Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Wykończenie ściany płytkami ceramicznymi to sposób na atrakcyjną wizualnie, a do tego trwałą i łatwą do utrzymania w czystości aranżację wnętrza. Choć do jej wykonania najczęściej zatrudnia się fachowców, uporasz się z tym także na własną rękę. Zobacz, jak kłaść płytki na ścianę.
Z tego wpisu dowiesz się:
jak przygotować się do pracy,
jak położyć płytki na ścianie krok po kroku,
na co zwrócić szczególną uwagę, by uniknąć błędów.
Zanim skupisz się na tym, jak kłaść płytki na ścianę, upewnij się, że masz pod ręką wszystko, co będzie Ci potrzebne. Poza samymi płytkami ceramicznymi, które pasują do Twojej wizji wnętrza, na liście zakupów powinny znaleźć się następujące elementy:
Jeśli nie masz dużego doświadczenia w tym, jak układać płytki na ścianie w łazienkach i innych pomieszczeniach, zapoznaj się z naszą instrukcją. Prezentujemy w niej wskazówki, które przeprowadzą Cię przez cały proces krok po kroku – aż do satysfakcjonującego rezultatu.
Trwałość płytek to w dużej mierze zasługa tego, jak dobrze zwiąże zaprawa klejowa, a to zależy od stanu technicznego podłoża. Jeśli wykańczasz ścianę w stanie deweloperskim, najpewniej masz do dyspozycji czystą, równą powierzchnię, która jest gotowa do dalszej pracy. W przypadku ściany, z której wcześniej skuto poprzednią okładzinę, niezbędne jest:
wyrównanie ewentualnych ubytków (szpachlą lub masą samopoziomującą),
usunięcie luźnych zabrudzeń,
odtłuszczenie,
zaczekanie do jej wyschnięcia.
Na tak przygotowaną powierzchnię możesz zastosować grunt głęboko penetrujący (w miejscach uszkodzonych lub szczególnie narażonych za zawilgocenie) lub emulsję przyczepną (na pozostałych obszarach). Ich aplikację przeprowadzisz szczotką lub wałkiem.
Przed przystąpieniem do właściwej pracy warto przemyśleć, jak położyć płytki na ścianę, aby efekt był jak najatrakcyjniejszy dla oka i pasował do całej aranżacji. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku płytek, w których kontynuacja wzoru ma duże znaczenie, jak marmur, imitacja naturalnego drewna czy cegiełka typu metro. Warto też zwrócić na to szczególną uwagę, jeśli na ścianie i posadzce znajduje się ta sama okładzina – wtedy należy dokładnie spasować spoiny.
W zwizualizowaniu tego, jak będzie wyglądać gotowa ściana, pomoże Ci ułożenie płytek na sucho, aby zobaczyć, jak układa się wzór. Pamiętaj o tym, że płytki należy zacząć układać od środka ściany, kierując się ku jej narożnikom. Wyznacz tę linię za pomocą miary i to względem niej rozpocznij symetryczne kładzenie płytek na ścianę – na ten moment bez zaprawy klejowej.
Choć możesz poświęcić szczególną uwagę temu, jak kłaść płytki na ścianie, by wymagały jak najmniej docinania, nie uda Ci się całkowicie uniknąć docinania płytek. Będzie to konieczne nie tylko w narożnikach, ale też wszędzie tam, gdzie przyjdzie Ci pokonać jakąś przeszkodę architektoniczną, np. gniazdko, okno, otwór wentylacyjny czy łącznik.
Przed rozpoczęciem pracy wygospodaruj miejsce na docinanie płytek i przygotuj pierwszą partię materiału do układania. Dzięki temu nie trzeba będzie co chwilę przerywać, żeby użyć przecinarki.
Zaprawę klejową do płytek możesz kupić w postaci gotowej do użycia lub przeznaczonej do rozrobienia z wodą. W zależności od tego, z jakim produktem masz do czynienia, postępuj zgodnie z instrukcją producenta, aby przygotować go do pracy.
Zmierz ścianę i płytki, które zamierzasz na niej ułożyć, a następnie wyznacz pierwszą linię płytek za pomocą sznurka i łaty, którą wcześniej wypoziomujesz. To względem tej linii będziesz układać pierwszy rząd.
Zaprawę lub klej nabieraj szpachelką i nakładaj na pacę zębatą. Następnie równomiernie rozprowadź ją po powierzchni i wygładź zębatym brzegiem narzędzia. Uważaj na to, aby jednorazowo nie pokrywać nią więcej niż 1-1,5 m² ściany – aby uniknąć zasychania masy.
Płytki wciskaj w klej zdecydowanym, lekko obrotowym ruchem. Pomiędzy poszczególnymi elementami okładziny układaj krzyżyki dystansowe, tworząc równe szczeliny. Na koniec podobijaj je do siebie za pomocą gumowego młotka, aby uzyskać równą linię. Następnie wymierz kolejny rząd i przystąp do jego układania w analogiczny sposób.
Istotna jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie – jak kłaść płytki na ścianie: od góry czy od dołu? Jeśli mają rozciągać się od posadzki do sufitu, najlepiej rozpocząć od dołu. Jeśli okładzina ma kończyć się na określonej wysokości, to od niej zależy zacząć, idąc stopniowo w dół.
Ułożone płytki należy pozostawić do całkowitego związania kleju. W zależności od zaleceń producenta może to być 12 lub 24 h.
Po odczekaniu tego czasu oczyść spoiny z luźnych zabrudzeń i usuń krzyżyki dystansowe. Starannie rozprowadź fugę po szczelinach, starając się wypełnić nią całą dostępną przestrzeń. Gumową fugówkę warto trzymać pod skosem, bo ułatwi to wtłaczanie masy w trudno dostępne miejsca. Po wyschnięciu fugi dokładnie wyczyść płytki miękką, mokrą gąbką.
Nie zapomnij również o wykończeniu szczelin dylatacyjnych. Do tego zadania możesz wybrać np. elastyczny silikon.
Tym, co często sprawia trudność niedoświadczonym glazurnikom, jest zakup właściwej ilości materiału. Jak obliczyć ilość płytek na ścianę, aby uniknąć konieczności powrotu do sklepu? Zmierz szerokość wszystkich ścian i pomnóż ją przez wysokość. Do tego wyniku dodaj 5-10% zapasu.
Pamiętaj także o tym, że ilość kleju musi być dostosowana do rodzaju płytek. Im są większe i cięższe, tym grubsza powinna być warstwa zaprawy, aby mogła je utrzymać. Jeśli masz do czynienia z małymi płytkami (np. 10 × 10 cm), wystarczy spoina o grubości 4 mm. Przy płytkach do 30 × 30 cm warto już postawić na warstwę 6-8 mm, a przy większych – 10-12 mm.