Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Zastanawiasz się, jakie warunki muszą spełnić okna fasadowe? Jakie parametry wziąć pod uwagę przy ich zakupie? W tym poradniku poznasz nie tylko definicję tego typu okien, ale też dowiesz się, na jaki rodzaj postawić oraz jaki współczynnik przenikalności cieplnej powinny mieć, by można je było nazwać dobrymi. Oto, co warto wiedzieć.
Okna fasadowe, inaczej elewacyjne, to podstawowy rodzaj okien, stosowanych w budynkach mieszkalnych i użytkowych. Są wbudowane w ścianę i spełniają szereg funkcji, z których najważniejsze to doświetlenie wnętrza, kontakt z otoczeniem oraz wentylację. Tego typu elementy, nazywane przez ekspertów podstawowym asortymentem przezroczystych przegród budowlanych, osadzanych pionowo w płaszczyźnie elewacji, dostępne są w wielu wariantach. Różnią się między innymi wielkością, materiałem, z jakiego powstały, sposobem otwierania. Rodzajem okna fasadowego jest okno balkonowe, nazywane też drzwiami balkonowymi, okno tarasowe czy okno narożne.
Najważniejszymi parametrami, jakie muszą spełniać okna fasadowe, są: ciepłochronność oraz szczelność. Powinny one posiadać współczynnik przenikalności cieplnej nie większy niż 0,9 W/m2 K (z uwzględnieniem parametrów cieplnych ramy i oszklenia). Warto przy okazji wiedzieć, że większą przenikalnością ciepła niż oszklenie, charakteryzują się profile ramy. Większe chronić przed utratą ciepła będą okna z oszkleniem stałym, tak zwanym fix.
Wpływ na termoizolacyjność okna ma także współczynnik przenikania ciepła przez szyby. Najczęściej stosuje się szyby zespolone (tak zwane szwedzkie), najczęściej montowane jako gotowe pakiety szybowe. Zbudowane są z dwóch scalonych ze sobą szyb – zewnętrznej i wewnętrznej. Coraz częściej oszklenia dwuszybowe zastępuje się wkładami trzyszybowymi. Przestrzeń pomiędzy szybami jest hermetycznie uszczelniana i wypełniana gazem, zazwyczaj argonem lub kryptonem, wymieszanym z powietrzem. Standardowe oszklenia można również zastąpić na przykład oszkleniem antywłamaniowym z zestawem szyb klejonych.
Okna fasadowe, czyli elewacyjne, dzielimy przede wszystkim pod kątem materiału. W grę wchodzą przede wszystkim okna plastikowe (czyli PCV), okna drewniane, aluminiowo-drewniane, kompozytowe. Jeśli chodzi o sposób otwierania, wymienić możemy:
Inny podział dotyczy skrzydeł okna fasadowego – mówimy o oknach jednoskrzydłowych, dwuskrzydłowych, ale też trzy- i czteroskrzydłowych, w których dwa skrzydła mogą mieć jeden system otwierania, a pozostałe – inny.
Ważnym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę, jeśli przymierzasz się do zakupu okien fasadowych. Najlepiej, jeśli decyzja dotycząca optymalnej wielkości podjęta zostanie w porozumieniu z architektem, który tworzy projekt budynku – weźmie od pod uwagę wiele różnych czynników i indywidualnych potrzeb i pomoże dopasować właściwe okna. Na rynku dostępne są tak zwane okna typowe i nietypowe, realizowane na zamówienie. Jakie są standardowe wymiary okien PCV?
Jeśli chodzi o okna balkonowe, standardowe wymiary są następujące:
W tym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące parametrów, jakie powinny cechować dobre okno fasadowe. Dzięki nam podczas zakupów zwrócisz uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej i łatwiej Ci będzie zadecydować między różnymi rodzajami materiałów. Po najlepszej jakości okna zajrzyj do sklepu Bricoman, w ofercie którego czeka na Ciebie szeroki wybór okien fasadowych PCV.