Kleje do styropianu - cena, wydajność i sposób użycia

Kleje do styropianu - cena, wydajność i sposób użycia

Klej do styropianu to produkt, który przydaje się przy wszelkiego rodzaju remontach ingerujących w elewację lub jej elementy. W jaki jednak sposób przeprowadzić klejenie styropianu, jaki produkt wybrać i na co się przygotować? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Klej do styropianu – wprowadzenie

Na samym początku warto napisać kilka zdań o tym, czym są kleje do styropianu. Otóż masz do czynienia z wysoce elastyczną zaprawą, która charakteryzuje się właściwościami przydatnymi w pracy z tym wymagającym materiałem. Chodzi przede wszystkim o dobrą przyczepność oraz dużą wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia natury mechanicznej. Ze względu na to, że izolacja budynku jest wykonywana raz na wiele lat, wybrany klej powinien być produktem spełniającym wszelkie wymogi związane z daną powierzchnią i zapewniać solidną spoinę na bardzo długi czas. Z tego względu powinieneś zapoznać się z naszym przewodnikiem po rodzajach tego rozwiązania.

Klej do fasady – rodzaje

Poniżej przygotowaliśmy krótką charakterystykę klejów do styropianu, które możesz nabyć w sklepach. O każdym z nich napisaliśmy kilka słów, aby maksymalnie ułatwić Ci wybór.
1. Klej poliuretanowy
Ten rodzaj jest z pewnością najbardziej nowoczesny. Klej sprzedaje się w specjalnych pojemnikach i przybiera on formę pianki do łączenia ze sobą płyt styropianowych. Najczęściej klej poliuretanowy wykorzystuje się podczas ocieplania ścian budynku (zewnętrznych i wewnętrznych), termorenowacji systemów ocieplenia oraz wszelkich innych prac mających na celu przywrócenie lub zwiększenie zdolności termicznych danego budynku. Ze względu na łatwą aplikację przy pomocy pistoletów praca z klejem poliuretanowym jest wygodna i efektywna. Nie ma bowiem potrzeby rozrabiania i wcześniejszego przygotowywania produktu. Najważniejsze atuty tego produktu to:

  • łatwa aplikacja,
  • dobra przyczepność,
  • zwiększenie efektywności prac dociepleniowych,
  • odporność na środki chemiczne, drgania oraz warunki pogodowe,
  • duża wydajność,
  • uniwersalność w kontekście warunków pracy.

2. Klej do styropianu grafitowego
Styropian grafitowy to materiał, który jest produkowany w niemal identyczny sposób, co styropian tradycyjny z jednym wyjątkiem, jakim jest dodatek w postaci grafitu. Ten niepozorny składnik sprawia, że materiał charakteryzuje się o wiele lepszą izolacyjnością termiczną oraz ma specyficzny kolor. Ze względu na wspomniane właściwości, które są znacznie zwiększone, potrzebna jest również większa moc wiążąca. Na szczęście z tą kwestią idealnie radzą sobie kleje do styropianu grafitowego. Najważniejsze zalety tych rozwiązań to:

  • niemal błyskawiczne wiązanie z klejoną powierzchnią,
  • elastyczność i zapobieganie odkształcania się płyt,
  • podwyższona przyczepność w stosunku do klejów tradycyjnych.
Czy wiesz, że?
Dobrym pomysłem przy klejeniu styropianu grafitowego jest wybranie dedykowanego kleju, który jest zbrojony włóknem szklanym. Znacznie podniesie to jego parametry wiążące.

3. Klej do siatki na zewnątrz

Siatka w kontekście styropianu to element, którego zadanie jest identyczne, jak to znane ze zbrojenia betonu. Poprzez zatapianie siatki możliwe jest zapobiegnięcie odkształcania się płyt oraz zabezpieczenia ich przed uszkodzeniami mechanicznymi. Proces zatapiania siatki wymaga jednak specjalnego kleju, który pozwoli na przeprowadzenie całego procesu w łatwy i bezpieczny sposób. Stosuje się więc klej do wełny charakteryzujący się poniższymi atutami:

  • wysoka przyczepność,
  • dobre parametry plastyczne,
  • paroprzepuszczalność,
  • uniwersalność – klej może być stosowany ze wszystkimi płytami wykonanymi ze styropianu.

Decydując się na klej do zatapiania siatek, bądź gotowy na suchą mieszankę mineralną, która jest stworzona na bazie spoiw hydraulicznych oraz polimerowych z domieszkami wzmacniającymi podstawowe właściwości.

Kleje do styropianu - cena, wydajność i sposób użycia

Jak kleić styropian?

Proces nakładania kleju jest bardzo ważny dla ogólnego efektu prac, dlatego konieczna okazuje się precyzja oraz doświadczenie. Zazwyczaj ekipy budowlane stosują następujące metody:

  • klejenie punktowe,
  • klejenie obwodowo-punktowe,
  • klejenie grzbietowe.

Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, pamiętaj, aby przed naniesieniem kleju dokładnie wyczyścić powierzchnie wykonaną ze styropianu, aby uniknąć ewentualnych problemów z przyczepnością. Jeśli chodzi o wydajność tego typu środków, to wiele zależy od rodzaju kleju. Szacuje się bowiem, że klej uniwersalny to 3,5-4 kg na 1 mkw, a 5 kg na warstwę zbrojącą. Informacje o wydajności danego rozwiązania znajdziesz na opakowaniu.

Ile kosztują kleje do styropianu?

Koszt produktów przeznaczonych do styropianu jest wygórowany, co w połączeniu z dosyć dużymi opakowaniami daje naprawdę dobry stosunek ceny do jakości. Przykładowo za zaprawę klejąco-zbrojeniową do styropianu Termoflix w opakowaniu 25 kg trzeba zapłacić niecałe 24 złote. Biorąc pod uwagę wydajność oraz właściwości tego typu produktów, cenę należy uznać za naprawdę atrakcyjną. Oczywiście koszty mogą być niższe lub wyższe w zależności od rozwiązania, na jakie się zdecydujesz.

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).