Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Zastanawiasz się, kiedy pojawia się zasadność użycia pigmentów do farb? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak ich używać prawidłowo i z jakimi farbami łączyć? Oto poradnik, który pozwoli Ci rozwiać wszystkie wątpliwości.
Pigment do farb to sproszkowana substancja, która nadaje farbie wybrany kolor, ale – w przeciwieństwie do barwników – nie rozpuszcza się w spoiwach malarskich, emaliach czy rozcieńczalnikach. Pigmenty posiadają zdolność krycia, a dodatkowo potęgują odporność na oddziaływanie takich czynników, jak wysoka temperatura czy wilgoć.
Do czego służą pigmenty do farb? Kolory są dzięki niemu bardziej niepowtarzalne i oryginalne, zgodne z naszymi potrzebami. Z pewnością docenisz ich właściwości, kiedy wymarzysz sobie nietuzinkowy odcień ścian czy sufitów. Pigmenty mogą być zarówno naturalne i organiczne (jak w przypadku pigmentów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego), jak i syntetyczne, węglowe czy metaliczne.
Jak już wspomnieliśmy, jednym z powodów, dla których warto stosować pigmenty do farb (podobnie, jak i barwniki), to chęć uzyskania wymarzonego odcienia farby, np. zieleni w tonacji, której nie możesz znaleźć wśród gotowych farb kolorowych. Dodatki tego typu są też idealnym rozwiązaniem, kiedy chcesz udekorować jedną powierzchnię farbami w różnych kolorach (jak w przypadku malowidła na ścianie salonu czy pokoju dziecięcego). W takiej sytuacji nie trzeba kupować kilku dużych opakowań farby, która mogłaby się później zmarnować – wystarczy wybrać białą emulsję i rozrobić odpowiednią jej ilość z różnymi pigmentami, uzyskując całą paletę pożądanych odcieni.
Wśród popularnych pigmentów i barwników do farb wyróżnić można naprawdę sporą ilość różnego rodzaju produktów, które z powodzeniem połączysz z dowolną bazą. Zanim zdecydujesz się na uzyskanie wymarzonego produkty finalnego, upewnij się, czy wybrałeś prawidłowo jedną z dostępnych opcji, w tym:
Zazwyczaj jednak ten sam pigment może posłużyć do zabarwienia różnego rodzaju farb. Upewnij się, jakie są zalecenia producenta danego produktu.
Jeśli chcesz uzyskać właściwy efekt, musisz dowiedzieć się przede wszystkim, jak stosować pigmenty do farb – dzięki temu unikniesz błędów i nie zmarnujesz produktów. Warto zacząć od tego, że pigmenty można dowolnie łączyć, uzyskując bogate spektrum odcieni. Jak prawidłowo używać takiego dodatku?
Podczas całego procesu należy zachować ostrożność – dzięki temu będziesz w stanie go przeprowadzić bez brudzenia przestrzeni wokół. Warto też być dokładnym i starannym, żeby uniknąć smug i nierówności – bez względu na to, czy sięgasz po barwnik do farby lateksowej, czy akrylowej.
Z czego jeszcze warto zdawać sobie sprawę? Uzyskanie dwa razy identycznego odcienia może być bardzo trudne – to ważne, jeśli będziesz chciał za jakiś czas poprawić wygląd ścian oraz wówczas, gdy nie wystarczy Ci rozrobionego produktu na pomalowanie wszystkich płaszczyzn. Warto też uzmysłowić sobie, że w przypadku dodawania pigmentu (a zwłaszcza pigmentów w różnych kolorach) do farby, trudno być pewnym ostatecznego rezultatu.
Pigmenty do farb, podobnie jak barwniki, nie są kosztowne. Już za kilka-kilkanaście złotych możesz nabyć dobrej jakości pigmenty, które rozrobisz z farbą, uzyskując pożądany, docelowy produkt. Warto jednak pamiętać, że opakowania tego typu dodatków zazwyczaj są niewielkie, w związku z czym może istnieć potrzeba zakupienia większej ich ilości. Zastanów się, czy bardziej opłaca Ci się inwestycja w białą farbę (zazwyczaj również tanią) oraz pigmenty lub barwniki, czy zakup gotowej farby.
Wiesz już, co to są pigmenty do farb, jak ich używać prawidłowo i w jakich sytuacjach mogą być niezbędne. Pora wybrać najwyższej jakości dodatki do farb akrylowych i nie tylko – na` przykład te z oferty naszego marketu, cieszące się najlepszymi opiniami i dostępne w rozsądnych cenach. Potrzebujesz pigment do farby lateksowej, a może barwnik do emulsji akrylowej? Zajrzyj do nas.