Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Bez kołków rozporowych trudno wyobrazić sobie wiele prac montażowych czy budowlanych. Żeby ich użycie przyniosło oczekiwany skutek, należy jednak wybrać odpowiedni rodzaj kołka i właściwe go zamontować. W tym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki i cenne informacje dotyczące kołków rozporowych.
Kołki montażowe rozporowe to powszechnie stosowany element złączeniowy, który znajduje swoje zastosowanie w szeregu prac związanych z montażem – od budowy po “wykończeniówkę”. To w nich, w ścianie, posadzce bądź suficie, osadza się docelowo wkręty, śruby i bolce. Jak działa kołek rozporowy? Umieszczony ciasno w wykonanym wcześniej otworze, w miarę wkręcania wkręta bądź śruby (lub, w zależności od potrzeby, wciskania bolca) jest przez niego. Przez to zwiększa swój wymiar poprzeczny i ściślej wypełnia otwór. Takie połączenie dwóch elementów charakteryzuje się dużą trwałością, o ile w grę wchodzi jedynie obciążenie statyczne. Co więcej, kołki posiadają też specjalne wypustki, które uniemożliwiają obracanie się ich podczas montażu śruby czy wkrętu.
Kołki rozporowe to element wykonywany najczęściej z metalu (stal węglowa), plastiku oraz bardzo wytrzymałych tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen lub nylon.
Montaż kołków rozporowych nie musi być trudnym zadaniem i można taki proces przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy podążać za praktycznymi wskazówkami, korzystać z najwyższej jakości akcesoriów i narzędzi oraz doskonale znać i rozumieć właściwości danych materiałów. Jak osadzić w nim kołek rozporowy?
Zastanawiasz się, jaka jest cena kołków rozporowych? Podobnie, jak w przypadku wielu innych elementów, z jakich korzystamy w pracach budowlanych, remontowych czy wykończeniowych, koszt zależy od dokładnego rodzaju kołka, materiału, z jakiego powstał i indywidualnego cennika producenta.
Zazwyczaj kołki rozporowe kupić można w paczkach po kilkadziesiąt czy nawet kilkaset sztuk, w komplecie z wkrętem. W zależności od rodzaju, wielkości i zastosowania, ich ceny mogą zawierać się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za opakowanie. W takich sklepach, jak Bricoman, kupisz też w kilku kilogramowych opakowaniach koszulki kołka rozporowego.
Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, co to są kołki rozporowe, jakie ich rodzaje dostępne są w sklepach budowlanych oraz jak je zamontować w trwały i solidny sposób. Jeśli szukasz elementów złączeniowych oraz innych akcesoriów niezbędnych w pracach budowlanych, remontowych czy wykończeniowych, zajrzyj do Bricoman – marketu, który gwarantuje Ci szeroki wybór i rozsądne ceny.