Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Wybór parapetów wewnętrznych to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim praktyczna. Jakie parapety wewnętrzne wybrać do domu? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Jakie rodzaje parapetów wewnętrznych są najlepsze? Odpowiedzi w tekście.
Podokienniki w domu mają kilka zadań. Chronią ściany przed zabrudzeniem, zakurzeniem lub zamoknięciem, np. w przypadku uchylonego podczas deszczu okna. Po co jeszcze są parapety wewnętrzne? Usytuowane nad kaloryferem pozwalają przekierować strumień ciepłego powietrza do pokoju. Ważne jest więc, aby były wysokiej jakości i mogły służyć przez lata.
Jaki parapet wewnętrzny wybrać i na co zwracać uwagę?
Kolejną kwestią przy doborze podokienników jest ich funkcjonalność. W tym akapicie omówimy, które modele sprawdzają się najlepiej w konkretnej przestrzeni domowej.
Zacznijmy od PCV, czyli materiału popularnego w przypadku gotowych parapetów wewnętrznych (np. model złoty dąb). Niewątpliwe plusy tego rozwiązania to atrakcyjna cena, trwałe wykończenie, lekkość konstrukcji, łatwe czyszczenie, a także bogata gama kolorów do wyboru. Minusem parapetów do wewnątrz z tego tworzywa jest na pewno mniej atrakcyjny wygląd niż w przypadku kamienia czy drewna.
Kolejny popularny materiał na parapety do mieszkania to drewno. Naturalny wygląd tego typu podokienników, a także ich szlachetne wykończenie przekonuje wiele osób do tej dość sporej inwestycji (ceny za m² zaczynają się od ok. 300 zł). Warto pamiętać, że drewno nie jest polecane do łazienek – duża wilgotność pomieszczenia będzie wymagała odpowiedniego impregnowania materiału.
Parapety do wewnątrz domu mogą być także granitowe. Zalety to duża odporność na uszkodzenia, zarysowania czy działanie promieni UV lub wody. Do atutów należą też bardzo szeroka oferta kolorów i unikatowe wzornictwo. Granit można łatwo wyczyścić, wykazuje dużą izolację akustyczną i zabezpiecza wnętrze przed utratą ciepła czy wilgocią. Minusem jest nie tylko cena (ok. 400 zł/m² wzwyż), ale i ciężar tego typu konstrukcji.
Dobrym i szlachetnym materiałem na parapety wewnętrzne jest także droższy od granitu marmur (powyżej 500 zł/m²). Nie jest polecany na delikatny i cienki parapet wewnętrzny, a raczej na grubszy – mający min. 3 cm. Wtedy kamień będzie trwały, elegancki i posłuży przez lata. Warto pamiętać, że naturalny marmur może nie sprawdzić się w kuchni, ponieważ jest podatny na przebarwienia.
Jaki inne kamienie polecane są na parapety wewnętrzne? Na pewno wszelkie konglomeraty. To mieszanki kamieni naturalnych z domieszką żywicy poliestrowej lub cementu, które cechują się doskonałą wytrzymałością. Dobry wybór to także kwarcyt naturalny, który wykazuje właściwości lepsze od granitu. Ciekawa opcja to także trawertyn. Ta zazwyczaj dość jasna skała ma oryginalną, zawsze inną powierzchnię.
Dobrej jakości podokienniki wewnętrzne łatwo wyczyścić, nadają ciekawy wygląd pomieszczeniu, a dzięki bogatej palecie barw i faktur nie ma problemu z doborem odpowiednich modeli.
Szukasz wyjątkowych rozwiązań lub zastanawiasz się, gdzie kupić parapety wewnętrzne? Sprawdź ofertę Bricoman i postaw na jakościowe parapety kuchenne, do pokoju czy łazienki!
Validate your login