Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Zastanawiasz się, jakie tynki najszybciej wysychają i który z nich wybrać? Jesteś we właściwym miejscu. W tym poradniku dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na ten temat.
Proces nakładania tynku na ściany wymaga cierpliwości – każda masa tynkarska potrzebuje pewnego okresu czasu na to, żeby zdążyła się związać, całkowicie wyschnąć i stwardnieć, umożliwiając kolejne prace, na przykład malowanie. To, jak długo schnie tynk, zależy od jego rodzaju, grubości, nakładanej warstwy, warunków atmosferycznych (w przypadku tynków zewnętrznych), temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu (w przypadku tynków wewnętrznych), stopnia nasłonecznienia, a nawet od tego, jaki był poziom wilgoci powierzchni, na których tynk został nałożony.
Warto wiedzieć, ile wynosi standardowy czas schnięcia poszczególnych tynków. Chociaż każdy producent może umieścić na opakowaniu swojego produktu inne, szczegółowe informacje, zakłada się, że:
Warto wiedzieć, że czas potrzebny do wyschnięcia tynku to jeszcze nie wszystko. W swoich pracach powinieneś też uwzględnić okres, w którym tynki w 100% zwiążą i uzyskają pełną twardość oraz wytrzymałość. W przypadku tynków cementowych i cementowo-wapiennych okres ten wynosi do 28 dni, z kolei w przypadku tynków gipsowych jest on krótszy – wynosi do 14 dni. Można go nieznacznie skrócić, o czym powiemy więcej w dalszej części tego poradnika.
Tynki wewnętrzne i zewnętrzne co do zasady schną w podobnym czasie, jednak w przypadku mas stosowanych na zewnątrz, może się on przedłużyć z uwagi na warunki atmosferyczne, większą wilgotność powietrza czy niższe temperatury. Jeśli chcesz skrócić czas schnięcia tynków zewnętrznych, zastosuj się do wskazówek, które znajdziesz w dalszej części wpisu.
Warto pamiętać, że czas wysychania tynków to jeszcze nie wszystko. Wahając się między wyborem tynku cementowo-wapiennego a gipsowego, który schnie szybciej, warto uwzględnić również ich właściwości. Co warto o nich wiedzieć?
Jeśli chcesz, żeby tynki szybciej wysychały, nie tylko musisz dobrać właściwy ich rodzaj, ale też stosować się do konkretnych wytycznych. Przede wszystkim tynkuj ściany w sprzyjających warunkach atmosferycznych – o ile masz taką możliwość. Temperatura powinna zawierać się między 8 stopni Celsjusza a 20 stopni Celsjusza, z kolei optymalna wilgotność to mniej niż 60 procent (dlatego odpada aplikowanie tynku w trakcie deszczu). Ważne, żeby powierzchnie nie były mokre. Jeśli pomieszczenie jest zawilgocone, użyj specjalnych tynków renowacyjnych, które pomogą “zebrać” nadmiar wilgoci ze ściany i oddać ją na zewnątrz. Warto pamiętać o tym, że tynkowana płaszczyzna nie może być też nadmiernie rozgrzana czy naświetlona światłem słonecznym.
Czas wysychania tynków, zarówno gipsowych, jak i cementowo-wapiennych bądź innych, możesz skrócić. Warto jednak zachować umiar, bo zbyt szybkie wysychanie masy może powodować jej kurczenie się i pękanie. Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wentylację pomieszczenia. Jeśli prace przebiegają w okresie jesienno-zimowym, a Ciebie goni konkretny termin, możesz przyspieszyć procedurę wysychania tynków za pomocą osuszacza kondensacyjnego – to zdecydowanie bardziej skuteczne i ekonomiczne urządzenie niż ogrzewacze. Jego stosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem uszkodzenia tynku.
Wiesz już, jaki tynk wysycha szybciej i jakie są podstawowe cechy każdego z nich. Wybierając masę tynkarską, bierz pod uwagę nie tylko czas, jaki jest potrzebny na całkowite wyschnięcie i utwardzenie się tynku, ale też jego właściwości. Po wszystkie produkty, które mogą Ci pomóc w tym procesie, zajrzyj do marketów budowlanych, takich jak Bricoman. Znajdziesz u nas tynk zewnętrzny w workach, tani tynk wewnętrzny cementowy i gipsowy, a także strukturalny.