typu A i B, które poruszają się w kierunku z góry do dołu. Odpowiednie są między innymi do wylewki samopoziomującej, farb oraz innych płynnych materiałów budowlanych i wykończeniowych na bazie wody.
  • Mieszadła typu C i D, które poruszają się w kierunku z dołu do góry. Dobra do mieszania materiałów zawierających piasek i żwir, takich jak zaprawy tynkarskie, murarskie i glazurnicze oraz kleje do płytek i izolacji.
  • Mieszadła typu E, które poruszające się poziomo. Są niezastąpione do mieszania zapraw zawierających gips.

Mieszadła możemy też skategoryzować pod kątem konkretnego rodzaju. Tu wymienić należy przede wszystkim mieszadło uniwersalne, uniwersalne podwójne, spiralne, ściągające materiał z dołu do góry, kielichowe czy takie, które odpowiednie będzie do gotowych mas szpachlowych.

 

Jakie mieszadło do kleju wybrać?

Jakie mieszadło do kleju?

Wiele osób zastanawia się, jakie mieszadło do kleju wybrać, żeby materiał został odpowiednio przygotowany. Na co należy zwrócić uwagę? Mieszanie zaprawy lub kleju zazwyczaj odbywa się w kierunku od góry do dołu, jednak niektóre modele mieszadeł do kleju mieszają produkt także w poziomie. Podobnie, jak w każdym innym przypadku, przed wyborem odpowiedniego mieszadła, należy wziąć pod uwagę kształt, układ i średnicę śmigieł oraz kierunek mieszania. W przypadku dość płynnej i lepkiej masy, jaką jest klej, najlepiej sprawdzą się mieszadła typu LX, które mają spiralne zakończenie, przypominają śmigło i dobrze transportują mieszany produkt góra-dół bez efektu nadmiernego napowietrzenia. W efekcie klej rozmieszany jest bardzo dokładnie, a podczas jego aplikacji nie ma mowy o żadnych grudkach.

Warto zwrócić uwagę na to, że mieszadło do kleju będzie się sprawdzać również do mieszania i przygotowywania różnego rodzaju mas uszczelniających czy gipsu. Zakup takiej nakładki na wiertarkę na pewno się więc opłaci w kontekście innych prac remontowo-wykończeniowych.

Mieszarka elektryczna do kleju – ten sprzęt może Ci się przydać

Wybierając mieszadło do kleju, możesz poprzestać na sprawdzonym, uniwersalnym i bardzo popularnym rozwiązaniu, jakim jest narzędzie do montowania na wiertarce. Alternatywą dla tego pomysłu będą profesjonalne mieszarki elektryczne do kleju. Takie urządzenie może być zasilane prądem z gniazdka bądź akumulatorem, ręczne lub stacjonarne. Najważniejsze, żeby było wygodne w obsłudze, poręczne oraz miało kilkustopniową regulację obrotów, która umożliwi dostosowanie prędkości mieszania do konsystencji kleju.

Zazwyczaj mieszarki elektryczne do kleju charakteryzują się zwiększoną częstotliwością obrotów (mieści się ona zwykle w przedziale od 150 do 650 na minutę). Waga tego typu urządzeń przeważnie wynosi około 6 kg.

Jakie mieszadło do kleju wybrać?

Mieszadło do kleju – cena

Cena mieszadła do kleju uzależniona jest od wielu czynników, począwszy od materiału, a skończywszy na rodzaju czy polityce cenowej samego producenta bądź hurtowni. Na pewno nie warto oszczędzać na tego typu narzędziach. Lepiej zainwestować w droższe, wykonane z kwasoodpornej stali nierdzewnej czy z włókna węglowego. Mieszadło do kleju, zapraw i innych produktów o dość lepkiej konsystencji może być też pokryte specjalną nieprzywierającą powłoką.

Czy wiesz, że:
W internecie możesz spotkać się z takimi pytaniami, jak chociażby “jak zrobić mieszadło do kleju” czy “mikser do kleju domowej roboty – jak zrobić”. Pamiętaj, że to zadanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy związanej z elektroniką, jeśli więc nie masz na ten temat wiedzy, kup gotowe mieszadło do kleju Bosch bądź innych, polecanych przez ekspertów marek.


Wiesz już, jakie mieszadło do mieszania kleju będzie odpowiednie oraz jaka jest jego średnia cena. W poszukiwaniu narzędzi i urządzeń, które zdadzą egzamin na budowie czy podczas remontu domu, koniecznie zajrzyj do sklepu Bricoman i skompletuj wszystko, czego potrzebujesz – nie tylko profesjonalne mieszadło do zapraw i klejów, ale też wiertarki czy pędzle.