Klimatyzacja z funkcją grzania – ogrzewanie klimatyzacją
Klimatyzacja od wielu lat kojarzona była jedynie z możliwością chłodzenia pomieszczeń. Jednak szybki postęp technologiczny sprawił, iż urządzenia te zyskały nową funkcjonalność – potrafią również ogrzewać budynek. Jest to rozwiązanie zyskujące na popularności jako metoda grzewcza w okresach przejściowych.
Jak działa klimatyzacja w funkcji grzania?
Klimatyzacja, podobnie jak pompy ciepła działa na zasadzie transportu ciepła pomiędzy powietrzem zewnętrznym a wnętrzem budynku. Kiedy zadaniem klimatyzacji jest chłodzenie budynku, wyciąga ona ciepło z wnętrza pomieszczeń i poprzez układ wypełniony tzw. czynnikiem chłodniczym oddaje je na zewnątrz. Jeśli natomiast ustawimy klimatyzację na tryb grzania, proces się odwraca. Jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i transportuje je do wnętrza budynku, gdzie jest wykorzystywane do ogrzewania domu. Czy ogrzewanie domu klimatyzacją jest efektywne? Wiele zależy od odpowiedniego doboru urządzeń. Główną zaletą tego rozwiązania jest wysokie SCOP, które prowadzi do oszczędności na kosztach ogrzewania.
Czym jest SCOP?
Parametr SCOP określa sezonową efektywność grzewczą urządzeń takich jak pompa ciepła czy klimatyzacja. Mówiąc wprost, informuje nas o tym, ile średnio kW energii cieplnej wygeneruje urządzenie, pobierając 1 kWh energii elektrycznej. SCOP wysokiej jakości klimatyzacji zaprojektowanej do grzania może wynosić od 3,5 do nawet 5,0. Przenosząc to na zużycie energii elektrycznej, z jednej kWh otrzymamy nawet 5 kW energii cieplnej. Dla porównania zwykła farelka z jednej kWh wyprodukuje około 1 kW energii cieplnej.
Zalety klimatyzacji z funkcją grzania
Ogrzewanie klimatyzacją najlepiej sprawdzi się w okresach przejściowych – w trakcie jesieni i wczesną wiosną. Modele klimatyzacji zaprojektowanej do funkcji grzania potrafią dostarczać ciepło do budynku nawet przy -25°C. Dzięki wysokiej efektywności energetycznej przy małym zużyciu energii elektrycznej można szybko i efektywnie nagrzać pomieszczenia.
Tego typu rozwiązanie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną potrafi drastycznie ograniczyć rachunek za prąd. W porównaniu do pomp ciepła klimatyzacja stanowi znacznie mniej kosztowną inwestycję, jednak nie ogrzeje nam np. ciepłej wody użytkowej czy nie nagrzeje odpowiednio budynku w bardzo mroźne dni. Jednak nawet przy stosunkowo niskich temperaturach zewnętrznych zapewnia szybki wzrost temperatury i poziomu komfortu cieplnego. Z pewnością jej efektywność wzrośnie w przypadku dogrzewania pomieszczeń lub ogrzewania mieszkania o mniejszym metrażu.
Koszty ogrzewania klimatyzacją mogą być jednak zdecydowanie większe niż w przypadku pomp ciepła. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest, gdy jednostka wewnętrzna stanowi dodatkowe źródło ciepła i wspomaga główne źródło ogrzewania domu.
Klimatyzacja Mishima
Przykładem klimatyzacji zaprojektowanej nie tylko do chłodzenia, ale również do grzania jest seria Mishima firmy Thermoval. Dostępne w kilku wersjach mocowych klimatyzatory Mishima potrafią pracować do temperatury -25°C. Zestaw filtrów powietrza, przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy R32, wbudowana funkcja Wi-Fi czy klasa energetyczna A+ to niektóre z cech wyróżniających to rozwiązanie. Średnie SCOP, zależnie od modelu wynosi od 4,0 do 4,6. Warto również dodać, iż można ubiegać się o dofinansowanie na pompę ciepła powietrze- powietrze (klimatyzacja z funkcją grzania jest takim właśnie urządzeniem). Dofinansowanie wynosi maksymalnie 6000 zł (przy założeniu, że kwota nie przekracza 60% poniesionych kosztów).
Validate your login